SoftWP - en to ja_JP translation catalogue (352 entries)

en: A recommended list of plugins to improve performace and extend functionalties for your site.
ja_JP: サイトのパフォーマンスを向上させ、機能を拡張するためのプラグインの推奨リスト。

en: AI History
ja_JP: AIの歴史

en: AI history retention
ja_JP: AI履歴保持

en: AI shortcut can not be applied without any content.
ja_JP: AI ショートカットはコンテンツがないと適用できません。

en: Action Buttons
ja_JP: アクションボタン

en: Activate
ja_JP: 活性化

en: Active
ja_JP: アクティブ

en: Active Theme
ja_JP: アクティブなテーマ

en: Activity
ja_JP: 活動

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Page
ja_JP: 新しいページを追加

en: Add New Plugin
ja_JP: 新しいプラグインを追加

en: Add New Post
ja_JP: 新しい投稿を追加

en: Add New Theme
ja_JP: 新しいテーマを追加

en: Add New User
ja_JP: 新しいユーザーを追加

en: Add a new user for your site. You can enter user details, password, role, etc.
ja_JP: サイトに新しいユーザーを追加します。ユーザーの詳細、パスワード、役割などを入力できます。

en: Add or manage users to ensure smooth operation and collaboration.
ja_JP: ユーザーを追加または管理して、スムーズな操作とコラボレーションを確保します。

en: Advanced settings for your site can be managed here.
ja_JP: サイトの詳細設定はここで管理できます。

en: All
ja_JP: 全て

en: All the pages on your site will be listed here.
ja_JP: サイト上のすべてのページがここにリストされます。

en: All the posts owned by all the users on your site will be listed here.
ja_JP: サイト上のすべてのユーザーが所有するすべての投稿がここにリストされます。

en: All your installed plugins active as well as inactive will be listed here.
ja_JP: インストールされているすべてのプラグインがアクティブでも非アクティブでもここにリストされます。

en: All your installed themes active as well as inactive will be listed here.
ja_JP: インストールされているアクティブなテーマも非アクティブなテーマもすべてここにリストされます。

en: All your users with admin role as well as other roles will be listed here.
ja_JP: 管理者ロールおよびその他のロールを持つすべてのユーザーがここにリストされます。

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Are you sure you want to skip the Tour?
ja_JP: ツアーをスキップしてもよろしいですか?

en: Ask AI
ja_JP: AIに聞く

en: Assistant
ja_JP: アシスタント

en: Assistant adds AI to your site building process and lets you create content with just a few clicks (look for the AI option while editing your posts/pages).
ja_JP: アシスタントを使用すると、サイト構築プロセスに AI が追加され、数回クリックするだけでコンテンツを作成できるようになります (投稿/ページを編集するときに AI オプションを探してください)。

en: Assistant also helps you with several aspects of building and maintaning your WordPress website.
ja_JP: アシスタントは、WordPress Web サイトの構築と保守のいくつかの面でも役立ちます。

en: Assistant resides here, when you are unable to find something or having a hard time understanding a feature in WordPress we should be able to help you.
ja_JP: アシスタントがここに常駐しています。WordPress で何かが見つからない場合、または機能を理解するのが難しい場合は、お手伝いできるはずです。

en: Backup your site on local or remote servers
ja_JP: サイトをローカルまたはリモートサーバーにバックアップします

en: Backuply ? Backup, Restore, Migrate and Clone
ja_JP: バックアップ – バックアップ、復元、移行、クローン作成

en: Backuply is a WordPress backup plugin that helps you backup your WordPress website, saving you from loss of data because of server crashes, hacks, dodgy updates, or bad plugins.
ja_JP: Backuply は、WordPress ウェブサイトのバックアップに役立つ WordPress バックアップ プラグインで、サーバーのクラッシュ、ハッキング、危険なアップデート、または不正なプラグインによるデータの損失を防ぎます。

en: Boost your website's search rankings today with the most powerful WordPress SEO plugin. Its lightweight, optimized, and delivers exceptional performance.
ja_JP: 最も強力な WordPress SEO プラグインを使用して、ウェブサイトの検索ランキングを今すぐ高めましょう。軽量で最適化されており、優れたパフォーマンスを実現します。

en: Brute force protection, 2FA, login captcha
ja_JP: ブルート フォース保護、2FA、ログイン キャプチャ

en: Building your website...
ja_JP: ウェブサイトを構築中...

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括アクション

en: Business Type
ja_JP: 業種

en: Buy AI Tokens
ja_JP: AIトークンを購入する

en: Can be changed later
ja_JP: 後で変更可能

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Change Role
ja_JP: 役割の変更

en: Check Updates
ja_JP: アップデートを確認する

en: Checking the requirements ...
ja_JP: 要件を確認しています...

en: Choose Template
ja_JP: テンプレートの選択

en: Choose a design
ja_JP: デザインを選ぶ

en: Choose bulk action for selected pages: Quick Edit or Move to Trash.
ja_JP: 選択したページの一括操作を選択します: [クイック編集] または [ゴミ箱に移動]。

en: Choose bulk action for selected plugins: Activate, Deactivate, Update, Delete, toggle auto updates and more
ja_JP: 選択したプラグインの一括アクションを選択します: 有効化、無効化、更新、削除、自動更新の切り替えなど

en: Choose bulk action for selected posts: Quick Edit or Move to Trash.
ja_JP: 選択した投稿の一括操作を選択します: [クイック編集] または [ゴミ箱に移動]。

en: Choose bulk action for selected users: Delete or send password reset link
ja_JP: 選択したユーザーに対する一括アクションを選択します: パスワード リセット リンクを削除または送信します

en: Click here to add or manage blog posts on your site.
ja_JP: サイト上のブログ投稿を追加または管理するには、ここをクリックしてください。

en: Click here to add or manage pages on your site.
ja_JP: サイトにページを追加または管理するには、ここをクリックしてください。

en: Click here to add or manage plugins on your site.
ja_JP: サイトにプラグインを追加または管理するには、ここをクリックしてください。

en: Click here to add or manage themes on your site.
ja_JP: サイトにテーマを追加または管理するには、ここをクリックしてください。

en: Click here to add or manage users on your site.
ja_JP: サイト上のユーザーを追加または管理するには、ここをクリックしてください。

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Completely Disable Comments across the site
ja_JP: サイト全体でコメントを完全に無効にする

en: Compress Image
ja_JP: 画像を圧縮する

en: Compression and replacement failed.
ja_JP: 圧縮と置換に失敗しました。

en: Congratulations
ja_JP: おめでとう

en: Congratulations, the template was imported successfully !
ja_JP: おめでとうございます。テンプレートは正常にインポートされました。

en: Continue
ja_JP: 続く

en: Could not download the theme !
ja_JP: テーマをダウンロードできませんでした!

en: Could not extract the template !
ja_JP: テンプレートを抽出できませんでした。

en: Could not import the template !
ja_JP: テンプレートをインポートできませんでした。

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Days
ja_JP: 日数

en: Demo
ja_JP: デモ

en: Disable Softaculous AI
ja_JP: Softaculous AI を無効にする

en: Downloading and installing required plugins
ja_JP: 必要なプラグインのダウンロードとインストール

en: Downloading the template
ja_JP: テンプレートのダウンロード

en: Easily search, add or delete plugins to enhance your site's functionality.
ja_JP: プラグインを簡単に検索、追加、削除してサイトの機能を強化します。

en: Edit Profile
ja_JP: プロフィールの編集

en: Edit User
ja_JP: ユーザーの編集

en: Edit with Photopea
ja_JP: Photopeaで編集する

en: Enhance Content Writing with AI Assistant
ja_JP: AI アシスタントでコンテンツライティングを強化

en: Enter Pro License Key
ja_JP: Pro ライセンス キーを入力してください

en: Enter a title for your website
ja_JP: ウェブサイトのタイトルを入力してください

en: Enter the title of your new site
ja_JP: 新しいサイトのタイトルを入力してください

en: Error downloading theme: %1$s
ja_JP: テーマのダウンロード中にエラーが発生しました: %1$s

en: Error unzipping theme:
ja_JP: テーマの解凍中にエラーが発生しました:

en: Events and News
ja_JP: イベントとニュース

en: Existing Page
ja_JP: 既存のページ

en: Existing Post
ja_JP: 既存の投稿

en: Exit
ja_JP: 出口

en: Expand or Collapse the sidebar menu using this option.
ja_JP: このオプションを使用して、サイドバー メニューを展開または折りたたみます。

en: Experience hassle-free site building with inbuilt AI in Assistant.
ja_JP: アシスタントに組み込まれた AI を使用して、手間のかからないサイト構築を体験してください。

en: Explore Pro Plugins
ja_JP: プロのプラグインを探索する

en: Explore themes, customize headers, background, colors, manage widgets and menus to customize your site's look and feel.
ja_JP: テーマを探索し、ヘッダー、背景、色をカスタマイズし、ウィジェットとメニューを管理して、サイトの外観と雰囲気をカスタマイズします。

en: Extend
ja_JP: 伸ばす

en: Failed to create image from data
ja_JP: データから画像を作成できませんでした

en: Failed to decode base64 image data
ja_JP: Base64画像データのデコードに失敗しました

en: Failed to determine the media file path !
ja_JP: メディア ファイル パスを特定できませんでした。

en: Failed to insert the new image as attachment
ja_JP: 新しい画像を添付ファイルとして挿入できませんでした

en: Failed to regenerate image sub-sizes
ja_JP: 画像のサブサイズの再生成に失敗しました

en: Failed to save the image
ja_JP: 画像の保存に失敗しました

en: File Manager
ja_JP: ファイルマネージャー

en: File already exists. Please choose another file name
ja_JP: ファイルはすでに存在します。別のファイル名を選択してください

en: FileOrganizer ? Manage WordPress and Website Files
ja_JP: FileOrganizer – WordPress と Web サイトのファイルを管理

en: FileOrganizer is a lightweight and easy-to-use file management plugin for WordPress. Organize and manage your WordPress files with FileOrganizer without any control panel or FTP access.
ja_JP: FileOrganizer は、軽量で使いやすい WordPress 用のファイル管理プラグインです。コントロール パネルや FTP にアクセスしなくても、FileOrganizer を使用して WordPress ファイルを整理および管理できます。

en: Filter Installed Plugins
ja_JP: インストールされているプラ​​グインをフィルタリングする

en: Filter Pages
ja_JP: ページのフィルタリング

en: Filter Pages by Date
ja_JP: 日付でページをフィルタリングする

en: Filter Posts
ja_JP: 投稿をフィルターする

en: Filter Posts by Category
ja_JP: カテゴリ別に投稿をフィルタリングする

en: Filter Posts by Date
ja_JP: 投稿を日付でフィルタリングする

en: Filter Users
ja_JP: ユーザーをフィルタリングする

en: Filter your installed plugins list with Active, Inactive, Auto Updates Enabled or Disabled options
ja_JP: アクティブ、非アクティブ、自動更新の有効または無効のオプションを使用して、インストールされているプラ​​グインのリストをフィルタリングします。

en: Filter your pages list by their status like published, drafts, trash, etc.
ja_JP: 公開済み、下書き、ゴミ箱などのステータスによってページリストをフィルタリングします。

en: Filter your posts list by their status like published, drafts, trash, etc.
ja_JP: 公開済み、下書き、ゴミ箱などのステータスによって投稿リストをフィルタリングします。

en: Filter your users list with their roles
ja_JP: ユーザーリストをロールでフィルタリングします

en: Free
ja_JP: 無料

en: Get Started
ja_JP: 始めましょう

en: Go Back
ja_JP: 戻る

en: GoSMTP ? SMTP for WordPress
ja_JP: GoSMTP – WordPress 用の SMTP

en: GoSMTP allows you to send emails from your WordPress over SMTP or many popular outgoing email service providers. Using these improves your email deliverability.
ja_JP: GoSMTP を使用すると、WordPress から SMTP または多くの一般的な送信メール サービス プロバイダー経由でメールを送信できます。これらを使用すると、電子メールの到達性が向上します。

en: Goals
ja_JP: 目標

en: Here you can bulk change role for the selected users
ja_JP: ここで、選択したユーザーのロールを一括変更できます

en: Here you can edit your profile information like name, email, password, bio, profile picture and more.
ja_JP: ここでは、名前、電子メール、パスワード、プロフィール、プロフィール写真などのプロフィール情報を編集できます。

en: Here you can filter the pages by date.
ja_JP: ここでは日付でページをフィルタリングできます。

en: Here you can filter the posts by category.
ja_JP: ここではカテゴリごとに投稿をフィルタリングできます。

en: Here you can filter the posts by date.
ja_JP: ここでは、投稿を日付でフィルタリングできます。

en: Here you can get insights on the overall performance and security of your website.
ja_JP: ここでは、Web サイトの全体的なパフォーマンスとセキュリティに関する洞察を得ることができます。

en: Here you can moderate comments posted by visitors on your posts.
ja_JP: ここでは、訪問者が投稿に投稿したコメントを管理できます。

en: Here you can search wordpress.org plugins library or upload a custom plugin file to install a new plugin on your site.
ja_JP: ここで wordpress.org プラグイン ライブラリを検索したり、カスタム プラグイン ファイルをアップロードしてサイトに新しいプラグインをインストールしたりできます。

en: Here you can search wordpress.org themes library or upload a custom theme file to install a new theme on your site.
ja_JP: ここで wordpress.org テーマ ライブラリを検索したり、カスタム テーマ ファイルをアップロードしてサイトに新しいテーマをインストールしたりできます。

en: Here you will find important links compiled in a single section which can sometimes be difficult to find in WordPress.
ja_JP: ここには、WordPress では見つけにくい重要なリンクが 1 つのセクションにまとめられています。

en: Here you will find updates on new releases, upcoming features, security updates, and general news about the WordPress community.
ja_JP: ここでは、新しいリリース、今後の機能、セキュリティ更新、WordPress コミュニティに関する一般ニュースに関する更新情報を見つけることができます。

en: Here you will get a quick summary of recent activity like published posts and comments received on your site.
ja_JP: ここには、公開された投稿やサイトで受け取ったコメントなど、最近のアクティビティの簡単な概要が表示されます。

en: Here you will get the number of posts, pages, comments, current version of WordPress and theme that you are running.
ja_JP: ここでは、投稿、ページ、コメントの数、WordPress の現在のバージョン、実行しているテーマが表示されます。

en: How would you categorize your website ?
ja_JP: あなたのウェブサイトをどのように分類しますか?

en: Image has been successfully compressed and replaced.
ja_JP: 画像は正常に圧縮され、置き換えられました。

en: Image saved successfully
ja_JP: 画像は正常に保存されました

en: Import Theme Content
ja_JP: テーマコンテンツをインポートする

en: Import Theme Contents
ja_JP: テーマの内容をインポートする

en: Import stock images ?
ja_JP: ストック画像をインポートしますか?

en: Import/Export site data, check site health or edit plugin/theme files from the Tools menu.
ja_JP: [ツール] メニューからサイト データのインポート/エクスポート、サイトの健全性の確認、プラグイン/テーマ ファイルの編集を行います。

en: Importing the template
ja_JP: テンプレートのインポート

en: Improve Page Speed
ja_JP: ページ速度の向上

en: Improve speed by cache, minify, compress
ja_JP: キャッシュ、縮小、圧縮による速度向上

en: Improve your site's ranking on search engines
ja_JP: 検索エンジンでのサイトのランキングを向上させる

en: Increase Website Traffic (SEO)
ja_JP: ウェブサイトのトラフィックを増やす (SEO)

en: Info at a Glance
ja_JP: 一目でわかる情報

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install for Free
ja_JP: 無料でインストール

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Installed Plugins List
ja_JP: インストールされているプラ​​グインのリスト

en: Installed Themes List
ja_JP: インストールされているテーマのリスト

en: Invalid image path.
ja_JP: 無効な画像パスです。

en: It is recommended to delete plugins that you do not plan to use and keep all your plugins up to date.
ja_JP: 使用する予定のないプラグインを削除し、すべてのプラグインを最新の状態に保つことをお勧めします。

en: It is recommended to delete themes that you do not plan to use and keep all your themes up to date.
ja_JP: 使用する予定のないテーマを削除し、すべてのテーマを最新の状態に保つことをお勧めします。

en: It looks like you have already completed the onboarding process. You might lose data if you run the onboarding process again. Select this checkbox to confirm that you agree.
ja_JP: すでにオンボーディングプロセスを完了しているようです。オンボーディング プロセスを再度実行すると、データが失われる可能性があります。同意することを確認するには、このチェックボックスを選択します。

en: It offers recommendations and troubleshooting tools to help you maintain an efficient and secure site.
ja_JP: 効率的で安全なサイトを維持するために役立つ推奨事項とトラブルシューティング ツールを提供します。

en: Launch Onboarding
ja_JP: オンボーディングの開始

en: License Expires :
ja_JP: ライセンスの有効期限:

en: License Status :
ja_JP: ライセンスステータス:

en: Limit Login Attempts
ja_JP: ログイン試行を制限する

en: Log Out
ja_JP: ログアウト

en: Loginizer
ja_JP: ロジナイザー

en: Loginizer is a simple and effortless solution that takes care of all your security problems. It comes with default optimal configuration to protect your site from Brute Force attacks.
ja_JP: Loginizer は、すべてのセキュリティ問題に対処するシンプルで簡単なソリューションです。ブルート フォース攻撃からサイトを保護するためのデフォルトの最適な構成が付属しています。

en: Manage Media
ja_JP: メディアの管理

en: Manage Page
ja_JP: ページの管理

en: Manage Pages
ja_JP: ページの管理

en: Manage Plugins
ja_JP: プラグインの管理

en: Manage Post
ja_JP: 投稿の管理

en: Manage Posts
ja_JP: 投稿の管理

en: Manage Pro License
ja_JP: プロライセンスの管理

en: Manage SoftWP License
ja_JP: SoftWPライセンスの管理

en: Manage Themes
ja_JP: テーマの管理

en: Manage Users
ja_JP: ユーザーの管理

en: Manage files with drag & drop editor
ja_JP: ドラッグ＆ドロップでファイルを管理ドロップエディター

en: Manage media files like images, audio, videos, etc. here.
ja_JP: 画像、オーディオ、ビデオなどのメディア ファイルをここで管理します。

en: Manage your blog posts here.
ja_JP: ここでブログ投稿を管理します。

en: Media Library
ja_JP: メディアライブラリ

en: Media uploaded from anywhere on your site can be managed here.
ja_JP: サイト上のどこからでもアップロードされたメディアをここで管理できます。

en: Never
ja_JP: 一度もない

en: New Page
ja_JP: 新しいページ

en: New Post
ja_JP: 新しい投稿

en: No file was uploaded ! Please try again.
ja_JP: ファイルがアップロードされていません!もう一度試してください。

en: No folder for the target found !
ja_JP: ターゲットのフォルダーが見つかりません!

en: No image ID provided.
ja_JP: 画像 ID が提供されていません。

en: No results match your search criteria
ja_JP: 検索条件に一致する結果はありません

en: No, I don't want to try an easy setup process
ja_JP: いいえ、簡単なセットアッププロセスは試したくないです

en: Not Installed
ja_JP: インストールされていません

en: Original image attachment not found
ja_JP: 元の画像添付ファイルが見つかりません

en: Original image path not found
ja_JP: 元の画像のパスが見つかりません

en: Page Builder
ja_JP: ページビルダー

en: Page Builder, Drag and Drop website builder
ja_JP: ページビルダー、ドラッグアンドドロップウェブサイトビルダー

en: Pagelayer
ja_JP: ページレイヤー

en: Pagelayer is an awesome page builder that allows you to create and design your website instantly in the simplest way possible. Take control over your page content with the most advanced page builder plugin available.
ja_JP: Pagelayer は、最も簡単な方法で Web サイトを即座に作成およびデザインできる素晴らしいページ ビルダーです。利用可能な最も高度なページ ビルダー プラグインを使用して、ページ コンテンツを制御します。

en: Pagelayer is required to use the templates !
ja_JP: テンプレートを使用するには Pagelayer が必要です。

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages List
ja_JP: ページリスト

en: Pages Management
ja_JP: ページ管理

en: Pages are static content sections such as Home, About Us, Contact, Services, etc.
ja_JP: ページは、ホーム、会社概要、連絡先、サービスなどの静的コンテンツ セクションです。

en: Path
ja_JP: パス

en: Permalinks
ja_JP: パーマリンク

en: Personalize your site's appearance effortlessly.
ja_JP: サイトの外観を簡単にカスタマイズできます。

en: Please confirm that you accept data loss since you have already run the onboarding process previously
ja_JP: 以前にオンボーディング プロセスをすでに実行しているため、データ損失を受け入れることを確認してください。

en: Please fix the below errors
ja_JP: 以下のエラーを修正してください

en: Please link a license to keep using the AI feature
ja_JP: AI 機能を引き続き使用するには、ライセンスをリンクしてください

en: Please select atleast one page to import
ja_JP: インポートするページを少なくとも 1 つ選択してください

en: Please write a Prompt, for the AI to generate content
ja_JP: AI がコンテンツを生成するようにプロンプ​​トを作成してください

en: Plugin Actions
ja_JP: プラグインのアクション

en: Plugin activated successfully.
ja_JP: プラグインが正常に有効化されました。

en: Plugin already installed.
ja_JP: プラグインはすでにインストールされています。

en: Plugin installation failed. %1$s requires PHP version %2$s or higher. Your PHP version is %3$s.
ja_JP: プラグインのインストールに失敗しました。 %1$s には PHP バージョン %2$s 以降が必要です。 PHP のバージョンは %3$s です。

en: Plugin installed and activated successfully.
ja_JP: プラグインが正常にインストールされ、有効化されました。

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Plugins Management
ja_JP: プラグイン管理

en: PopularFX plugin is required to use the templates !
ja_JP: テンプレートを使用するには PopularFX プラグインが必要です。

en: PopularFX theme is required to use the templates !
ja_JP: テンプレートを使用するには PopularFX テーマが必要です。

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts List
ja_JP: 投稿一覧

en: Posts Management
ja_JP: 投稿管理

en: Posts are typically utilized for blog posts, news updates, or articles, organized in a chronological order.
ja_JP: 投稿は通常、時系列順に整理されたブログ投稿、ニュース更新、または記事に使用されます。

en: Preview Site
ja_JP: プレビューサイト

en: Previous Step
ja_JP: 前のステップ

en: Pro
ja_JP: プロ

en: Pro included with your subscription
ja_JP: Pro はサブスクリプションに含まれています

en: Providers: Gmail, Outlook, AWS SES & more
ja_JP: プロバイダー: Gmail、Outlook、AWS SES、もっと

en: Quality
ja_JP: 品質

en: Quick Draft
ja_JP: クイックドラフト

en: Quick Links
ja_JP: クイックリンク

en: Recommended Features
ja_JP: おすすめの機能

en: Replace Media
ja_JP: メディアを交換する

en: Requires PHP version %1$s or higher
ja_JP: PHP バージョン %1$s 以降が必要です

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save & Close
ja_JP: 保存して近い

en: Save As
ja_JP: 名前を付けて保存

en: Schedule Backups
ja_JP: バックアップのスケジュールを設定する

en: Screen Options
ja_JP: 画面オプション

en: Search Installed Plugins
ja_JP: インストールされているプラ​​グインの検索

en: Search Installed Themes
ja_JP: インストールされているテーマの検索

en: Search Pages
ja_JP: 検索ページ

en: Search Posts
ja_JP: 投稿を検索

en: Search Users
ja_JP: ユーザーの検索

en: Search a page from the pages list.
ja_JP: ページ一覧からページを検索します。

en: Search a plugin from the installed plugins list.
ja_JP: インストールされているプラ​​グインのリストからプラグインを検索します。

en: Search a post from the posts list.
ja_JP: 投稿一覧から投稿を検索します。

en: Search a theme from the installed themes list.
ja_JP: インストールされているテーマのリストからテーマを検索します。

en: Search a user from the users list.
ja_JP: ユーザーリストからユーザーを検索します。

en: Search for a category
ja_JP: カテゴリを検索する

en: Search for theme
ja_JP: テーマを検索

en: Security Check Failed!
ja_JP: セキュリティチェックに失敗しました!

en: Select pages to import
ja_JP: インポートするページを選択してください

en: Sell Products
ja_JP: 製品を販売する

en: Sell physical or digital products
ja_JP: 物理的またはデジタル製品を販売する

en: Send Email with SMTP
ja_JP: SMTP を使用して電子メールを送信する

en: Server's IP Address
ja_JP: サーバーのIPアドレス

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Several plugins also display quick summary like orders, products, etc within the dashboard.
ja_JP: いくつかのプラグインは、ダッシュボード内に注文、製品などの簡単な概要も表示します。

en: Show More
ja_JP: もっと見る

en: Site Health
ja_JP: サイトの健全性

en: Site Title
ja_JP: サイトタイトル

en: SiteSEO ? One Click SEO for WordPress
ja_JP: SiteSEO – WordPress のワンクリック SEO

en: SoftWP License
ja_JP: SoftWPライセンス

en: SoftWP version
ja_JP: SoftWPのバージョン

en: Some plugins also add their settings page in this menu.
ja_JP: 一部のプラグインは、このメニューに設定ページを追加します。

en: Sorry, but you do not have permissions to change settings.
ja_JP: 申し訳ありませんが、設定を変更する権限がありません。

en: Sorry, but you do not have permissions to save settings.
ja_JP: 申し訳ありませんが、設定を保存する権限がありません。

en: SpeedyCache ? Cache, Optimization, Performance
ja_JP: SpeedyCache – キャッシュ、最適化、パフォーマンス

en: SpeedyCache is an easy to use and powerful WordPress Cache Plugin, it helps you reduce page load time improving User Experience and boosting your Google PageSpeed.
ja_JP: SpeedyCache は使いやすく強力な WordPress キャッシュ プラグインで、ページの読み込み時間を短縮し、ユーザー エクスペリエンスを向上させ、Google PageSpeed を向上させるのに役立ちます。

en: Start Exploring
ja_JP: 探検を始めましょう

en: Start creating a new page for your site.
ja_JP: サイトの新しいページの作成を開始します。

en: Start writing a new blog post for your site.
ja_JP: サイトの新しいブログ投稿を書き始めます。

en: System Information
ja_JP: システム情報

en: The AI API responsed with empty response, Response Code:
ja_JP: AI API は空の応答、応答コードで応答しました:

en: The Dashboard is your website's command center, providing a concise summary of its activity, such as site health, recent updates, comments, and statistics.
ja_JP: ダッシュボードは Web サイトのコマンド センターであり、サイトの健全性、最近の更新、コメント、統計などのアクティビティの簡潔な概要を提供します。

en: The File type could not be determined. Please upload a permitted file type.
ja_JP: ファイルの種類を特定できませんでした。許可されたファイル形式をアップロードしてください。

en: The filesystem could not write files to the server!
ja_JP: ファイルシステムはサーバーにファイルを書き込むことができませんでした。

en: The license has been saved successfully
ja_JP: ライセンスは正常に保存されました

en: The license key is invalid
ja_JP: ライセンスキーが無効です

en: The license key was not submitted
ja_JP: ライセンスキーが送信されていませんでした

en: The response from the server was malformed. Please try again in sometime !
ja_JP: サーバーからの応答の形式が正しくありませんでした。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: The response was malformed
ja_JP: 応答の形式が正しくありませんでした

en: The selected template is a Pro template and you have a free or expired license. Please enter your license key %1$shere%2$s.
ja_JP: 選択したテンプレートは Pro テンプレートで、無料または有効期限切れのライセンスを持っています。ライセンス キー %1$sここ%2$s を入力してください。

en: The template you submitted is invalid !
ja_JP: 送信したテンプレートは無効です。

en: Theme Actions
ja_JP: テーマのアクション

en: Theme activated successfully.
ja_JP: テーマが正常に有効化されました。

en: Theme installation failed
ja_JP: テーマのインストールに失敗しました

en: Theme installed and activated successfully.
ja_JP: テーマが正常にインストールされ、アクティブ化されました。

en: Theme template can only be uploaded using FTP !
ja_JP: テーマ テンプレートは FTP を使用してのみアップロードできます。

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Themes Management
ja_JP: テーマ管理

en: There was an error in installing Pagelayer which is required by this template. Please install Pagelayer manually by clicking %1$shere%2$s and then install the template !
ja_JP: このテンプレートに必要な Pagelayer のインストール中にエラーが発生しました。 %1$shere%2$s をクリックして Pagelayer を手動でインストールしてから、テンプレートをインストールしてください。

en: There was some error uploading the file ! Please try again.
ja_JP: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。もう一度試してください。

en: These settings include site title, tagline, site url, writing, reading, discussion, media, permalinks and more.
ja_JP: これらの設定には、サイトのタイトル、キャッチフレーズ、サイトの URL、書き込み、読み取り、ディスカッション、メディア、パーマリンクなどが含まれます。

en: This helps us recommend design and functionalities for your website
ja_JP: これは、ウェブサイトのデザインと機能を推奨するのに役立ちます

en: This process will help you choose a professional template for your website and install plugins that you might need to achieve your goal for creating this website
ja_JP: このプロセスは、Web サイト用のプロフェッショナルなテンプレートを選択し、この Web サイトを作成する目的を達成するために必要なプラグインをインストールするのに役立ちます。

en: This section also shows upcoming WordPress events such as WordCamps, local meetups, and other community gatherings.
ja_JP: このセクションには、WordCamp、地元のミートアップ、その他のコミュニティの集まりなどの今後の WordPress イベントも表示されます。

en: This useful feature allows you to select the screen elements that you would like to show or hide by using the checkboxes.
ja_JP: この便利な機能を使用すると、チェックボックスを使用して表示または非表示にする画面要素を選択できます。

en: This widget is a valuable resource for staying informed about the latest happenings in the WordPress community and connecting with other WordPress enthusiasts.
ja_JP: このウィジェットは、WordPress コミュニティの最新情報を入手し、他の WordPress 愛好家とつながるための貴重なリソースです。

en: Toggle Menu
ja_JP: メニューの切り替え

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Tour
ja_JP: ツアー

en: Tours
ja_JP: ツアー

en: Tours highlights and explains important options in WordPress that you will need while managing your site.
ja_JP: ツアーでは、サイトの管理中に必要となる WordPress の重要なオプションを強調して説明します。

en: Unable to complete this request
ja_JP: このリクエストを完了できません

en: Unexpected response code returned from AI API:
ja_JP: AI API から予期しない応答コードが返されました:

en: Unlock endless possibilities for your website with plugins.
ja_JP: プラグインを使用してウェブサイトの無限の可能性を解き放ちます。

en: Unsupported image format
ja_JP: サポートされていない画像形式です

en: Unsupported image type.
ja_JP: サポートされていない画像タイプです。

en: Update License
ja_JP: ライセンスの更新

en: Use cutting-edge AI to write blog posts or content for your pages. Create a table, write a paragraph, change tone, translate, fix spelling & grammar and so much more.
ja_JP: 最先端の AI を使用して、ブログ投稿やページのコンテンツを作成します。表を作成し、段落を書き、口調を変更し、翻訳し、スペルを修正し、文法などなど。

en: Use this link to securely log out from your site.
ja_JP: このリンクを使用して、サイトから安全にログアウトします。

en: Use this menu to add, edit, delete your pages.
ja_JP: このメニューを使用して、ページを追加、編集、削除します。

en: Use this section for capturing ideas as they come to you, quickly jot down the ideas for new posts.
ja_JP: このセクションを使用して、思いついたアイデアを取り込み、新しい投稿のアイデアをすぐに書き留めます。

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Users List
ja_JP: ユーザーリスト

en: Users Management
ja_JP: ユーザー管理

en: View Site
ja_JP: サイトを見る

en: Visit Website
ja_JP: ウェブサイトにアクセス

en: Visit this page anytime.
ja_JP: いつでもこのページにアクセスしてください。

en: We have simplified complex WordPress settings that you can now manage with just a click via the Assistant.
ja_JP: 複雑な WordPress 設定が簡素化され、アシスタントを介してクリックするだけで管理できるようになりました。

en: We strongly recommend you change all images and media. We try our best to use images which are copyright free or are allowed under their licensing. However, we take no responsibilities for the same and recommend you change all media and images !
ja_JP: すべての画像とメディアを変更することを強くお勧めします。私たちは、著作権フリーの画像、またはライセンスの下で許可されている画像を使用するよう最善を尽くします。ただし、これについては責任を負いませんので、すべてのメディアと画像を変更することをお勧めします。

en: We try our best to use images that are free to use from legal perspectives. However, we are not liable for any copyright infringement for your site.
ja_JP: 法的な観点から、無料で使用できる画像を使用するよう最善を尽くします。ただし、当社はあなたのサイトの著作権侵害については責任を負いません。

en: We will install the appropriate plugins that will add the required functionality to your website
ja_JP: ウェブサイトに必要な機能を追加する適切なプラグインをインストールします。

en: Welcome
ja_JP: いらっしゃいませ

en: Welcome to the Onboarding process!
ja_JP: オンボーディング プロセスへようこそ!

en: What are you looking to achieve with your new site ?
ja_JP: 新しいサイトで何を達成したいと考えていますか?

en: WooCommerce
ja_JP: ウーコマース

en: WordPress Assistant
ja_JP: ワードプレスアシスタント

en: WordPress Dashboard
ja_JP: WordPress ダッシュボード

en: WordPress Sidebar
ja_JP: WordPress サイドバー

en: WordPress admin Dashboard
ja_JP: WordPress 管理者ダッシュボード

en: WordPress requires FTP details, without them you won't be able to install a plugin/theme
ja_JP: WordPress には FTP の詳細が必要です。これがないとプラグイン/テーマをインストールできません

en: You can also check for Updates from the sub-menu.
ja_JP: サブメニューからアップデートを確認することもできます。

en: You can edit the user information, change password, change role and much more with the Edit link here.
ja_JP: ここの「編集」リンクを使用して、ユーザー情報の編集、パスワードの変更、ロールの変更などを行うことができます。

en: You can later access these drafts from the Posts section and continue editing them in the full post editor.
ja_JP: 後で [投稿] セクションからこれらの下書きにアクセスし、完全な投稿エディターで編集を続けることができます。

en: You can now customize the website as per your requirements with the help of Pagelayer or the Customizer.
ja_JP: Pagelayer または Customizer を使用して、要件に応じて Web サイトをカスタマイズできるようになりました。

en: You can one click disable comments for your entire site from the Assistant dashboard.
ja_JP: アシスタント ダッシュボードからワンクリックでサイト全体のコメントを無効にすることができます。

en: You can perform actions for your plugins like Activate, Deactivate, Update, Delete, Plugin Settings and more..
ja_JP: プラグインのアクティブ化、非アクティブ化、更新、削除、プラグイン設定などのアクションを実行できます。

en: You can perform actions for your theme like Activate, Live Preview, Customize and more
ja_JP: アクティブ化、ライブプレビュー、カスタマイズなどのテーマのアクションを実行できます。

en: You can replay the tours when needed.
ja_JP: 必要に応じてツアーを再実行できます。

en: You can use this link to preview your site as a visitor.
ja_JP: このリンクを使用すると、訪問者としてサイトをプレビューできます。

en: You can view, edit or delete the pages with the links here.
ja_JP: ここのリンクを使用してページを表示、編集、削除できます。

en: You can view, edit or delete the posts with the links here.
ja_JP: ここのリンクを使用して投稿を表示、編集、削除できます。

en: You do not have enough permissions to install theme
ja_JP: テーマをインストールするための十分な権限がありません

en: You do not have required privilege
ja_JP: 必要な権限がありません

en: You will find this option on several pages across your site.
ja_JP: このオプションはサイト内のいくつかのページにあります。

en: Your Assistant
ja_JP: あなたのアシスタント

en: Your Onboarding process is not completed yet! %1$sClick here%2$s to complete the simple setup process and build your site in a few steps.
ja_JP: オンボーディング プロセスはまだ完了していません。 %1$sここをクリック%2$sして簡単なセットアップ プロセスを完了し、いくつかの手順でサイトを構築します。

en: Your Pagelayer version is %1$s while the onboarding requires Pagelayer version higher than or equal to 1.8.9
ja_JP: Pagelayer のバージョンは %1$s ですが、オンボーディングには 1.8.9 以上の Pagelayer バージョンが必要です

en: Your Pagelayer version is %1$s while the template requires Pagelayer version higher than or equal to %2$s
ja_JP: Pagelayer のバージョンは %1$s ですが、テンプレートには %2$s 以上の Pagelayer バージョンが必要です

en: Your PopularFX Plugin version is %1$s while the template requires PopularFX version higher than or equal to %2$s
ja_JP: PopularFX プラグインのバージョンは %1$s ですが、テンプレートには %2$s 以上の PopularFX バージョンが必要です

en: Your SoftWP plugin is %1$sUnlicensed%2$s. Please enter the license key %3$s here%4$s.
ja_JP: SoftWP プラグインは %1$sUnlicensed%2$s です。ここ%4$sにライセンス キー %3$s を入力してください。

en: Your SoftWP plugin license has %1$sExpired%2$s. Please renew your license for uninterrupted updates and support.
ja_JP: SoftWP プラグインのライセンスは %1$sExpired%2$s です。中断のないアップデートとサポートを利用するには、ライセンスを更新してください。

en: Your SoftWP plugin license is %1$snot authorized%2$s to be used on  %3$s. You can generate a new license for your domain from the %4$s panel.
ja_JP: SoftWP プラグイン ライセンスは %1$s %2$s で %3$s で使用することを許可されていません。 %4$s パネルからドメインの新しいライセンスを生成できます。

en: Your active theme will be listed here.
ja_JP: アクティブなテーマがここにリストされます。

en: Your website setup is completed
ja_JP: ウェブサイトの設定が完了しました
