Hide My WP Ghost - en to pt_BR translation catalogue (904 entries)

en: #1 Hack Prevention Security Solution: Hide WP CMS, 7G/8G Firewall, Brute Force Protection, 2FA, GEO Security, Temporary Logins, Alerts & more.
pt_BR: #1 Solução de Segurança para Prevenção de Hacks: Ocultar WP CMS, Firewall 7G/8G, Proteção contra Ataques de Força Bruta, 2FA, Segurança GEO, Logins Temporários, Alertas e muito mais.

en: %s Important! %s Enable this option only if it is already activated in the %s Google reCAPTCHA Key %s settings.
pt_BR: %s Importante! %s Ative esta opção apenas se já estiver ativada nas configurações da %s Chave Google reCAPTCHA %s.

en: %s days since last update
pt_BR: %s dias desde a última atualização

en: %s does not work without mode_rewrite. Please activate the rewrite module in Apache. %sMore details%s
pt_BR: %s não funciona sem o mode_rewrite. Por favor, ative o módulo de reescrita no Apache. %sMais detalhes%s

en: %s don't have the correct permission.
pt_BR: %s não possuem a permissão correta.

en: %s is visible in source code
pt_BR: %s é visível no código-fonte

en: %s path is accessible
pt_BR: O caminho %s é acessível.

en: %s plugin(s) are outdated: %s
pt_BR: %s plugin(s) desatualizado(s): %s

en: %s plugin(s) have NOT been updated by their developers in the past 12 months: %s
pt_BR: %s plugin(s) não foram atualizados pelos desenvolvedores nos últimos 12 meses: %s

en: %s protects your website from most SQL injections but, if possible, use a custom prefix for database tables to avoid SQL injections. %sRead more%s
pt_BR: %s protege seu site contra a maioria das injeções de SQL, mas, se possível, use um prefixo personalizado para as tabelas do banco de dados para evitar injeções de SQL. %sSaiba mais%s.

en: %s rules are not saved in the config file and this may affect the website loading speed.
pt_BR: As regras de %s não estão salvas no arquivo de configuração e isso pode afetar a velocidade de carregamento do site.

en: %s theme(s) are outdated: %s
pt_BR: %s Este tema requer os seguintes plugins: %s

en: %sClick here%s to create or view keys for Google reCAPTCHA v2.
pt_BR: Clique %saqui%s para criar ou visualizar chaves para o Google reCAPTCHA v2.

en: %sClick here%s to create or view keys for Google reCAPTCHA v3.
pt_BR: Clique em %saqui%s para criar ou visualizar chaves para o Google reCAPTCHA v3.

en: %sClick here%s to create or view keys for Google reCAPTCHA.
pt_BR: %sClique aqui%s para criar ou visualizar chaves para o Google reCAPTCHA.

en: %sHide the login path%s from theme menu or widget.
pt_BR: %sOcultar o caminho de login%s do menu do tema ou do widget.

en: %sIncorrect ReCaptcha%s. Please try again.
pt_BR: %sReCaptcha incorreto%s. Por favor, tente novamente.

en: %sYou failed to correctly answer the math problem.%s Please try again.
pt_BR: %sVocê não conseguiu responder corretamente ao problema de matemática.%s Por favor, tente novamente.

en: &laquo; Back
pt_BR: &laquo; Voltar

en: (* the plugin has no extra cost, gets installed / activated automatically inside WP when you click the button, and uses the same account)
pt_BR: (* o plugin não tem custo adicional, é instalado/ativado automaticamente dentro do WP quando você clica no botão, e utiliza a mesma conta)

en: (multiple options are available)
pt_BR: (Várias opções estão disponíveis)

en: (useful when the theme is adding wrong admin redirects or infinite redirects)
pt_BR: (útil quando o tema é adicionar redirecionamentos de administração incorretos ou redirecionamentos infinitos)

en: (works only with the custom admin-ajax path to avoid infinite loops)
pt_BR: (funciona apenas com o caminho personalizado admin-ajax para evitar loops infinitos)

en: 2FA Login
pt_BR: Login de 2FA

en: 403 HTML Error
pt_BR: Erro HTML 403

en: 404 HTML Error
pt_BR: Erro 404 HTML

en: 404 page
pt_BR: Página 404

en: 7G Firewall
pt_BR: Firewall 7G

en: 8G Firewall
pt_BR: Firewall 8G

en: A thorough set of rules can prevent many types of SQL Injection and URL hacks from being interpreted.
pt_BR: Um conjunto completo de regras pode prevenir muitos tipos de Injeção de SQL e hacks de URL de serem interpretados.

en: API Security
pt_BR: Segurança de API

en: API Settings
pt_BR: Configurações de API

en: According to %sGoogle latest stats%s, over %s 30k websites are hacked every day %s and %s over 30&#37; of them are made in WordPress %s. %s It's better to prevent an attack than to spend a lot of money and time to recover your data after an attack not to mention the situation when your clients' data are stolen.
pt_BR: De acordo com as %s últimas estatísticas do Google %s, mais de %s 30 mil sites são hackeados todos os dias %s e %s mais de 30&#37;  deles são feitos em WordPress %s. %s É melhor prevenir um ataque do que gastar muito dinheiro e tempo para recuperar seus dados após um ataque, sem mencionar a situação em que os dados de seus clientes são roubados.

en: Action
pt_BR: Ação

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate 'Must Use Plugin Loading' from 'Plugin Loading Hook' to be able to connect to your dashboard directly from managewp.com. %s click here %s
pt_BR: Ative 'Carregamento Obrigatório de Plugin' a partir do 'Gancho de Carregamento de Plugin' para poder se conectar ao seu painel diretamente de managewp.com. %s clique aqui %s

en: Activate Brute Force Protection
pt_BR: Ativar Proteção contra Ataques de Força Bruta

en: Activate Events Log
pt_BR: Ativar Registro de Eventos

en: Activate Free Token
pt_BR: Ativar Token Gratuito

en: Activate info and logs for debugging.
pt_BR: Ativar informações e registros para depuração.

en: Activate the "Brute Force" option to see the user IP blocked report
pt_BR: Ative a opção "Força Bruta" para visualizar o relatório de IPs de usuários bloqueados.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce login forms.
pt_BR: Ative a proteção contra Força Bruta nos formulários de login do WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on WooCommerce sign up forms.
pt_BR: Ative a proteção contra Força Bruta nos formulários de inscrição do WooCommerce.

en: Activate the Brute Force protection on lost password form.
pt_BR: Ative a proteção contra Força Bruta no formulário de recuperação de senha.

en: Activate the Brute Force protection on sign up form.
pt_BR: Ative a proteção contra Força Bruta no formulário de inscrição.

en: Activate the Brute Force protection on website comment form.
pt_BR: Ative a proteção contra Força Bruta no formulário de comentários do site.

en: Activate the firewall and prevent many types of SQL Injection and URL hacks.
pt_BR: Ative o firewall e previna muitos tipos de Injeção SQL e hacks de URL.

en: Activate the firewall and select the firewall strength that works for your website %s %s > Change Paths > Firewall & Headers %s
pt_BR: Ative o firewall e selecione a força do firewall que funcione para o seu site %s %s > Alterar Caminhos > Firewall & Cabeçalhos %s

en: Activation Help
pt_BR: Ajuda de Ativação

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add  IP addresses that should always be blocked from accessing this website.
pt_BR: Adicione os endereços IP que devem ser sempre bloqueados de acessar este site.

en: Add Content-Security-Policy header
pt_BR: Adicione o cabeçalho Content-Security-Policy.

en: Add Headers Security against XSS and Code Injection Attacks.
pt_BR: Adicionar Cabeçalhos de Segurança contra Ataques XSS e Injeção de Código.

en: Add IP addresses that can pass plugin security.
pt_BR: Adicione os endereços IP que podem passar pela segurança do plugin.

en: Add IPs that can pass plugin security
pt_BR: Adicione IPs que podem passar pela segurança do plugin.

en: Add New CDN URL
pt_BR: Adicionar Nova URL CDN

en: Add New Text
pt_BR: Adicionar Novo Texto

en: Add New URL
pt_BR: Adicionar Nova URL

en: Add Rewrites in WordPress Rules Section
pt_BR: Adicione Reescritas na Seção de Regras do WordPress.

en: Add Security Header
pt_BR: Adicionar Cabeçalho de Segurança

en: Add Security Headers for XSS and Code Injection Attacks
pt_BR: Adicione cabeçalhos de segurança para ataques de XSS e injeção de código.

en: Add Strict-Transport-Security header
pt_BR: Adicione o cabeçalho Strict-Transport-Security.

en: Add Two Factor security on login page with Code Scan or Email Code authentication.
pt_BR: Adicione segurança em duas etapas na página de login com autenticação por código de verificação ou código enviado por e-mail.

en: Add X-Content-Type-Options header
pt_BR: Adicione o cabeçalho X-Content-Type-Options.

en: Add X-XSS-Protection header
pt_BR: Adicione o cabeçalho X-XSS-Protection.

en: Add a list of URLs you want to replace with new ones.
pt_BR: Adicione uma lista de URLs que você deseja substituir por novas.

en: Add a random static number to prevent frontend caching while the user is logged in.
pt_BR: Adicione um número estático aleatório para evitar o cache do frontend enquanto o usuário estiver logado.

en: Add common WordPress classes in text mapping
pt_BR: Adicione classes comuns do WordPress no mapeamento de texto.

en: Add paths that can pass plugin security
pt_BR: Adicione caminhos que possam passar pela segurança do plugin.

en: Add redirects for the logged users based on user roles
pt_BR: Adicione redirecionamentos para os usuários logados com base nos papéis do usuário.

en: Add the CDN URLs you're using in the cache plugin.
pt_BR: Adicione os URLs do CDN que você está usando no plugin de cache.

en: Admin Security
pt_BR: Segurança do Administrador

en: Admin Toolbar
pt_BR: Barra de Ferramentas do Administrador

en: Admin URL
pt_BR: URL do painel

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Pack
pt_BR: Avançado

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações Avançadas

en: After adding the classes, verify the frontend to ensure that your theme is not affected.
pt_BR: Após adicionar as classes, verifique o frontend para garantir que seu tema não foi afetado.

en: After, click %sSave%s to apply the changes.
pt_BR: Depois, clique em %sSalvar%s para aplicar as alterações.

en: Ajax Security
pt_BR: Segurança do Ajax

en: Alert Emails Sent
pt_BR: E-mails de Alerta Enviados

en: All Actions
pt_BR: Todas as Ações

en: All In One WP Security
pt_BR: Tudo Em Um Segurança WP

en: All Websites
pt_BR: Todos os websites

en: All files have the correct permissions.
pt_BR: Todos os arquivos possuem as permissões corretas.

en: All plugins are compatible
pt_BR: Todos os plugins são compatíveis.

en: All plugins are up to date
pt_BR: Todos plugins estão atualizados

en: All plugins have been updated by their developers in the past 12 months
pt_BR: Todos os plugins foram atualizados pelos seus desenvolvedores nos últimos 12 meses.

en: Allow Hidden Paths
pt_BR: Permitir Caminhos Ocultos

en: Allow users to log in to WooCommerce account using their email address and a unique login URL delivered via email.
pt_BR: Permita que os usuários façam login na conta do WooCommerce usando seu endereço de e-mail e um URL de login exclusivo enviado por e-mail.

en: Allow users to log in to the website using their email address and a unique login URL delivered via email.
pt_BR: Permita que os usuários façam login no site usando seu endereço de e-mail e um URL de login exclusivo enviado por e-mail.

en: Allowing anyone to view all files in the Uploads folder with a browser will allow them to easily download all your uploaded files. It's a security and a copyright issue.
pt_BR: Permitir que qualquer pessoa visualize todos os arquivos na pasta de Uploads com um navegador permitirá que eles baixem facilmente todos os arquivos que você enviou. É uma questão de segurança e direitos autorais.

en: Anyone can register
pt_BR: Qualquer pessoa pode se registrar

en: Api Key
pt_BR: Chave da API

en: Api key from %s Google API Console %s.
pt_BR: Chave da API do %s Console de API do Google %s.

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Are you sure you want to ignore this task in the future?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja ignorar esta tarefa no futuro?

en: Are you sure you want to reset the settings to their initial values?
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir as configurações para os valores iniciais?

en: Are you sure you want to rollback to the previous version of the plugin?
pt_BR: Tem certeza de que deseja reverter para a versão anterior do plugin?

en: Ask your host to check outbound blocks and whitelist WP Ghost IP %s 116.203.193.175 %s for remote access! %s Read More %s
pt_BR: Peça ao seu anfitrião para verificar os bloqueios de saída e adicionar o IP do WP Ghost %s 116.203.193.175 %s à lista de permissões para acesso remoto! %s Leia mais %s

en: Attention! Some URLs passed through the config file rules and were loaded through WordPress rewrite which may slow down your website. %s Please follow this tutorial to fix the issue: %s
pt_BR: Atenção! Alguns URLs passaram pelas regras do arquivo de configuração e foram carregados através da reescrita do WordPress, o que pode tornar seu site mais lento. %s Por favor, siga este tutorial para corrigir o problema: %s

en: Author Path
pt_BR: Autor do Caminho

en: Author URL by ID access
pt_BR: URL do autor por acesso de ID

en: Auto Detect
pt_BR: Auto Detectar

en: Autodetect
pt_BR: Auto Detectar

en: Automatically redirect the logged in users to the admin dashboard
pt_BR: Redirecione automaticamente os usuários logados para o painel de administração.

en: Backend under SSL
pt_BR: Backend sob SSL

en: Backup Settings
pt_BR: Configurações de Backup

en: Backup/Restore
pt_BR: Backup/Restauração

en: Backup/Restore Settings
pt_BR: Configurações de Backup/Restauração

en: Ban Duration
pt_BR: Duração da Proibição

en: Be sure to include only internal URLs, and use relative paths whenever possible.
pt_BR: Certifique-se de incluir apenas URLs internas e utilizar caminhos relativos sempre que possível.

en: Best regards
pt_BR: Atenciosamente

en: Bitnami detected. %sPlease read how to make the plugin compatible with AWS hosting%s
pt_BR: O Bitnami foi detectado. %sPor favor, leia como tornar o plugin compatível com hospedagem na AWS%s.

en: Blacklist
pt_BR: Lista negra

en: Blacklist IPs
pt_BR: Lista negra de IPs

en: Blank Screen On Debugging
pt_BR: Tela em branco ao depurar.

en: Block Hostnames
pt_BR: Bloquear Nomes de Hosts

en: Block IP on login page
pt_BR: Bloquear IP na página de login.

en: Block Referrer
pt_BR: Bloquear Referente

en: Block Theme Detectors Crawlers
pt_BR: Bloquear rastreadores de temas.

en: Block User Agents
pt_BR: Bloquear Agentes de Usuário

en: Block known Users-Agents from popular Theme Detectors.
pt_BR: Bloquear usuários-agentes conhecidos dos detectores de temas populares.

en: Blocked IPs
pt_BR: IPs bloqueados

en: Blocked IPs Report
pt_BR: Relatório de IPs Bloqueados

en: British English
pt_BR: Inglês britânico

en: Brute Force
pt_BR: Força Bruta

en: Brute Force IPs Blocked
pt_BR: IPs de Força Bruta Bloqueados

en: Brute Force Login Protection
pt_BR: Proteção contra tentativas de login forçado

en: Brute Force Protection
pt_BR: Proteção contra força bruta

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: BulletProof plugin! Make sure you save the settings in %s after activating Root Folder BulletProof Mode in BulletProof plugin.
pt_BR: Plugin BulletProof! Certifique-se de salvar as configurações em %s após ativar o Modo BulletProof da Pasta Raiz no plugin BulletProof.

en: By activating the Free version of %s you agree with our %sTerms of Use%s and %sPrivacy Policy%s
pt_BR: Ao ativar a versão gratuita do %s, você concorda com nossos %sTermos de Uso%s e %sPolítica de Privacidade%s.

en: CDN Enabled detected. Please include %s and %s paths in CDN Enabler Settings
pt_BR: CDN Habilitado detectado. Por favor, inclua os caminhos %s e %s nas Configurações do CDN Enabler.

en: CDN Enabler detected! Learn how to configure it with %s %sClick here%s
pt_BR: CDN Enabler detectado! Saiba como configurá-lo com %s %sClique aqui%s

en: CDN Mapping
pt_BR: Mapeamento CDN

en: CDN URL Mapping
pt_BR: Mapeamento de URL CDN

en: CONNECTION ERROR! Make sure your website can access: %s
pt_BR: ERRO DE CONEXÃO! Certifique-se de que seu site pode acessar: %s

en: Cache CSS, JS and Images to increase the frontend loading speed.
pt_BR: Faça cache de CSS, JS e imagens para aumentar a velocidade de carregamento do frontend.

en: Can't download the plugin.
pt_BR: Não consigo baixar o plugin.

en: Canadian French
pt_BR: Francês canadense

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel the login hooks from other plugins and themes to prevent unwanted login redirects.
pt_BR: Cancelar os ganchos de login de outros plugins e temas para evitar redirecionamentos indesejados durante o login.

en: Catalan Valencian
pt_BR: Catalão valenciano

en: Change Options
pt_BR: Alterar Opções

en: Change Paths
pt_BR: Alterar Caminhos

en: Change Paths Now
pt_BR: Alterar Caminhos Agora

en: Change Paths for Logged Users
pt_BR: Alterar Caminhos para Usuários Logados

en: Change Paths in Ajax Calls
pt_BR: Alterar caminhos em chamadas Ajax

en: Change Paths in Cached Files
pt_BR: Alterar caminhos em arquivos em cache

en: Change Paths in RSS feed
pt_BR: Alterar caminhos no feed RSS

en: Change Paths in Sitemaps XML
pt_BR: Alterar caminhos nos mapas de sites XML.

en: Change Relative URLs to Absolute URLs
pt_BR: Alterar URLs Relativas para URLs Absolutas

en: Change WordPress paths while you're logged in
pt_BR: Altere os caminhos do WordPress enquanto estiver logado.

en: Change paths in RSS feed for all images.
pt_BR: Alterar caminhos no feed RSS para todas as imagens.

en: Change paths in Sitemap XML files and remove the plugin author and styles.
pt_BR: Alterar os caminhos nos arquivos XML do Sitemap e remover o autor do plugin e estilos.

en: Change the Tagline in %s > %s > %s
pt_BR: Altere o Slogan em %s > %s > %s

en: Change the WordPress common paths in the cached files.
pt_BR: Altere os caminhos comuns do WordPress nos arquivos em cache.

en: Change the signup path from %s %s > Change Paths > Custom Register URL %s then activate Brute Force on Sign up from %s %s > Brute Force > Settings %s or uncheck the option %s > %s > %s
pt_BR: Altere o caminho de inscrição de %s %s > Alterar Caminhos > URL de Registro Personalizado %s e ative a Força Bruta em Inscrição de %s %s > Força Bruta > Configurações %s ou desmarque a opção %s > %s > %s

en: Change the text in all CSS and JS files, including those in cached files generated by cache plugins.
pt_BR: Altere o texto em todos os arquivos CSS e JS, incluindo aqueles nos arquivos em cache gerados por plugins de cache.

en: Change the user 'admin' or 'administrator' with another name to improve security.
pt_BR: Alterar o usuário 'admin' ou 'administrador' por outro nome para aumentar a segurança.

en: Change the wp-config.php file permission to Read-Only using File Manager.
pt_BR: Altere a permissão do arquivo wp-config.php para Somente Leitura usando o Gerenciador de Arquivos.

en: Change the wp-content, wp-includes and other common paths with %s %s > Change Paths%s
pt_BR: Altere o wp-content, wp-includes e outros caminhos comuns com %s %s > Alterar Caminhos%s

en: Change the wp-login from %s %s > Change Paths > Custom login URL%s and Switch on %s %s > Brute Force Protection%s
pt_BR: Alterar o wp-login de %s %s > Alterar Caminhos > URL de login personalizada%s e Ativar %s %s > Proteção contra Ataques de Força Bruta%s

en: Changing the predefined security headers may affect the website funtionality.
pt_BR: Alterar os cabeçalhos de segurança predefinidos pode afetar a funcionalidade do site.

en: Check Frontend Paths
pt_BR: Verificar caminhos da interface

en: Check Your Website
pt_BR: Verifique seu site.

en: Check if the website paths are working correctly.
pt_BR: Verifique se os caminhos do site estão funcionando corretamente.

en: Check if your website is secured with the current settings.
pt_BR: Verifique se o seu site está seguro com as configurações atuais.

en: Check the %s RSS feed %s and make sure the image paths are changed.
pt_BR: Verifique o feed RSS %s %s e certifique-se de que os caminhos das imagens foram alterados.

en: Check the %s Sitemap XML %s and make sure the image paths are changed.
pt_BR: Verifique o %s Sitemap XML %s e certifique-se de que os caminhos das imagens foram alterados.

en: Check the website loading speed with %sPingdom Tool%s
pt_BR: Verifique a velocidade de carregamento do site com a %sFerramenta Pingdom%s.

en: Choose a proper database password, at least 8 characters long with a combination of letters, numbers and special characters. After you change it, set the new password in the wp-config.php file <code>define('DB_PASSWORD', 'NEW_DB_PASSWORD_GOES_HERE');</code>
pt_BR: Escolha uma senha de banco de dados apropriada, com no mínimo 8 caracteres, contendo uma combinação de letras, números e caracteres especiais. Após alterá-la, defina a nova senha no arquivo wp-config.php <code>define('DB_PASSWORD', 'NOVA_SENHA_DO_BANCO_DE_DADOS_AQUI');</code>

en: Choose the type of server you are using to get the most suitable configuration for your server.
pt_BR: Escolha o tipo de servidor que você está usando para obter a configuração mais adequada para o seu servidor.

en: Chose what to do when accessing from whitelist IP addresses and whitelisted paths.
pt_BR: Escolha o que fazer ao acessar a partir de endereços IP da lista branca e caminhos permitidos.

en: Clean Login Page
pt_BR: Página de Login Limpa

en: Click %sContinue%s to set the predefined paths.
pt_BR: Clique em %sContinuar%s para definir os caminhos predefinidos.

en: Click Backup and the download will start automatically. You can use the Backup for all your websites.
pt_BR: Clique em Backup e o download começará automaticamente. Você pode usar o Backup para todos os seus websites.

en: Close Error
pt_BR: Erro de Fechamento

en: Cloud Panel
pt_BR: Painel de Nuvem

en: Comment Form Protection
pt_BR: Proteção do Formulário de Comentários

en: Comments Path
pt_BR: Caminho dos Comentários

en: Compatibility
pt_BR: Compatibilidade

en: Compatibility Settings
pt_BR: Configurações de compatibilidade

en: Compatibility with Manage WP plugin
pt_BR: Compatibilidade com o plugin Manage WP.

en: Compatibility with Token Based Login plugins
pt_BR: Compatibilidade com plugins de login baseados em token

en: Compatible with All In One WP Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, Brute Force protection.
pt_BR: Compatível com o plugin All In One WP Security. Use-os juntos para Verificação de Vírus, Firewall, Proteção contra Ataques de Força Bruta.

en: Compatible with JCH Optimize Cache plugin. Works with all the options to optimize for CSS and JS.
pt_BR: Compatível com o plugin de cache JCH Optimize. Funciona com todas as opções para otimizar CSS e JS.

en: Compatible with Solid Security plugin. Use them together for Site Scanner, File Change Detection, Brute Force Protection.
pt_BR: Compatível com o plugin de Segurança Sólida. Use-os juntos para Scanner de Site, Detecção de Alterações de Arquivos, Proteção contra Ataques de Força Bruta.

en: Compatible with Sucuri Security plugin. Use them together for Virus Scan, Firewall, File Integrity Monitoring.
pt_BR: Compatível com o plugin de segurança Sucuri. Use-os juntos para Verificação de Vírus, Firewall, Monitoramento de Integridade de Arquivos.

en: Compatible with Wordfence Security plugin. Use them together for Malware Scan, Firewall, Brute Force protection.
pt_BR: Compatível com o plugin de segurança Wordfence. Use-os juntos para Verificação de Malware, Firewall, Proteção contra Ataques de Força Bruta.

en: Compatible with all themes and plugins.
pt_BR: Compatível com todos os temas e plugins.

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %s file the following lines: %s
pt_BR: O arquivo de configuração não é gravável. Crie o arquivo se não existir ou copie as seguintes linhas para o arquivo %s: %s

en: Config file is not writable. Create the file if not exists or copy to %s file with the following lines: %s
pt_BR: O arquivo de configuração não é gravável. Crie o arquivo se não existir ou copie para o arquivo %s com as seguintes linhas: %s

en: Config file is not writable. You have to added it manually at the beginning of the %s file: %s
pt_BR: O arquivo de configuração não é gravável. Você precisa adicioná-lo manualmente no início do arquivo %s: %s

en: Congratulations! You completed all the security tasks. Make sure you check your site once a week.
pt_BR: Parabéns! Você completou todas as tarefas de segurança. Certifique-se de verificar seu site uma vez por semana.

en: Connect to Cloud
pt_BR: Conecte-se à Nuvem

en: Connect to the Cloud to enable website security monitoring and back up your custom login to prevent lockout in case you forget it.
pt_BR: Conecte-se à Nuvem para habilitar o monitoramento de segurança do site e fazer backup do seu login personalizado para evitar bloqueio caso você o esqueça.

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Convert links like /wp-content/* into  %s/wp-content/*.
pt_BR: Converter links como /wp-content/* em %s/wp-content/*.

en: Copy Bulk Rules
pt_BR: Copiar Regras em Massa

en: Copy the %s SAFE URL %s and use it to deactivate all the custom paths if you can't login.
pt_BR: Copie a URL SEGURA %s %s e use-a para desativar todos os caminhos personalizados se não conseguir fazer login.

en: Core Contents Path
pt_BR: Núcleo de Conteúdos do Caminho

en: Core Includes Path
pt_BR: Caminho de Inclusão do Núcleo

en: Could not fix it. You need to change it manually.
pt_BR: Não foi possível corrigir. Você precisa alterar manualmente.

en: Could not found anything based on your search.
pt_BR: Não foi possível encontrar nada com base na sua pesquisa.

en: Country Blocking
pt_BR: Bloqueio por País

en: Create a temporary login URL with any user role to access the website dashboard without username and password for a limited period of time.
pt_BR: Crie um URL de login temporário com qualquer função de usuário para acessar o painel do site sem nome de usuário e senha por um período limitado de tempo.

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Custom Activation Path
pt_BR: Caminho de Ativação Personalizado

en: Custom Admin Path
pt_BR: Caminho Personalizado do Administrador

en: Custom Cache Directory
pt_BR: Diretório de Cache Personalizado

en: Custom Login Path
pt_BR: Caminho de Login Personalizado

en: Custom Logout Path
pt_BR: Caminho de Logout Personalizado

en: Custom Lost Password Path
pt_BR: Caminho Personalizado de Recuperação de Senha

en: Custom Register Path
pt_BR: Caminho de Registro Personalizado

en: Custom Safe URL Param
pt_BR: Parâmetro de URL Seguro Personalizado

en: Custom admin-ajax Path
pt_BR: Caminho personalizado do admin-ajax

en: Custom author Path
pt_BR: Caminho do autor personalizado

en: Custom comment Path
pt_BR: Caminho do comentário personalizado

en: Custom message to show to blocked users.
pt_BR: Mensagem personalizada a ser exibida para usuários bloqueados.

en: Custom plugins Path
pt_BR: Caminho dos plugins personalizados

en: Custom theme style name
pt_BR: Nome do estilo do tema personalizado

en: Custom themes Path
pt_BR: Caminho dos temas personalizados

en: Custom uploads Path
pt_BR: Caminho personalizado de uploads

en: Custom wp-content Path
pt_BR: Caminho personalizado do wp-content

en: Custom wp-includes Path
pt_BR: Caminho personalizado do wp-includes

en: Custom wp-json Path
pt_BR: Caminho personalizado wp-json

en: Customize & Secure all WordPress paths from hacker bots attacks.
pt_BR: Personalize e proteja todos os caminhos do WordPress contra ataques de bots hackers.

en: Customize the CSS and JS URLs in your website body.
pt_BR: Personalize os URLs de CSS e JS no corpo do seu site.

en: Customize the IDs and Class names in your website body.
pt_BR: Personalize os IDs e nomes de classes no corpo do seu site.

en: Czech
pt_BR: Checo

en: DB Debug Mode
pt_BR: Modo de Depuração do Banco de Dados

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Database Prefix
pt_BR: Perfil de número de base de dados

en: Date
pt_BR: Data

en: Deactivated
pt_BR: Desativado

en: Debug Mode
pt_BR: Modo de Depuração

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default WordPress Tagline
pt_BR: Slogan padrão do WordPress

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Disable "rest_route" Param Access
pt_BR: Desativar Acesso ao Parâmetro "rest_route"

en: Disable Click Message
pt_BR: Desativar Mensagem de Clique

en: Disable Copy
pt_BR: Desativar Copiar

en: Disable Copy/Paste
pt_BR: Desativar Copiar/Colar

en: Disable Copy/Paste Message
pt_BR: Desabilitar mensagem de Copiar/Colar

en: Disable Copy/Paste for Logged Users
pt_BR: Desabilitar Copiar/Colar para Usuários Logados

en: Disable DISALLOW_FILE_EDIT for live websites in wp-config.php <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>
pt_BR: Desative DISALLOW_FILE_EDIT para sites ao vivo no wp-config.php <code>define('DISALLOW_FILE_EDIT', true);</code>

en: Disable Directory Browsing
pt_BR: Desativar a navegação do diretório

en: Disable Drag/Drop Images
pt_BR: Desativar Arrastar e Soltar Imagens

en: Disable Drag/Drop Message
pt_BR: Desativar mensagem de Arrastar e Soltar

en: Disable Drag/Drop for Logged Users
pt_BR: Desativar o recurso de arrastar e soltar para usuários logados.

en: Disable Inspect Element
pt_BR: Desativar Inspect Element

en: Disable Inspect Element Message
pt_BR: Desabilitar mensagem de "Inspecionar Elemento"

en: Disable Inspect Element for Logged Users
pt_BR: Desativar Inspect Element para Usuários Logados

en: Disable Options
pt_BR: Desativar Opções

en: Disable Paste
pt_BR: Desativar Colar

en: Disable REST API Access
pt_BR: Desativar Acesso à API REST

en: Disable REST API access for not logged in users
pt_BR: Desative o acesso à API REST para usuários não autenticados.

en: Disable REST API access using the parameter 'rest_route'
pt_BR: Desative o acesso à API REST usando o parâmetro 'rest_route'.

en: Disable RSD Endpoint from XML-RPC
pt_BR: Desativar o Endpoint RSD do XML-RPC.

en: Disable Right-Click
pt_BR: Desativar Clique Direito

en: Disable Right-Click for Logged Users
pt_BR: Desativar Clique Direito para Usuários Logados

en: Disable SCRIPT_DEBUG for live websites in wp-config.php <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>
pt_BR: Desative SCRIPT_DEBUG para sites ao vivo no wp-config.php <code>define('SCRIPT_DEBUG', false);</code>

en: Disable View Source
pt_BR: Desativar Visualizar Código Fonte

en: Disable View Source Message
pt_BR: Desativar mensagem de visualização do código-fonte.

en: Disable View Source for Logged Users
pt_BR: Desabilite a visualização do código-fonte para usuários logados.

en: Disable WP_DEBUG for live websites in wp-config.php <code>define('WP_DEBUG', false);</code>
pt_BR: Desative o WP_DEBUG para sites ao vivo no arquivo wp-config.php <code>define('WP_DEBUG', false);</code>

en: Disable XML-RPC Access
pt_BR: Desativar Acesso XML-RPC

en: Disable copy functions on your website
pt_BR: Desative as funções de cópia no seu site.

en: Disable image drag & drop on your website
pt_BR: Desabilite a função de arrastar e soltar de imagens no seu site.

en: Disable paste function on your website
pt_BR: Desative a função de colar no seu site.

en: Disable the RSD (Really Simple Discovery) support for XML-RPC & remove RSD tag from header
pt_BR: Desative o suporte RSD (Really Simple Discovery) para XML-RPC e remova a tag RSD do cabeçalho.

en: Disable the access to /xmlrpc.php to prevent %sBrute force attacks via XML-RPC%s
pt_BR: Desative o acesso ao /xmlrpc.php para prevenir %sataques de força bruta via XML-RPC%s.

en: Disable the copy/paste action on your website.
pt_BR: Desabilite a ação de copiar/colar no seu site.

en: Disable the external calls to xml-rpc.php file and prevent Brute Force attacks.
pt_BR: Desative as chamadas externas para o arquivo xml-rpc.php e previna ataques de força bruta.

en: Disable the inspect element view on your website
pt_BR: Desative a visualização do inspecionar elemento no seu site.

en: Disable the right-click action on your website.
pt_BR: Desabilite a ação do clique direito no seu site.

en: Disable the right-click functionality on your website
pt_BR: Desative a funcionalidade de clique direito no seu site.

en: Disable the source-code view on your website
pt_BR: Desative a visualização do código-fonte em seu site.

en: Displaying any kind of debug info in the frontend is extremely bad. If any PHP errors happen on your site they should be logged in a safe place and not displayed to visitors or potential attackers.
pt_BR: Exibir qualquer tipo de informação de depuração no frontend é extremamente ruim. Se ocorrerem erros de PHP em seu site, eles devem ser registrados em um local seguro e não exibidos aos visitantes ou possíveis atacantes.

en: Do Login & Logout Redirects
pt_BR: Redirecionamentos de Login e Logout.

en: Do not log out from this browser until you are confident that the Log in Page is working and you will be able to login again.
pt_BR: Não saia deste navegador até ter certeza de que a Página de Login está funcionando e você conseguirá fazer login novamente.

en: Do not logout from your account until you are confident that reCAPTCHA is working and you will be able to login again.
pt_BR: Não saia da sua conta até ter certeza de que o reCAPTCHA está funcionando e você conseguirá fazer login novamente.

en: Do you want to restore the last saved settings?
pt_BR: Você deseja restaurar as últimas configurações salvas?

en: Don't forget to reload the Nginx service.
pt_BR: Não se esqueça de recarregar o serviço do Nginx.

en: Don't let URLs like domain.com?author=1 show the user login name
pt_BR: Não permita que URLs como domain.com?author=1 mostrem o nome de usuário do login.

en: Don't let hackers see any directory content. See %sUploads Directory%s
pt_BR: Não deixe os hackers verem o conteúdo de nenhum diretório. Veja %sDiretório de Uploads%s.

en: Don't load Emoji Icons if you don't use them
pt_BR: Não carregue Ícones de Emoji se você não os utilizar.

en: Don't load WLW if you didn't configure Windows Live Writer for your site
pt_BR: Não carregue WLW se você não configurou o Windows Live Writer para o seu site.

en: Don't load oEmbed service if you don't use oEmbed videos
pt_BR: Não carregue o serviço oEmbed se você não estiver usando vídeos oEmbed.

en: Download Debug
pt_BR: Baixar Debug

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: ERROR! Please make sure you use a valid token to activate the plugin
pt_BR: ERRO! Por favor, certifique-se de usar um token válido para ativar o plugin.

en: ERROR! Please make sure you use the right token to activate the plugin
pt_BR: ERRO! Por favor, certifique-se de usar o token correto para ativar o plugin.

en: Edit wp-config.php and add <code>ini_set('display_errors', 0);</code> at the end of the file
pt_BR: Edite o arquivo wp-config.php e adicione <code>ini_set('display_errors', 0);</code> no final do arquivo.

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email Notification
pt_BR: Notificação de Email

en: Email your hosting company and tell them you'd like to switch to a newer version of MySQL or move your site to a better hosting company
pt_BR: Envie um e-mail para a sua empresa de hospedagem e informe que você gostaria de mudar para uma versão mais recente do MySQL ou transferir seu site para uma empresa de hospedagem melhor.

en: Email your hosting company and tell them you'd like to switch to a newer version of PHP or move your site to a better hosting company.
pt_BR: Envie um e-mail para a sua empresa de hospedagem e informe que você gostaria de mudar para uma versão mais recente do PHP ou transferir seu site para uma empresa de hospedagem melhor.

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Empty ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
pt_BR: ReCaptcha vazio. Por favor, complete o reCaptcha.

en: Enabling this option may slow down the website, as CSS and JS files will load dynamically instead of through rewrites, allowing the text within them to be modified as needed.
pt_BR: Ativar essa opção pode deixar o site mais lento, já que os arquivos CSS e JS serão carregados dinamicamente em vez de por reescritas, permitindo que o texto dentro deles seja modificado conforme necessário.

en: English
pt_BR: Inglês

en: Enter your email to receive your free activation token and unlock all free features.
pt_BR: Insira seu e-mail para receber seu token de ativação gratuito e desbloquear todos os recursos gratuitos.

en: Error! No backup to restore.
pt_BR: Erro! Nenhum backup para restaurar.

en: Error! The backup is not valid.
pt_BR: Erro! O backup não é válido.

en: Error! The new paths are not loading correctly. Clear all cache and try again.
pt_BR: Erro! Os novos caminhos não estão carregando corretamente. Limpe todo o cache e tente novamente.

en: Error: You entered the same URL twice in the URL Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
pt_BR: Erro: Você inseriu a mesma URL duas vezes no Mapeamento de URL. Removemos as duplicatas para evitar quaisquer erros de redirecionamento.

en: Error: You entered the same text twice in the Text Mapping. We removed the duplicates to prevent any redirect errors.
pt_BR: Erro: Você inseriu o mesmo texto duas vezes no Mapeamento de Texto. Removemos os duplicados para evitar quaisquer erros de redirecionamento.

en: Even if the default paths are protected by %s after customization, we recommend setting the correct permissions for all directories and files on your website, use File Manager or FTP to check and change the permissions. %sRead more%s
pt_BR: Mesmo que os caminhos padrão sejam protegidos por %s após a personalização, recomendamos definir as permissões corretas para todos os diretórios e arquivos em seu site, use o Gerenciador de Arquivos ou FTP para verificar e alterar as permissões. %sLeia mais%s

en: Events Log
pt_BR: Registro de Eventos

en: Events Log Settings
pt_BR: Configurações de Registro de Eventos

en: Every good developer should turn on debugging before getting started on a new plugin or theme. In fact, the WordPress Codex 'highly recommends' that developers use SCRIPT_DEBUG. Unfortunately, many developers forget the debug mode even when the website is live. Showing debug logs in the frontend will let hackers know a lot about your WordPress website.
pt_BR: Todo bom desenvolvedor deve ativar a depuração antes de começar a trabalhar em um novo plugin ou tema. Na verdade, o WordPress Codex 'altamente recomenda' que os desenvolvedores usem SCRIPT_DEBUG. Infelizmente, muitos desenvolvedores esquecem o modo de depuração mesmo quando o site está no ar. Mostrar logs de depuração na frente permitirá que hackers saibam muito sobre o seu site WordPress.

en: Every good developer should turn on debugging before getting started on a new plugin or theme. In fact, the WordPress Codex 'highly recommends' that developers use WP_DEBUG. <br /><br />Unfortunately, many developers forget the debug mode, even when the website is live. Showing debug logs in the frontend will let hackers know a lot about your WordPress website.
pt_BR: Todo bom desenvolvedor deve ativar a depuração antes de começar a trabalhar em um novo plugin ou tema. Na verdade, o WordPress Codex 'altamente recomenda' que os desenvolvedores usem o WP_DEBUG. <br /><br />Infelizmente, muitos desenvolvedores esquecem o modo de depuração, mesmo quando o site está no ar. Mostrar logs de depuração na frente permitirá que hackers saibam muito sobre o seu site WordPress.

en: Example:
pt_BR: Exemplo:

en: Exposing the PHP version will make the job of attacking your site much easier.
pt_BR: Revelar a versão do PHP facilitará muito o trabalho de atacar seu site.

en: Fail Attempts
pt_BR: Tentativas Falhas

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Features
pt_BR: Características

en: Feed Security
pt_BR: Segurança Alimentar

en: File Permissions
pt_BR: Permissões de Arquivo

en: File permissions in WordPress play a critical role in website security. Properly configuring these permissions ensures that unauthorized users cannot gain access to sensitive files and data. <br />Incorrect permissions can inadvertently open your website to attacks, making it vulnerable. <br />As a WordPress administrator, understanding and correctly setting file permissions are essential for safeguarding your site against potential threats.
pt_BR: As permissões de arquivo no WordPress desempenham um papel crítico na segurança do site. Configurar corretamente essas permissões garante que usuários não autorizados não consigam acessar arquivos e dados sensíveis. <br />Permissões incorretas podem inadvertidamente expor seu site a ataques, tornando-o vulnerável. <br />Como administrador do WordPress, compreender e configurar corretamente as permissões de arquivo são essenciais para proteger seu site contra possíveis ameaças.

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Firewall Against Script Injection
pt_BR: Firewall Contra Injeção de Scripts

en: Firewall Location
pt_BR: Localização do Firewall

en: Firewall Strength
pt_BR: Força do Firewall

en: Firewall against injections is loaded
pt_BR: O firewall contra injeções está carregado.

en: First, you need to activate the %sLite Mode%s
pt_BR: Primeiramente, você precisa ativar o %sModo Lite%s.

en: First, you need to activate the %sLite Mode%s in %s
pt_BR: Primeiro, você precisa ativar o Modo %sLite%s em %s

en: Fix it
pt_BR: Corrigir

en: Flywheel
pt_BR: Volante

en: Flywheel detected. Add the redirects in the Flywheel Redirect rules panel %s.
pt_BR: Volante detectado. Adicione os redirecionamentos no painel de regras de redirecionamento do Volante %s.

en: Folder %s is browsable
pt_BR: A pasta %s é navegável.

en: French
pt_BR: Francês

en: From: %s <%s>
pt_BR: DE: %s <%s>

en: Front page
pt_BR: Página inicial

en: Frontend Login Test
pt_BR: Teste de Login do Frontend

en: Frontend Test
pt_BR: Teste de Frontend

en: Fully compatible with Autoptimizer cache plugin. Works best with the the option Optimize/Aggregate CSS and JS files.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin de cache Autoptimize. Funciona melhor com a opção de Otimizar/Agregar arquivos CSS e JS.

en: Fully compatible with Beaver Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin Beaver Builder. Funciona melhor em conjunto com um plugin de cache.

en: Fully compatible with Cache Enabler plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin Cache Enabler. Funciona melhor com a opção Minificar arquivos CSS e JS.

en: Fully compatible with Elementor Website Builder plugin. Works best together with a cache plugin
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin Construtor de Sites Elementor. Funciona melhor em conjunto com um plugin de cache.

en: Fully compatible with Fusion Builder plugin by Avada. Works best together with a cache plugin.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin Fusion Builder da Avada. Funciona melhor em conjunto com um plugin de cache.

en: Fully compatible with Hummingbird cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin de cache Hummingbird. Funciona melhor com a opção de Minificar arquivos CSS e JS.

en: Fully compatible with LiteSpeed Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin LiteSpeed Cache. Funciona melhor com a opção Minificar arquivos CSS e JS.

en: Fully compatible with Oxygen Builder plugin. Works best together with a cache plugin.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin Oxygen Builder. Funciona melhor em conjunto com um plugin de cache.

en: Fully compatible with W3 Total Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin W3 Total Cache. Funciona melhor com a opção Minificar arquivos CSS e JS.

en: Fully compatible with WP Fastest Cache plugin. Works best with the the option Minify CSS and JS files.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin WP Fastest Cache. Funciona melhor com a opção Minificar arquivos CSS e JS.

en: Fully compatible with WP Super Cache cache plugin.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin de cache WP Super Cache.

en: Fully compatible with WP-Rocket cache plugin. Works best with the the option Minify/Combine CSS and JS files.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin de cache WP-Rocket. Funciona melhor com a opção Minify/Combine CSS e JS ativada.

en: Fully compatible with WooCommerce plugin.
pt_BR: Totalmente compatível com o plugin WooCommerce.

en: Fusion Builder
pt_BR: Construtor de Fusão

en: General
pt_BR: Geral

en: Geo Security
pt_BR: Geo Segurança

en: Geographic Security is a feature designed to stops attacks from different countries, and to put an end to harmful activity that comes from specific regions.
pt_BR: A Segurança Geográfica é uma funcionalidade projetada para impedir ataques de diferentes países e acabar com atividades prejudiciais originadas de regiões específicas.

en: German
pt_BR: Alemão

en: Ghost mode
pt_BR: Modo fantasma

en: Give random names to each plugin
pt_BR: Atribua nomes aleatórios a cada plugin.

en: Give random names to each theme (works in WP multisite)
pt_BR: Atribua nomes aleatórios a cada tema (funciona no WP multisite)

en: Global class name detected: %s. Read this article first: %s
pt_BR: Nome da classe global detectado: %s. Leia este artigo primeiro: %s.

en: Go PRO
pt_BR: Torne-se PRO

en: Go To Plugin
pt_BR: Ir para o Plugin

en: Go to the Dashboard > Appearance section and update all the themes to the last version.
pt_BR: Acesse o Painel > seção Aparência e atualize todos os temas para a última versão.

en: Go to the Dashboard > Plugins section and update all the plugins to the last version.
pt_BR: Acesse o Painel > Seção de Plugins e atualize todos os plugins para a última versão.

en: Godaddy detected! To avoid CSS errors, make sure you switch off the CDN from %s
pt_BR: Godaddy detectado! Para evitar erros de CSS, certifique-se de desativar o CDN de %s.

en: Good
pt_BR: Bom

en: Google reCaptcha V3 is not working with the current login form of %s .
pt_BR: O Google reCaptcha V3 não está funcionando com o formulário de login atual de %s.

en: Great! The backup is restored.
pt_BR: Ótimo! O backup foi restaurado.

en: Great! The initial values are restored.
pt_BR: Ótimo! Os valores iniciais foram restaurados.

en: Great! The new paths are loading correctly.
pt_BR: Ótimo! Os novos caminhos estão carregando corretamente.

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Having the admin URL visible in the source code it's awful because hackers will immediately know your secret admin path and start a Brute Force attack. The custom admin path should not appear in the ajax URL. <br /><br />Find solutions for %s how to hide the path from source code %s.
pt_BR: Ter a URL de administração visível no código-fonte é terrível, pois os hackers imediatamente saberão o caminho secreto do seu admin e iniciarão um ataque de Força Bruta. O caminho de administração personalizado não deve aparecer na URL do ajax. <br /><br />Encontre soluções para %s como ocultar o caminho do código-fonte %s.

en: Having the login URL visible in the source code is awful because hackers will immediately know your secret login path and start a Brute Force attack. <br /><br />The custom login path should be kept secret, and you should have Brute Force Protection activated for it. <br ><br />Find solutions for %s hiding the login path from source code here %s.
pt_BR: Ter a URL de login visível no código-fonte é terrível, pois os hackers imediatamente saberão o caminho secreto de login e iniciarão um ataque de Força Bruta. <br /><br />O caminho de login personalizado deve ser mantido em segredo, e você deve ter a Proteção contra Ataques de Força Bruta ativada para ele. <br ><br />Encontre soluções para %s ocultar o caminho de login do código-fonte aqui %s.

en: Having this PHP directive enabled will leave your site exposed to cross-site attacks (XSS). <br /><br />There's absolutely no valid reason to enable this directive, and using any PHP code that requires it is very risky.
pt_BR: Ter essa diretiva PHP habilitada deixará seu site exposto a ataques cross-site (XSS). <br /><br />Não há absolutamente nenhuma razão válida para habilitar essa diretiva, e usar qualquer código PHP que a exija é muito arriscado.

en: Header Security
pt_BR: Segurança do Cabeçalho

en: Headers & Firewall
pt_BR: Cabeçalhos e Firewall

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Help & FAQs
pt_BR: Ajuda & FAQ

en: Hide "login" Path
pt_BR: Ocultar caminho "login"

en: Hide "wp-admin"
pt_BR: Ocultar "wp-admin"

en: Hide "wp-admin" From Non-Admin Users
pt_BR: Ocultar "wp-admin" dos usuários não administradores.

en: Hide "wp-login.php"
pt_BR: Ocultar "wp-login.php"

en: Hide /login path from visitors.
pt_BR: Ocultar o caminho /login dos visitantes.

en: Hide /wp-admin path from non-administrator users.
pt_BR: Ocultar o caminho /wp-admin de usuários não administradores.

en: Hide /wp-admin path from visitors.
pt_BR: Ocultar o caminho /wp-admin dos visitantes.

en: Hide /wp-login.php path from visitors.
pt_BR: Ocultar o caminho /wp-login.php dos visitantes.

en: Hide Admin Toolbar
pt_BR: Ocultar Barra de Ferramentas do Administrador

en: Hide Admin Toolbar for users roles to prevent dashboard access.
pt_BR: Ocultar a barra de ferramentas do administrador para os papéis dos usuários a fim de evitar acesso ao painel.

en: Hide All The Plugins
pt_BR: Ocultar Todos os Plugins

en: Hide Author ID URL
pt_BR: Ocultar URL do ID do Autor

en: Hide Common Files
pt_BR: Ocultar Arquivos Comuns

en: Hide Embed Scripts
pt_BR: Ocultar Scripts de Embed

en: Hide Emojicons
pt_BR: Ocultar Emojis

en: Hide Feed & Sitemap Link Tags
pt_BR: Ocultar Tags de Feed & Sitemap Link

en: Hide File Extensions
pt_BR: Ocultar Extensões de Arquivo

en: Hide HTML Comments
pt_BR: Ocultar Comentários HTML

en: Hide IDs from META Tags
pt_BR: Ocultar IDs das tags META.

en: Hide Language Switcher
pt_BR: Ocultar Seletor de Idioma

en: Hide My WP Ghost
pt_BR: Ocultar Meu WP Ghost

en: Hide Options
pt_BR: Ocultar opções

en: Hide Paths in Robots.txt
pt_BR: Ocultar caminhos no Robots.txt

en: Hide Plugin Names
pt_BR: Ocultar Nomes dos Plugins

en: Hide REST API URL link
pt_BR: Ocultar link da URL da API REST.

en: Hide Source Map References
pt_BR: Ocultar Referências do Mapa de Origem

en: Hide Theme Names
pt_BR: Ocultar Nomes dos Temas

en: Hide Version from Images, CSS and JS in WordPress
pt_BR: Ocultar a versão das imagens, CSS e JS no WordPress.

en: Hide Versions from Images, CSS and JS
pt_BR: Ocultar versões de Imagens, CSS e JS.

en: Hide WLW Manifest Scripts
pt_BR: Ocultar Scripts de Manifesto WLW

en: Hide WP Common Files
pt_BR: Ocultar Arquivos Comuns do WP

en: Hide WP Common Paths
pt_BR: Ocultar Caminhos Comuns do WP

en: Hide WordPress Common Files
pt_BR: Ocultar Arquivos Comuns do WordPress

en: Hide WordPress Common Paths
pt_BR: Ocultar Caminhos Comuns do WordPress

en: Hide WordPress DNS Prefetch META Tags
pt_BR: Ocultar as META Tags de Pré-busca de DNS do WordPress

en: Hide WordPress Generator META Tags
pt_BR: Ocultar tags META do gerador do WordPress.

en: Hide WordPress Old Plugins Path
pt_BR: Ocultar Caminho dos Plugins Antigos do WordPress

en: Hide WordPress Old Themes Path
pt_BR: Ocultar o caminho dos temas antigos do WordPress

en: Hide WordPress common paths from %s Robots.txt %s file.
pt_BR: Ocultar caminhos comuns do WordPress do arquivo %s Robots.txt %s.

en: Hide WordPress paths such as wp-admin, wp-content, and more from robots.txt file.
pt_BR: Ocultar caminhos do WordPress, como wp-admin, wp-content e outros, do arquivo robots.txt.

en: Hide all versions from the end of any Image, CSS and JavaScript files.
pt_BR: Ocultar todas as versões do final de quaisquer arquivos de Imagem, CSS e JavaScript.

en: Hide both active and deactivated plugins
pt_BR: Ocultar tanto os plugins ativos quanto os desativados.

en: Hide completed tasks
pt_BR: Ocultar tarefas concluídas

en: Hide the /feed and /sitemap.xml link Tags
pt_BR: Ocultar as tags /feed e /sitemap.xml.

en: Hide the DNS Prefetch that points to WordPress
pt_BR: Ocultar o DNS Prefetch que aponta para o WordPress

en: Hide the HTML Comments left by the themes and plugins
pt_BR: Ocultar os Comentários HTML deixados pelos temas e plugins.

en: Hide the IDs from all &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; META Tags
pt_BR: Ocultar os IDs de todos os &lt;links&gt;, &lt;style&gt;, &lt;scripts&gt; e META Tags.

en: Hide the New Admin Path
pt_BR: Ocultar o Caminho do Novo Administrador

en: Hide the New Login Path
pt_BR: Ocultar o Novo Caminho de Login

en: Hide the WordPress Generator META tags
pt_BR: Ocultar as tags META do Gerador do WordPress.

en: Hide the admin toolbar for logged users while in frontend.
pt_BR: Ocultar a barra de ferramentas do administrador para usuários logados na interface do site.

en: Hide the language switcher option on the login page
pt_BR: Ocultar a opção de alternar idioma na página de login.

en: Hide the new admin path from visitors. Show the new admin path only for logged users.
pt_BR: Ocultar o novo caminho de administração dos visitantes. Mostrar o novo caminho de administração apenas para usuários logados.

en: Hide the new login path from visitors. Show the new login path only for direct access.
pt_BR: Ocultar o novo caminho de login dos visitantes. Mostrar o novo caminho de login apenas para acesso direto.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones
pt_BR: Oculte os caminhos antigos /wp-content, /wp-include assim que forem alterados pelos novos.

en: Hide the old /wp-content, /wp-include paths once they are changed with the new ones.
pt_BR: Oculte os caminhos antigos /wp-content, /wp-include assim que forem alterados pelos novos.

en: Hide the old /wp-content/plugins path once it's changed with the new one
pt_BR: Oculte o antigo caminho /wp-content/plugins assim que for alterado pelo novo.

en: Hide the old /wp-content/themes path once it's changed with the new one
pt_BR: Ocultar o antigo caminho /wp-content/themes uma vez que tenha sido alterado pelo novo.

en: Hide user discoverability from API calls, sitemaps, oEmbed, and more.
pt_BR: Ocultar a descobribilidade do usuário de chamadas de API, sitemaps, oEmbed e mais.

en: Hide wp-admin from Ajax URL
pt_BR: Ocultar wp-admin da URL do Ajax.

en: Hide wp-config.php , wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files
pt_BR: Ocultar os arquivos wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php e install.php.

en: Hide wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php and install.php files..
pt_BR: Ocultar os arquivos wp-config.php, wp-config-sample.php, readme.html, license.txt, upgrade.php e install.php.

en: Hide wp-json & ?rest_route link tag from website header
pt_BR: Ocultar a tag de link wp-json & ?rest_route do cabeçalho do site.

en: Hiding the ID from meta tags in WordPress can potentially impact the caching process of plugins that rely on identifying the meta tags.
pt_BR: Ocultar o ID das meta tags no WordPress pode potencialmente impactar o processo de cache de plugins que dependem da identificação das meta tags.

en: Hindi
pt_BR: Hindu

en: Hummingbird
pt_BR: Beija-flor

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: IIS detected. You need to update your %s file by adding the following lines after &lt;rules&gt; tag: %s
pt_BR: O IIS foi detectado. Você precisa atualizar seu arquivo %s adicionando as seguintes linhas após a tag &lt;rules&gt;: %s

en: If WP Ghost helped you, please consider leaving a 5-star review. It supports updates and keeps the Lite version strong. %s
pt_BR: Se WP Ghost ajudou você, considere deixar uma avaliação de 5 estrelas. Isso apoia as atualizações e mantém a versão Lite forte. %s

en: If the reCAPTCHA displays any error, please make sure you fix them before moving forward.
pt_BR: Se o reCAPTCHA exibir algum erro, certifique-se de corrigi-los antes de prosseguir.

en: If the rewrite rules are not loading correctly in the config file, do not load the plugin and do not change the paths.
pt_BR: Se as regras de reescrita não estiverem carregando corretamente no arquivo de configuração, não carregue o plugin e não altere os caminhos.

en: If you bought %s please remove this plugin and install the one from %sYour Account%s
pt_BR: Se você comprou %s, por favor remova este plugin e instale o da %sSua Conta%s.

en: If you can't configure %s, switch to Deactivated Mode and %scontact us%s.
pt_BR: Se não conseguir configurar %s, mude para o Modo Desativado e %scontate-nos%s.

en: If you can't configure reCAPTCHA, switch to Math reCaptcha protection.
pt_BR: Se não conseguir configurar o reCAPTCHA, mude para a proteção Math reCaptcha.

en: If you have access to php.ini file, set <code>allow_url_include = off</code> or contact the hosting company to set it off
pt_BR: Se você tiver acesso ao arquivo php.ini, defina <code>allow_url_include = off</code> ou entre em contato com a empresa de hospedagem para desativá-lo.

en: If you have access to php.ini file, set <code>expose_php = off</code> or contact the hosting company to set it off
pt_BR: Se você tiver acesso ao arquivo php.ini, defina <code>expose_php = off</code> ou entre em contato com a empresa de hospedagem para desativá-lo.

en: If you have access to php.ini file, set <code>register_globals = off</code> or contact the hosting company to set it off
pt_BR: Se você tiver acesso ao arquivo php.ini, defina <code>register_globals = off</code> ou entre em contato com a empresa de hospedagem para desativá-lo.

en: If you have access to php.ini file, set <code>safe_mode = off</code> or contact the hosting company to set it off
pt_BR: Se você tiver acesso ao arquivo php.ini, defina <code>safe_mode = off</code> ou entre em contato com a empresa de hospedagem para desativá-lo.

en: If you're able to log in, you've set the new paths correctly.
pt_BR: Se você conseguiu fazer login, você configurou corretamente os novos caminhos.

en: If you're able to login, you've set reCAPTCHA correctly.
pt_BR: Se você conseguiu fazer login, você configurou o reCAPTCHA corretamente.

en: If you're not using Windows Live Writer there's really no valid reason to have its link in the page header, because this tells the whole world you're using WordPress.
pt_BR: Se você não está usando o Windows Live Writer, realmente não há motivo válido para ter o link dele no cabeçalho da página, pois isso informa a todo mundo que você está usando o WordPress.

en: If you're not using any Really Simple Discovery services such as pingbacks, there's no need to advertise that endpoint (link) in the header. Please note that for most sites this is not a security issue because they "want to be discovered", but if you want to hide the fact that you're using WP, this is the way to go.
pt_BR: Se você não estiver usando nenhum serviço de Descoberta Realmente Simples, como pingbacks, não há necessidade de anunciar aquele endpoint (link) no cabeçalho. Por favor, observe que para a maioria dos sites isso não é um problema de segurança porque eles "querem ser descobertos", mas se você deseja ocultar o fato de que está usando o WP, esta é a maneira de fazer isso.

en: If your site allows user logins, you need your login page to be easy to find for your users. You also need to do other things to protect against malicious login attempts. <br /><br />However, obscurity is a valid security layer when used as part of a comprehensive security strategy, and if you want to cut down on the number of malicious login attempts. Making your login page difficult to find is one way to do that.
pt_BR: Se o seu site permite logins de usuários, é importante que a página de login seja facilmente encontrada pelos usuários. Além disso, é necessário tomar outras medidas para se proteger contra tentativas de login maliciosas. <br /><br />No entanto, a obscuridade é uma camada de segurança válida quando usada como parte de uma estratégia de segurança abrangente, e se você deseja reduzir o número de tentativas de login maliciosas. Tornar a página de login difícil de encontrar é uma maneira de fazer isso.

en: Ignore security task
pt_BR: Ignorar tarefa de segurança

en: Immediately block incorrect usernames on login form.
pt_BR: Bloquear imediatamente nomes de usuário incorretos no formulário de login.

en: In .htaccess file
pt_BR: No arquivo .htaccess

en: In the old days, the default WordPress admin username was 'admin' or 'administrator'. Since usernames make up half of the login credentials, this made it easier for hackers to launch brute-force attacks. <br /><br />Thankfully, WordPress has since changed this and now requires you to select a custom username at the time of installing WordPress.
pt_BR: Nos velhos tempos, o nome de usuário padrão do administrador do WordPress era 'admin' ou 'administrador'. Como os nomes de usuário compõem metade das credenciais de login, isso facilitava para os hackers lançarem ataques de força bruta. <br /><br />Felizmente, o WordPress mudou isso e agora exige que você selecione um nome de usuário personalizado no momento da instalação do WordPress.

en: Indeed Ultimate Membership Pro detected. The plugin doesn't support custom %s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
pt_BR: De fato, o Ultimate Membership Pro foi detectado. O plugin não suporta caminhos personalizados de %s, pois não utiliza funções do WordPress para chamar a URL do Ajax.

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Info
pt_BR: Informação

en: Inmotion detected. %sPlease read how to make the plugin compatible with Inmotion Nginx Cache%s
pt_BR: Movimento detectado. %sPor favor, leia como tornar o plugin compatível com o Inmotion Nginx Cache%s.

en: Install the last stable version of the plugin.
pt_BR: Instale a última versão estável do plugin.

en: Install/Activate
pt_BR: Instalar/Ativar

en: Integration with other CDN plugins and custom CDN URLs.
pt_BR: Integração com outros plugins de CDN e URLs de CDN personalizados.

en: Invalid ReCaptcha. Please complete reCaptcha.
pt_BR: ReCaptcha inválido. Por favor, complete o reCaptcha.

en: Invalid name detected: %s. Add only the final path name to avoid WordPress errors.
pt_BR: Nome inválido detectado: %s. Adicione apenas o nome final do caminho para evitar erros no WordPress.

en: Invalid name detected: %s. The name can't end with / to avoid WordPress errors.
pt_BR: Nome inválido detectado: %s. O nome não pode terminar com / para evitar erros no WordPress.

en: Invalid name detected: %s. The name can't start with / to avoid WordPress errors.
pt_BR: Nome inválido detectado: %s. O nome não pode começar com / para evitar erros no WordPress.

en: Invalid name detected: %s. The paths can't end with . to avoid WordPress errors.
pt_BR: Nome inválido detectado: %s. Os caminhos não podem terminar com . para evitar erros no WordPress.

en: Invalid name detected: %s. You need to use another name to avoid WordPress errors.
pt_BR: Nome inválido detectado: %s. Você precisa usar outro nome para evitar erros no WordPress.

en: It's important to %s save your settings every time you change them %s. You can use the backup to configure other websites you own.
pt_BR: É importante %s salvar suas configurações toda vez que você as alterar %s. Você pode usar o backup para configurar outros sites que você possui.

en: It's important to hide or remove the readme.html file because it contains WP version details.
pt_BR: É importante ocultar ou remover o arquivo readme.html, pois ele contém detalhes da versão do WP.

en: It's important to hide the common WordPress paths to prevent attacks on vulnerable plugins and themes. <br /> Also, it's important to hide the names of plugins and themes to make it impossible for bots to detect them.
pt_BR: É importante ocultar os caminhos comuns do WordPress para evitar ataques a plugins e temas vulneráveis. <br /> Além disso, é importante ocultar os nomes de plugins e temas para torná-los impossíveis de serem detectados por bots.

en: It's important to rename common WordPress paths, such as wp-content and wp-includes to prevent hackers from knowing that you have a WordPress website.
pt_BR: É importante renomear os caminhos comuns do WordPress, como wp-content e wp-includes, para evitar que hackers saibam que você tem um site WordPress.

en: It's not safe to have Database Debug turned on. Make sure you don't use Database debug on live websites.
pt_BR: Não é seguro ter o Debug do Banco de Dados ativado. Certifique-se de não usar o Debug do Banco de Dados em sites ativos.

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: JCH Optimize Cache
pt_BR: Otimizar Cache JCH

en: Jananese
pt_BR: Japones

en: Javascript is disabled on your browser! You need to activate the javascript in order to use %s plugin.
pt_BR: O Javascript está desativado no seu navegador! Você precisa ativá-lo para usar o plugin %s.

en: Just another WordPress site
pt_BR: Apenas um Site WordPress

en: Know what the other users are doing on your website.
pt_BR: Saiba o que os outros usuários estão fazendo em seu site.

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Last 30 days Security Stats
pt_BR: Estatísticas de Segurança dos Últimos 30 Dias

en: Last check:
pt_BR: Última verificação:

en: Late Loading
pt_BR: Carregamento Tardio

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Learn How
pt_BR: Aprenda Como

en: Learn How To Add the Code
pt_BR: Aprenda Como Adicionar o Código

en: Learn how to disable %sDirectory Browsing%s or switch on %s %s > Change Paths > Disable Directory Browsing%s
pt_BR: Aprenda como desativar %sDirectory Browsing%s ou ativar %s %s > Alterar Caminhos > Desativar Directory Browsing%s.

en: Learn how to set your website as %s. %sClick Here%s
pt_BR: Aprenda a configurar seu site como %s. %sClique Aqui%s.

en: Learn how to setup on Local & Nginx
pt_BR: Aprenda como configurar no Local & Nginx.

en: Learn how to setup on Nginx server
pt_BR: Aprenda como configurar no servidor Nginx.

en: Learn how to use the shortcode
pt_BR: Aprenda a usar o shortcode.

en: Learn more about
pt_BR: Aprenda mais sobre

en: Learn more about %s 7G firewall %s.
pt_BR: Saiba mais sobre o firewall %s 7G %s.

en: Learn more about %s 8G firewall %s.
pt_BR: Saiba mais sobre o firewall %s 8G %s.

en: Leave it blank if you don't want to display any message
pt_BR: Understood.

en: Let's take your security to the next level!
pt_BR: Vamos elevar a sua segurança para o próximo nível!

en: Level of Security
pt_BR: Nível de Segurança

en: Levels of security
pt_BR: Níveis de segurança

en: Limit the number of allowed login attempts using normal login form.
pt_BR: Limite o número de tentativas de login permitidas usando o formulário de login normal.

en: Lite Mode
pt_BR: Modo Lite

en: Lite Mode is fully set up. If you want even fewer bot scans, Premium adds advanced hack protection and can block up to %s 99%% of automated attacks %s.
pt_BR: O Modo Lite está totalmente configurado. Se você quiser ainda menos varreduras de bots, o Premium adiciona proteção avançada contra hackers e pode bloquear até %s 99%% de ataques automatizados %s.

en: Lite Mode will set these predefined paths
pt_BR: O Modo Lite definirá esses caminhos predefinidos.

en: Lite mode
pt_BR: Modo Lite

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Load after all plugins are loaded. On "template_redirects" hook.
pt_BR: Carregar após todos os plugins serem carregados. No gancho "template_redirects".

en: Load before all plugins are loaded. On "plugins_loaded" hook.
pt_BR: Carregar antes de todos os plugins serem carregados. No gancho "plugins_loaded".

en: Load the plugin as a Must Use plugin.
pt_BR: Carregue o plugin como um plugin Obrigatório.

en: Load when the plugins are initialized. On "init" hook.
pt_BR: Carregar quando os plugins forem inicializados. No gancho "init".

en: Local & NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %s
pt_BR: Local & NGINX detectados. Caso você ainda não tenha adicionado o código no arquivo de configuração do NGINX, por favor, adicione a seguinte linha. %s

en: Lockout Message
pt_BR: Mensagem de Bloqueio

en: Login & Logout Redirects
pt_BR: Redirecionamentos de Login e Logout

en: Login Path
pt_BR: Caminho de Login

en: Login Redirect URL
pt_BR: URL de Redirecionamento ao Acessar

en: Login Security
pt_BR: Segurança de login

en: Login Test
pt_BR: Teste de Login

en: Login URL
pt_BR: URL de Login

en: Logout Redirect URL
pt_BR: URL de Redirecionamento ao Sair

en: Lost Password Form Protection
pt_BR: Proteção de Formulário de Senha Perdida

en: Magic Link Login
pt_BR: Login de Link Mágico

en: Make sure the redirect URLs exist on your website. %sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
pt_BR: Certifique-se de que os URLs de redirecionamento existam em seu site. %sO URL de redirecionamento da Função do Usuário tem prioridade mais alta do que o URL de redirecionamento Padrão.

en: Make sure you know what you do when changing the headers.
pt_BR: Certifique-se de saber o que está fazendo ao alterar os cabeçalhos.

en: Make sure you save the settings and empty the cache before checking your website with our tool.
pt_BR: Certifique-se de salvar as configurações e limpar o cache antes de verificar seu site com nossa ferramenta.

en: Make that the redirect URLs exist on your website. %sThe User Role redirect URL has higher priority than the Default redirect URL.
pt_BR: Certifique-se de que os URLs de redirecionamento existam em seu site. %sO URL de redirecionamento da Função do Usuário tem prioridade mais alta do que o URL de redirecionamento Padrão.

en: Manage Login and Logout Redirects
pt_BR: Gerenciar Redirecionamentos de Login e Logout

en: Manage whitelist & blacklist IP addresses
pt_BR: Gerenciar lista branca e lista negra de endereços IP.

en: Manually block/unblock IP addresses.
pt_BR: Bloquear/desbloquear endereços IP manualmente.

en: Manually customize each plugin name and overwrite the random name
pt_BR: Personalize manualmente cada nome de plugin e sobrescreva o nome aleatório.

en: Manually customize each theme name and overwrite the random name
pt_BR: Personalize manualmente cada nome de tema e sobrescreva o nome aleatório.

en: Manually whitelist trusted IP addresses.
pt_BR: Adicione manualmente os endereços IP confiáveis à lista branca.

en: Mapping
pt_BR: Mapeamento

en: Math & Google reCaptcha verification while logging in.
pt_BR: Matemática e verificação do Google reCaptcha ao fazer login.

en: Max Fail Attempts
pt_BR: Máximo de Tentativas de Falha

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Minimal
pt_BR: Mínimo

en: Monitor, track and log events on your website.
pt_BR: Monitore, rastreie e registre eventos em seu site.

en: More Help
pt_BR: Mais Ajuda

en: More details
pt_BR: Mais detalhes

en: Most WordPress installations are hosted on the popular Apache, Nginx and IIS web servers.
pt_BR: A maioria das instalações do WordPress são hospedadas nos populares servidores web Apache, Nginx e IIS.

en: Must Use Plugin Loading
pt_BR: Deve usar o carregamento de plugins.

en: My Account
pt_BR: Minha Conta

en: Mysql Version
pt_BR: Mysql versão

en: NGINX detected. In case you didn't add the code in the NGINX config already, please add the following line. %s
pt_BR: O NGINX foi detectado. Caso ainda não tenha adicionado o código no arquivo de configuração do NGINX, por favor, adicione a seguinte linha. %s

en: Name
pt_BR: Nome

en: New Login Data
pt_BR: Novos Dados de Login

en: New Plugin/Theme detected! Update %s settings to hide it. %sClick here%s
pt_BR: Novo Plugin/Tema detectado! Atualize as configurações de %s para ocultá-lo. %sClique aqui%s

en: Next Steps
pt_BR: Próximos Passos

en: No
pt_BR: Não

en: No CMS Simulation
pt_BR: Sem simulação de CMS.

en: No Recent Updates Released
pt_BR: Nenhuma atualização recente foi lançada.

en: No blacklisted ips
pt_BR: Nenhuma IPs na lista negra.

en: No log found.
pt_BR: Log não encontrado.

en: No, abort
pt_BR: Acknowledged, no further action will be taken.

en: No. of seconds
pt_BR: Número de segundos

en: Normal Loading
pt_BR: Carregamento Normal

en: Normally, the option to block visitors from browsing server directories is activated by the host through server configuration, and activating it twice in the config file may cause errors, so it's best to first check if the %sUploads Directory%s is visible.
pt_BR: Normalmente, a opção de bloquear visitantes de navegar pelos diretórios do servidor é ativada pelo host por meio da configuração do servidor, e ativá-la duas vezes no arquivo de configuração pode causar erros, então é melhor primeiro verificar se o %sDiretório de Uploads%s está visível.

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Note that this option won't activate the CDN for your website, but it will update the custom paths if you've already set a CDN URL with another plugin.
pt_BR: Observe que esta opção não ativará o CDN para o seu site, mas atualizará os caminhos personalizados se você já tiver definido uma URL de CDN com outro plugin.

en: Note! %sPaths are NOT physically change%s on your server.
pt_BR: Atenção! %sOs caminhos NÃO são alterados fisicamente%s no seu servidor.

en: Note! If you add your email you will receive a free token which will activate the plugin.
pt_BR: Observação! Se você adicionar seu e-mail, receberá um token gratuito que ativará o plugin.

en: Note! The plugin will use WP cron to change the paths in background once the cache files are created.
pt_BR: Observação! O plugin usará o WP cron para alterar os caminhos em segundo plano assim que os arquivos de cache forem criados.

en: Note: If you can`t login to your site, just access this URL
pt_BR: Nota: Se você não conseguir fazer login no seu site, basta acessar este URL.

en: Notification Settings
pt_BR: Configurações de notificação

en: Okay, I set it up
pt_BR: Entendido, eu configurei.

en: On website initialization
pt_BR: Na inicialização do site.

en: One of the most important files in your WordPress installation is the wp-config.php file. <br />This file is located in the root directory of your WordPress installation and contains your website's base configuration details, such as database connection information.
pt_BR: Um dos arquivos mais importantes na sua instalação do WordPress é o arquivo wp-config.php. <br />Este arquivo está localizado no diretório raiz da sua instalação do WordPress e contém os detalhes de configuração básicos do seu site, como informações de conexão com o banco de dados.

en: Only change this option if the plugin fails to identify the server type correctly.
pt_BR: Apenas altere essa opção se o plugin não identificar corretamente o tipo de servidor.

en: Optimize CSS and JS files
pt_BR: Otimizar arquivos CSS e JS.

en: Option to inform user about remaining attempts on login page.
pt_BR: Opção para informar ao usuário sobre as tentativas restantes na página de login.

en: Options
pt_BR: Opções

en: Outdated Plugins
pt_BR: Plugins Desatualizados

en: Outdated Themes
pt_BR: Temas Desatualizados

en: Overview
pt_BR: Visão Geral

en: Oxygen
pt_BR: Oxigênio

en: PHP Version
pt_BR: Versão do PHP

en: PHP allow_url_include is on
pt_BR: O PHP allow_url_include está ativado.

en: PHP expose_php is on
pt_BR: O PHP expose_php está ativado.

en: PHP register_globals is on
pt_BR: O `register_globals` do PHP está ativado.

en: PHP safe mode was one of the attempts to solve security problems of shared web hosting servers. <br /><br />It is still being used by some web hosting providers, however, nowadays this is regarded as improper. A systematic approach proves that it’s architecturally incorrect to try solving complex security issues at the PHP level, rather than at the web server and OS levels.<br /><br />Technically, safe mode is a PHP directive that restricts the way some built-in PHP functions operate. The main problem here is inconsistency. When turned on, PHP safe mode may prevent many legitimate PHP functions from working correctly. At the same time there exists a variety of methods to override safe mode limitations using PHP functions that aren’t restricted, so if a hacker has already got in – safe mode is useless.
pt_BR: O modo seguro do PHP foi uma das tentativas de resolver problemas de segurança em servidores de hospedagem web compartilhada. <br /><br />Ainda é utilizado por alguns provedores de hospedagem web, no entanto, nos dias de hoje, isso é considerado inadequado. Uma abordagem sistemática prova que é arquiteturalmente incorreto tentar resolver questões complexas de segurança no nível do PHP, em vez de nos níveis do servidor web e do sistema operacional.<br /><br />Tecnicamente, o modo seguro é uma diretiva do PHP que restringe a forma como algumas funções internas do PHP operam. O principal problema aqui é a inconsistência. Quando ativado, o modo seguro do PHP pode impedir que muitas funções legítimas do PHP funcionem corretamente. Ao mesmo tempo, existem várias maneiras de contornar as limitações do modo seguro usando funções do PHP que não são restritas, então se um hacker já conseguiu entrar, o modo seguro é inútil.

en: PHP safe_mode is on
pt_BR: O modo seguro do PHP está ativado.

en: PRO: Hide and redirect additional asset paths (CSS/JS/PHP/media) for stronger stealth and broader bot protection.
pt_BR: PRO: Ocultar e redirecionar caminhos adicionais de ativos (CSS/JS/PHP/mídia) para uma furtividade mais forte e proteção mais ampla contra bots.

en: PRO: Protect additional sensitive files (install.php, update.php, wp-settings.php, and more) for higher security.
pt_BR: PRO: Proteja arquivos sensíveis adicionais (install.php, update.php, wp-settings.php e mais) para maior segurança.

en: Passed
pt_BR: Aprovado

en: Path not allowed. Avoid paths like plugins and themes.
pt_BR: Caminho não permitido. Evite caminhos como plugins e temas.

en: Paths changed in the existing cache files
pt_BR: Os caminhos foram alterados nos arquivos de cache existentes.

en: Pause for 5 minutes
pt_BR: Pausa por 5 minutos.

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Plugin Active
pt_BR: Plugin activo

en: Plugin Install Process
pt_BR: Processo de Instalação do Plugin

en: Plugin Loading Hook
pt_BR: Gancho de Carregamento de Plugin

en: Plugins Path
pt_BR: Caminho dos Plugins

en: Plugins Security
pt_BR: Segurança de Plugins

en: Plugins Settings
pt_BR: Configurações de Plugins

en: Plugins that have not been updated in the last 12 months can have real security problems. Make sure you use updated plugins from WordPress Directory.
pt_BR: Plugins que não foram atualizados nos últimos 12 meses podem ter problemas de segurança reais. Certifique-se de usar plugins atualizados do Diretório do WordPress.

en: Plugins/Themes editor disabled
pt_BR: Editor de Plugins/Temas desativado

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Prevent Broken Website Layout
pt_BR: Evitar Layout Quebrado do Site

en: Priority Loading
pt_BR: Carregamento prioritário

en: Project ID
pt_BR: ID do Projeto

en: Project ID for %s Google Enterprise %s.
pt_BR: ID do projeto para %s Google Enterprise %s.

en: Protects your WooCommerce shop against brute force login attacks.
pt_BR: Protege sua loja WooCommerce contra ataques de login por força bruta.

en: Protects your website against Brute Force login attacks using %s A common threat web developers face is a password-guessing attack known as a Brute Force attack. A Brute Force attack is an attempt to discover a password by systematically trying every possible combination of letters, numbers, and symbols until you discover the one correct combination that works.
pt_BR: Proteja seu site contra ataques de login por Força Bruta usando %s. Um problema comum enfrentado por desenvolvedores web é um ataque de adivinhação de senha conhecido como ataque de Força Bruta. Um ataque de Força Bruta é uma tentativa de descobrir uma senha tentando sistematicamente todas as combinações possíveis de letras, números e símbolos até descobrir a combinação correta que funcione.

en: Protects your website against Brute Force login attacks.
pt_BR: Protege seu site contra ataques de login por Força Bruta.

en: Protects your website against brute force login attacks.
pt_BR: Protege seu site contra ataques de login por força bruta.

en: Prove your humanity:
pt_BR: Prove sua humanidade:

en: RDS is visible
pt_BR: Será visível na frente do seu campo

en: Random Static Number
pt_BR: Número Estático Aleatório

en: Recommended Plugins
pt_BR: Plugins recomendados

en: Redirect Hidden Paths
pt_BR: Redirecionar Caminhos Ocultos

en: Redirect Logged Users To Dashboard
pt_BR: Redirecionar usuários logados para o painel.

en: Redirect the protected paths /wp-admin, /wp-login to a Page or trigger an HTML Error.
pt_BR: Redirecione os caminhos protegidos /wp-admin, /wp-login para uma Página ou acione um Erro HTML.

en: Redirects
pt_BR: Redirecionamentos

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove PHP version, Server info, Server Signature from header.
pt_BR: Remova a versão do PHP, informações do servidor e a assinatura do servidor do cabeçalho.

en: Remove Plugins Authors & Style in Sitemap XML
pt_BR: Remover Plugins Authors & Style no Sitemap XML.

en: Remove Unsafe Headers
pt_BR: Remover Cabeçalhos Inseguros

en: Remove pingback link tag from the website header.
pt_BR: Remova a tag de link de pingback do cabeçalho do site.

en: Removes sourceMappingURL/sourceURL hints from CSS/JS output
pt_BR: Remove dicas de sourceMappingURL/sourceURL da saída CSS/JS

en: Reset Settings
pt_BR: Redefinir Configurações

en: Resolving hostnames may affect the website loading speed.
pt_BR: Resolver os nomes de host pode afetar a velocidade de carregamento do site.

en: Restore Backup
pt_BR: Restaurar cópia de segurança

en: Restore Settings
pt_BR: Restaurar Configurações

en: Resume Security
pt_BR: Resumo de Segurança

en: Robots Security
pt_BR: Segurança de Robôs

en: Rollback Now
pt_BR: Reverter Agora

en: Rollback Settings
pt_BR: Reverter Configurações

en: Rollback all the plugin settings to initial values.
pt_BR: Reverter todas as configurações do plugin para os valores iniciais.

en: Rollback to version
pt_BR: Reverter para a versão

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Run %s Frontend Test %s to check if the new paths are working.
pt_BR: Execute %s Teste de Frontend %s para verificar se os novos caminhos estão funcionando.

en: Run %s Login Test %s and log in inside the popup.
pt_BR: Execute %s Teste de Login %s e faça login dentro do pop-up.

en: Run %sreCAPTCHA Test%s and login inside the popup.
pt_BR: Execute o Teste %sreCAPTCHA%s e faça login na janela pop-up.

en: Run Full Security Check
pt_BR: Execute a complete security check.

en: Russian
pt_BR: Russo

en: SSL is an abbreviation used for Secure Sockets Layers, which are encryption protocols used on the internet to secure information exchange and provide certificate information.<br /><br />These certificates provide an assurance to the user about the identity of the website they are communicating with. SSL may also be called TLS or Transport Layer Security protocol. <br /><br />It's important to have a secure connection for the Admin Dashboard in WordPress.
pt_BR: SSL é uma abreviação usada para Secure Sockets Layers, que são protocolos de criptografia usados na internet para garantir a troca de informações e fornecer informações de certificado.<br /><br />Esses certificados fornecem uma garantia ao usuário sobre a identidade do site com o qual estão se comunicando. SSL também pode ser chamado de TLS ou protocolo de Segurança da Camada de Transporte. <br /><br />É importante ter uma conexão segura para o Painel de Administração no WordPress.

en: Safe URL:
pt_BR: URL Segura:

en: Salts and Security Keys valid
pt_BR: Sais e chaves de segurança válidos.

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Debug Log
pt_BR: Salvar Log de Depuração

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: Saved! This task will be ignored on future tests.
pt_BR: Salvo! Esta tarefa será ignorada em testes futuros.

en: Saved! You can run the test again.
pt_BR: Salvo! Você pode rodar o teste novamente.

en: Script Debug Mode
pt_BR: Modo de Depuração de Script

en: Search
pt_BR: Busca

en: Secret Key
pt_BR: Chave Secreta

en: Secret keys for %sGoogle reCAPTCHA%s.
pt_BR: Chaves secretas para %sGoogle reCAPTCHA%s.

en: Secure WP Paths
pt_BR: Caminhos Seguros do WP

en: Security Check
pt_BR: Verificação de segurança

en: Security Keys Updated
pt_BR: Chaves de segurança atualizadas.

en: Security Level
pt_BR: Nível de Segurança

en: Security Status
pt_BR: Status de Segurança

en: Security keys are defined in wp-config.php as constants on lines. They should be as unique and as long as possible. <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>
pt_BR: As chaves de segurança são definidas no wp-config.php como constantes nas linhas. Elas devem ser o mais únicas e longas possível. <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>

en: Security keys are used to ensure better encryption of information stored in the user's cookies and hashed passwords. <br /><br />These make your site more difficult to hack, access and crack by adding random elements to the password. You don't have to remember these keys. In fact, once you set them you'll never see them again. Therefore, there's no excuse for not setting them properly.
pt_BR: As chaves de segurança são usadas para garantir uma melhor criptografia das informações armazenadas nos cookies do usuário e senhas hash. <br /><br />Isso torna seu site mais difícil de ser invadido, acessado e quebrado, adicionando elementos aleatórios à senha. Você não precisa se lembrar dessas chaves. Na verdade, uma vez que você as define, nunca mais as verá. Portanto, não há desculpa para não configurá-las corretamente.

en: See the last days actions on this website ...
pt_BR: Veja as ações dos últimos dias neste site...

en: Select User Roles
pt_BR: Selecionar Funções do Usuário

en: Select the file extensions you want to hide on old paths
pt_BR: Selecione as extensões de arquivo que deseja ocultar nos caminhos antigos.

en: Select the files you want to hide on old paths
pt_BR: Selecione os arquivos que deseja ocultar nos caminhos antigos.

en: Send me an email with the changed admin and login URLs
pt_BR: Envie-me um e-mail com as URLs de administração e login alteradas.

en: Send me security updates and practical tips
pt_BR: Envie-me atualizações de segurança e dicas práticas

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Server Type
pt_BR: Tipo de Servidor

en: Set Custom Cache Directory
pt_BR: Definir Diretório de Cache Personalizado

en: Set Login & Logout Redirects based on User Roles.
pt_BR: Defina redirecionamentos de login e logout com base nos papéis do usuário.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Short name detected: %s. You need to use unique paths with more than 4 chars to avoid WordPress errors.
pt_BR: Nome curto detectado: %s. Você precisa usar caminhos únicos com mais de 4 caracteres para evitar erros no WordPress.

en: Show /%s instead of /%s
pt_BR: Mostre /%sum ícone em vez de número /%s

en: Show Advanced Options
pt_BR: Mostrar opções avançadas

en: Show Default Paths & Allow Hidden Paths
pt_BR: Mostrar Caminhos Padrão & Permitir Caminhos Ocultos

en: Show Defaults Paths & Allow Everything
pt_BR: Mostrar Caminhos Padrão e Permitir Tudo

en: Show blank screen when Inspect Element is active on browser.
pt_BR: Exibir tela em branco quando o Inspect Element está ativo no navegador.

en: Show completed tasks
pt_BR: Mostrar tarefas concluídas

en: Show ignored tasks
pt_BR: Mostrar tarefas ignoradas.

en: Show message instead of login form
pt_BR: Exibir mensagem em vez de formulário de login

en: Sign Up Form Protection
pt_BR: Proteção do Formulário de Inscrição

en: Simplified Chinese
pt_BR: Chinês Simplificado

en: Simulate CMS
pt_BR: Simular CMS

en: Site Key
pt_BR: Chave do Site

en: Site keys for %s Google reCaptcha %s.
pt_BR: Chaves do site para %s Google reCaptcha %s.

en: Site keys for %sGoogle reCaptcha%s.
pt_BR: Chaves do site para %sGoogle reCaptcha%s.

en: Sitemap Security
pt_BR: Segurança do Mapa do Site

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovene
pt_BR: Esloveno

en: Solid Security
pt_BR: Segurança sólida

en: Some plugins may remove custom rewrite rules from the .htaccess file, especially if it's writable, which can affect the functionality of custom paths..
pt_BR: Alguns plugins podem remover regras de reescrita personalizadas do arquivo .htaccess, especialmente se ele estiver gravável, o que pode afetar a funcionalidade de caminhos personalizados.

en: Some themes don't work with custom Admin and Ajax paths. In case of ajax errors, switch back to wp-admin and admin-ajax.php.
pt_BR: Alguns temas não funcionam com caminhos personalizados de Admin e Ajax. Em caso de erros de ajax, volte para wp-admin e admin-ajax.php.

en: Spammers can easily signup
pt_BR: Spammers podem se inscrever facilmente.

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Start Scan
pt_BR: Começar o exame

en: Sucuri Security
pt_BR: Segurança Sucuri

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Switch between Google reCaptcha Classic and Google reCaptcha Enterprise based on your Google Console setup.
pt_BR: Alternar entre Google reCaptcha Classic e Google reCaptcha Enterprise com base na sua configuração do Google Console.

en: Switch on %s %s > Change Paths >  Hide WordPress Common Paths%s
pt_BR: Ativar %s %s > Alterar Caminhos > Ocultar Caminhos Comuns do WordPress%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Disable XML-RPC access%s
pt_BR: Ativar %s %s > Alterar Caminhos > Desativar acesso XML-RPC%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Hide Author ID URL%s
pt_BR: Ativar %s %s > Alterar Caminhos > Ocultar URL do ID do Autor%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Hide RSD Endpoint%s
pt_BR: Ative %s %s > Alterar Caminhos > Ocultar Endpoint RSD%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Hide WordPress Common Files%s
pt_BR: Ativar %s %s > Alterar Caminhos > Ocultar Arquivos Comuns do WordPress%s

en: Switch on %s %s > Change Paths > Hide wp-admin from ajax URL%s. Hide any reference to admin path from the installed plugins.
pt_BR: Ativar %s %s > Alterar Caminhos > Ocultar wp-admin da URL de ajax%s. Ocultar qualquer referência ao caminho de admin dos plugins instalados.

en: Switch on %s %s > Tweaks > %s %s
pt_BR: Ativar %s %s > Ajustes > %s %s

en: Switch on %s %s > Tweaks > Hide WLW Manifest scripts%s
pt_BR: Ative %s %s > Ajustes > Ocultar scripts de manifesto WLW%s

en: Tagline
pt_BR: Slogan

en: Temporary Login
pt_BR: Login Temporário

en: Temporary Logins
pt_BR: Logins Temporários

en: Test your website headers with
pt_BR: Teste seus cabeçalhos de site com

en: Text & URL Mapping
pt_BR: Mapeamento de Texto e URL

en: Text Mapping
pt_BR: Mapeamento de Texto

en: Text Mapping in CSS and JS files including cached files
pt_BR: Mapeamento de texto em arquivos CSS e JS, incluindo arquivos em cache.

en: Text Mapping only Classes, IDs, JS variables
pt_BR: Mapeamento de Texto apenas Classes, IDs, variáveis JS

en: Thank you for using %s!
pt_BR: Obrigado por usar %s!

en: The Events Log Report will document every action users take when trying to log in or are already logged in to your site (for the last 30 days), so you’ll know who does what on your site.
pt_BR: O Relatório de Registro de Eventos documentará cada ação que os usuários realizam ao tentar fazer login ou já estão logados em seu site (nos últimos 30 dias), para que você saiba quem faz o que em seu site.

en: The Lite Mode will add the rewrites rules in the config file to hide the old paths from hackers.
pt_BR: O Modo Lite adicionará as regras de reescrita no arquivo de configuração para ocultar os caminhos antigos de hackers.

en: The REST API is crucial for many plugins as it allows them to interact with the WordPress database and perform various actions programmatically.
pt_BR: A API REST é crucial para muitos plugins, pois permite que eles interajam com o banco de dados do WordPress e realizem diversas ações de forma programática.

en: The Safe URL will deactivate all the custom paths. Use it only if you can't login.
pt_BR: A URL Segura desativará todos os caminhos personalizados. Use apenas se não conseguir fazer login.

en: The WordPress database is like a brain for your entire WordPress site, because every single bit of information about your site is stored there, thus making it a hacker’s favorite target. <br /><br />Spammers and hackers run automated code for SQL injections.<br />Unfortunately, many people forget to change the database prefix when they install WordPress. <br />This makes it easier for hackers to plan a mass attack by targeting the default prefix <strong>wp_</strong>.
pt_BR: O banco de dados do WordPress é como um cérebro para todo o seu site do WordPress, porque cada pedacinho de informação sobre o seu site é armazenado lá, tornando-o um alvo favorito dos hackers. <br /><br />Spammers e hackers executam códigos automatizados para injeções SQL. <br />Infelizmente, muitas pessoas esquecem de alterar o prefixo do banco de dados ao instalar o WordPress. <br />Isso facilita para os hackers planejarem um ataque em massa direcionando o prefixo padrão <strong>wp_</strong>.

en: The WordPress site tagline is a short phrase located under the site title, similar to a subtitle or advertising slogan. The goal of a tagline is to convey the essence of your site to visitors. <br /><br />If you don't change the default tagline it will be very easy to detect that your website was actually built with WordPress
pt_BR: O slogan do site do WordPress é uma frase curta localizada abaixo do título do site, semelhante a um subtítulo ou slogan publicitário. O objetivo de um slogan é transmitir a essência do seu site aos visitantes. <br /><br />Se você não alterar o slogan padrão, será muito fácil detectar que seu site foi realmente construído com o WordPress.

en: The constant ADMIN_COOKIE_PATH is defined in wp-config.php by another plugin. You can't change %s unless you remove the line define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.
pt_BR: A constante ADMIN_COOKIE_PATH é definida no wp-config.php por outro plugin. Você não pode alterar %s a menos que remova a linha define('ADMIN_COOKIE_PATH', ...);.

en: The list of plugins and themes was updated with success!
pt_BR: A lista de plugins e temas foi atualizada com sucesso!

en: The most common way to hack a website is by accessing the domain and adding harmful queries in order to reveal information from files and database.<br /> These attacks are made on any website, WordPress or not, and if a call succeeds … it will probably be too late to save the website.
pt_BR: A forma mais comum de hackear um site é acessando o domínio e adicionando consultas maliciosas para revelar informações de arquivos e do banco de dados. Esses ataques são feitos em qualquer site, seja WordPress ou não, e se um ataque tiver sucesso... provavelmente será tarde demais para salvar o site.

en: The plugins and themes file editor is a very convenient tool because it enables you to make quick changes without the need to use FTP. <br /><br />Unfortunately, it's also a security issue because it not only shows the PHP source code, it also enables attackers to inject malicious code into your site if they manage to gain access to admin.
pt_BR: O editor de arquivos de plugins e temas é uma ferramenta muito conveniente, pois permite fazer alterações rápidas sem a necessidade de usar FTP. <br /><br />Infelizmente, também é um problema de segurança, pois não apenas mostra o código-fonte PHP, mas também permite que invasores injetem código malicioso em seu site se conseguirem acessar o painel de administração.

en: The response parameter is invalid or malformed.
pt_BR: O parâmetro de resposta é inválido ou malformado.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
pt_BR: O parâmetro secreto é inválido ou errado.

en: The secret parameter is missing.
pt_BR: O parâmetro secreto está em falta.

en: The security keys in wp-config.php should be renewed as often as possible.
pt_BR: As chaves de segurança no wp-config.php devem ser renovadas com a maior frequência possível.

en: Themes Path
pt_BR: Caminho dos Temas

en: Themes Security
pt_BR: Tema Segurança

en: Themes are up to date
pt_BR: O tema está atualizado

en: There has been a critical error on your website.
pt_BR: Ocorreu um erro crítico em seu site.

en: There has been a critical error on your website. Please check your site admin email inbox for instructions.
pt_BR: Ocorreu um erro crítico em seu site. Por favor, verifique a caixa de entrada de e-mail do administrador do site para instruções.

en: There is a configuration error in the plugin. Please Save the settings again and follow the instruction.
pt_BR: Há um erro de configuração no plugin. Por favor, salve as configurações novamente e siga as instruções.

en: There is a newer version of WordPress available ({version}).
pt_BR: Existe uma nova versão do WordPress disponível ({version}).

en: There is no such thing as an "unimportant password"! The same goes for your WordPress database password. <br />Although most servers are configured so that the database can't be accessed from other hosts (or from outside the local network), that doesn't mean your database password should be "12345" or no password at all.
pt_BR: Não existe algo como uma "senha sem importância"! O mesmo vale para a senha do seu banco de dados do WordPress. <br />Embora a maioria dos servidores seja configurada para que o banco de dados não possa ser acessado por outros hosts (ou de fora da rede local), isso não significa que sua senha de banco de dados deva ser "12345" ou nenhuma senha.

en: This amazing feature isn't included in the basic plugin. Want to unlock it? Simply install or activate the Advanced Pack and enjoy the new security features.
pt_BR: Essa incrível funcionalidade não está incluída no plugin básico. Quer desbloqueá-la? Basta instalar ou ativar o Pacote Avançado e aproveitar os novos recursos de segurança.

en: This is one of the biggest security issues you can have on your site! If your hosting company has this directive enabled by default, switch to another company immediately!
pt_BR: Esta é uma das maiores questões de segurança que você pode ter em seu site! Se a sua empresa de hospedagem tiver essa diretiva ativada por padrão, mude imediatamente para outra empresa!

en: This may not work with all new mobile devices.
pt_BR: Isso pode não funcionar com todos os novos dispositivos móveis.

en: This option will add rewrite rules to the .htaccess file in the WordPress rewrite rules area between the comments # BEGIN WordPress and # END WordPress.
pt_BR: Essa opção irá adicionar regras de reescrita ao arquivo .htaccess na área de regras de reescrita do WordPress, entre os comentários # BEGIN WordPress e # END WordPress.

en: This refers to actions that could impact your site’s security. WP Ghost will NOT log users’ actions such as clicking on a Menu or other similar, everyday actions that a user regularly takes in the frontend of a site.
pt_BR: Isto se refere a ações que podem impactar a segurança do seu site. O WP Ghost NÃO registrará as ações dos usuários, como clicar em um Menu ou outras ações cotidianas semelhantes que um usuário realiza regularmente na interface de um site.

en: This will prevent from showing the old paths when an image or font is called through ajax
pt_BR: Isso evitará que os caminhos antigos sejam exibidos quando uma imagem ou fonte é chamada por meio de ajax.

en: To hide the Avada library, please add the Avada FUSION_LIBRARY_URL in wp-config.php file after $table_prefix line: %s
pt_BR: Para ocultar a biblioteca Avada, por favor adicione o Avada FUSION_LIBRARY_URL no arquivo wp-config.php após a linha $table_prefix: %s

en: To improve your website's security, consider removing authors and styles that point to WordPress in your sitemap XML.
pt_BR: Para melhorar a segurança do seu site, considere remover autores e estilos que apontam para o WordPress no seu sitemap XML.

en: To whitelist your website IP address, add: %s
pt_BR: Para adicionar seu endereço IP do site à lista de permissões, adicione: %s

en: Track and Log the website events and receive security alerts by email.
pt_BR: Rastreie e registre os eventos do site e receba alertas de segurança por e-mail.

en: Traditional Chinese
pt_BR: Chinês tradicional

en: Troubleshooting
pt_BR: Resolução de Problemas

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turn off the debug plugins if your website is live. You can also add the option to hide the DB errors <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> in wp-config.php file
pt_BR: Desative os plugins de depuração se o seu site estiver online. Você também pode adicionar a opção para ocultar os erros do banco de dados <code>global $wpdb; $wpdb->hide_errors();</code> no arquivo wp-config.php.

en: Tweaks
pt_BR: Ajustes

en: Two-factor authentication
pt_BR: Autenticação de dois fatores

en: URL Mapping
pt_BR: Mapeamento de URL

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Ultimate Affiliate Pro detected. The plugin doesn't support custom %s paths as it doesn't use WordPress functions to call the Ajax URL
pt_BR: Ultimate Affiliate Pro detectado. O plugin não suporta caminhos personalizados de %s, pois não utiliza funções do WordPress para chamar a URL do Ajax.

en: Unlock all
pt_BR: Desbloquear tudo

en: Update Now
pt_BR: Atualizar Agora

en: Update the settings on %s to refresh the paths after changing REST API path.
pt_BR: Atualize as configurações em %s para atualizar os caminhos após alterar o caminho da API REST.

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Upload the file with the saved plugin settings
pt_BR: Faça o upload do arquivo com as configurações do plugin salvas.

en: Uploads Path
pt_BR: Caminho de Uploads

en: Urgent Security Actions Required
pt_BR: Ações de segurança urgentes necessárias.

en: Use Brute Force Protection
pt_BR: Utilize a Proteção por Força Bruta.

en: Use Checkbox Challenge
pt_BR: Usar Desafio de Checkbox

en: Use the %s shortcode to integrate it with other login forms.
pt_BR: Utilize o código de atalho %s para integrá-lo com outros formulários de login.

en: User 'admin' or 'administrator' as Administrator
pt_BR: Usuário 'admin' ou 'administrador' como Administrador

en: User Action
pt_BR: Ação do usuário

en: User Role
pt_BR: Papel do usuário

en: User Security
pt_BR: Segurança do Usuário

en: User roles for who to disable the Right-Click
pt_BR: Funções do usuário para quem desativar o clique direito.

en: User roles for who to disable the copy/paste
pt_BR: Funções do usuário para quem desabilitar o copiar/colar

en: User roles for who to disable the drag/drop
pt_BR: Funções do usuário para quem desativar o arrastar/soltar.

en: User roles for who to disable the inspect element
pt_BR: Funções do usuário para quem desativar a inspeção de elementos.

en: User roles for who to disable the view source
pt_BR: Funções do usuário para quem desativar a visualização do código-fonte.

en: User roles for who to hide the admin toolbar
pt_BR: Funções do usuário para quem ocultar a barra de ferramentas do administrador.

en: Usernames (unlike passwords) are not secret. By knowing someone's username, you can't log in to their account. You also need the password. <br /><br />However, by knowing the username, you are one step closer to logging in using the username to brute-force the password, or to gain access in a similar way. <br /><br />That's why it's advisable to keep the list of usernames private, at least to some degree. By default, by accessing siteurl.com/?author={id} and looping through IDs from 1 you can get a list of usernames, because WP will redirect you to siteurl.com/author/user/ if the ID exists in the system.
pt_BR: Nomes de usuário (ao contrário de senhas) não são secretos. Ao saber o nome de usuário de alguém, você não pode fazer login em sua conta. Você também precisa da senha. <br /><br />No entanto, ao saber o nome de usuário, você está mais perto de fazer login usando o nome de usuário para forçar a senha, ou para obter acesso de alguma forma semelhante. <br /><br />Por isso, é aconselhável manter a lista de nomes de usuário privada, pelo menos em certa medida. Por padrão, ao acessar siteurl.com/?author={id} e percorrer os IDs a partir do 1, você pode obter uma lista de nomes de usuário, porque o WP irá redirecioná-lo para siteurl.com/author/user/ se o ID existir no sistema.

en: Using an old version of MySQL makes your site slow and prone to hacker attacks due to known vulnerabilities that exist in versions of MySQL that are no longer maintained. <br /><br />You need <strong>Mysql 5.4</strong> or higher
pt_BR: Usar uma versão antiga do MySQL deixa seu site lento e vulnerável a ataques de hackers devido às vulnerabilidades conhecidas que existem em versões do MySQL que não são mais mantidas. <br /><br />Você precisa do <strong>MySQL 5.4</strong> ou superior.

en: Valid
pt_BR: Válido

en: Value
pt_BR: Valor

en: Verifies users by requiring them to check %s I'm not a robot %s checkbox.
pt_BR: Verifica usuários exigindo que eles marquem %s Eu não sou um robô %s checkbox.

en: Versions in Source Code
pt_BR: Versões no Código Fonte

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: WP Core Security
pt_BR: Segurança do Núcleo do WP

en: WP Debug Mode
pt_BR: Modo de Debug do WP

en: WP Super Cache CDN detected. Please include %s and %s paths in WP Super Cache > CDN > Include directories
pt_BR: WP Super Cache CDN detectado. Por favor, inclua os caminhos %s e %s em WP Super Cache > CDN > Diretórios a serem incluídos.

en: We test the latest versions of the plugins listed here every week to %s ensure they work with the %s plugin perfectly %s.
                         %s You don't need to add all these plugins to your website. If you're already using a cache plugin, you don't need to install another one. %s We recommend only using one cache plugin %s.
                         %s You can also install either the %s iThemes Security %s plugin or the %s Sucuri Security %s plugin to work with the %s plugin.
pt_BR: Testamos as últimas versões dos plugins listados aqui toda semana para %s garantir que eles funcionem perfeitamente com o plugin %s %s.
                         %s Você não precisa adicionar todos esses plugins ao seu site. Se você já está usando um plugin de cache, não precisa instalar outro. %s Recomendamos o uso de apenas um plugin de cache %s.
                         %s Você também pode instalar o plugin %s iThemes Security %s ou o plugin %s Sucuri Security %s para trabalhar com o plugin %s.

en: Weak name detected: %s. You need to use another name to increase your website security.
pt_BR: Nome fraco detectado: %s. Você precisa usar outro nome para aumentar a segurança do seu site.

en: Where to add the firewall rules.
pt_BR: Onde adicionar as regras do firewall.

en: Whitelist
pt_BR: Lista branca

en: Whitelist IPs
pt_BR: Permitir IPs específicos.

en: Whitelist Options
pt_BR: Opções de Lista Branca

en: Whitelist Paths
pt_BR: Permitir caminhos

en: Windows Live Writer is on
pt_BR: O Windows Live Writer está ativo.

en: WooCommerce Magic Link
pt_BR: Link Mágico WooCommerce

en: WooCommerce Safe Login
pt_BR: Login Seguro do WooCommerce

en: WooCommerce Support
pt_BR: Suporte do WooCommerce

en: WordPress Database Password
pt_BR: Senha do Banco de Dados do WordPress

en: WordPress Security Check
pt_BR: Verificação de Segurança do WordPress

en: WordPress Version
pt_BR: Versão WordPress

en: WordPress XML-RPC is a specification that aims to standardize communications between different systems. It uses HTTP as the transport mechanism and XML as encoding mechanism to enable a wide range of data to be transmitted. <br /><br />The two biggest assets of the API are its extendibility and its security. XML-RPC authenticates using basic authentication. It sends the username and password with each request, which is a big no-no in security circles.
pt_BR: O XML-RPC do WordPress é uma especificação que visa padronizar as comunicações entre diferentes sistemas. Ele utiliza o HTTP como mecanismo de transporte e o XML como mecanismo de codificação para permitir a transmissão de uma ampla gama de dados. <br /><br />Os dois maiores pontos fortes da API são sua extensibilidade e sua segurança. O XML-RPC autentica usando autenticação básica. Ele envia o nome de usuário e a senha com cada solicitação, o que é um grande não-não nos círculos de segurança.

en: WordPress and its plugins and themes are like any other software installed on your computer, and like any other application on your devices. Periodically developers release updates which provide new features or fix known bugs. <br /><br />New features may be something that you do not necessarily want. In fact, you may be perfectly satisfied with the functionality you currently have. Nevertheless, you may still be concerned about bugs.<br /><br />Software bugs can come in many shapes and sizes. A bug could be very serious, such as preventing users from using a plugin, or it could be a minor bug that only affects a certain part of a theme, for example. In some cases, bugs can even cause serious security holes.<br /><br />Keeping themes up to date is one of the most important and easiest ways to keep your site secure.
pt_BR: O WordPress e seus plugins e temas são como qualquer outro software instalado em seu computador, e como qualquer outra aplicação em seus dispositivos. Periodicamente, os desenvolvedores lançam atualizações que fornecem novos recursos ou corrigem bugs conhecidos. <br /><br />Novos recursos podem ser algo que você não necessariamente deseja. Na verdade, você pode estar perfeitamente satisfeito com a funcionalidade que possui atualmente. No entanto, você ainda pode se preocupar com bugs.<br /><br />Bugs de software podem vir em muitas formas e tamanhos. Um bug pode ser muito sério, como impedir os usuários de usar um plugin, ou pode ser um bug menor que afeta apenas uma parte específica de um tema, por exemplo. Em alguns casos, bugs podem até mesmo causar sérias vulnerabilidades de segurança.<br /><br />Manter os temas atualizados é uma das maneiras mais importantes e fáceis de manter seu site seguro.

en: WordPress and its plugins and themes are like any other software installed on your computer, and like any other application on your devices. Periodically, developers release updates which provide new features, or fix known bugs. <br /><br />These new features may not necessarily be something that you want. In fact, you may be perfectly satisfied with the functionality you currently have. Nevertheless, you are still likely to be concerned about bugs.<br /><br />Software bugs can come in many shapes and sizes. A bug could be very serious, such as preventing users from using a plugin, or it could be minor and only affect a certain part of a theme, for example. In some cases, bugs can cause serious security holes. <br /><br />Keeping plugins up to date is one of the most important and easiest ways to keep your site secure.
pt_BR: O WordPress e seus plugins e temas são como qualquer outro software instalado em seu computador, e como qualquer outra aplicação em seus dispositivos. Periodicamente, os desenvolvedores lançam atualizações que fornecem novos recursos ou corrigem bugs conhecidos. <br /><br />Esses novos recursos podem não ser necessariamente algo que você queira. Na verdade, você pode estar perfeitamente satisfeito com a funcionalidade que possui atualmente. No entanto, é provável que você ainda esteja preocupado com bugs. <br /><br />Bugs de software podem vir em muitas formas e tamanhos. Um bug pode ser muito sério, como impedir os usuários de usar um plugin, ou pode ser pequeno e afetar apenas uma parte específica de um tema, por exemplo. Em alguns casos, bugs podem causar sérias brechas de segurança. <br /><br />Manter os plugins atualizados é uma das maneiras mais importantes e fáceis de manter seu site seguro.

en: WordPress is well-known for its ease of installation. <br/>It's important to hide the wp-admin/install.php and wp-admin/upgrade.php files because there have already been a couple of security issues regarding these files.
pt_BR: O WordPress é conhecido por sua facilidade de instalação. <br/>É importante ocultar os arquivos wp-admin/install.php e wp-admin/upgrade.php, pois já houve alguns problemas de segurança relacionados a esses arquivos.

en: WordPress, plugins and themes add their version info to the source code, so anyone can see it. <br /><br />Hackers can easily find a website with vulnerable version plugins or themes, and target these with Zero-Day Exploits.
pt_BR: O WordPress, plugins e temas adicionam suas informações de versão ao código-fonte, para que qualquer pessoa possa vê-las. <br /><br />Hackers podem facilmente encontrar um site com plugins ou temas de versões vulneráveis e direcioná-los com Exploits Zero-Day.

en: Wordfence Security
pt_BR: Segurança Wordfence

en: Wrong Username Protection
pt_BR: Proteção de Nome de Usuário Incorreto

en: XML-RPC Security
pt_BR: Segurança XML-RPC

en: XML-RPC access is on
pt_BR: O acesso XML-RPC está ativado.

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes, it's working
pt_BR: Sim, está funcionando.

en: You already defined a different wp-content/uploads directory in wp-config.php %s
pt_BR: Você já definiu um diretório diferente para wp-content/uploads no arquivo wp-config.php %s.

en: You can ban a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. These IPs will not be able to access the login page.
pt_BR: Você pode banir um único endereço IP, como 192.168.0.1, ou uma faixa de 245 IPs, como 192.168.0.*. Esses IPs não poderão acessar a página de login.

en: You can create a new page and come back to choose to redirect to that page.
pt_BR: Você pode criar uma nova página e depois escolher redirecionar para essa página.

en: You can generate %snew Keys from here%s <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>
pt_BR: Você pode gerar %s novas chaves a partir daqui %s <code>AUTH_KEY,SECURE_AUTH_KEY,LOGGED_IN_KEY,NONCE_KEY,AUTH_SALT,SECURE_AUTH_SALT,LOGGED_IN_SALT,NONCE_SALT</code>

en: You can now turn off '%s' option.
pt_BR: Agora você pode desativar a opção '%s'.

en: You can now turn on '%s' option.
pt_BR: Você agora pode ativar a opção '%s'.

en: You can set to receive security alert emails and prevent data loss.
pt_BR: Você pode configurar para receber e-mails de alerta de segurança e prevenir a perda de dados.

en: You can white-list a single IP address like 192.168.0.1 or a range of 245 IPs like 192.168.0.*. Find your IP with %s
pt_BR: Você pode adicionar um único endereço IP à lista branca, como 192.168.0.1, ou um intervalo de 245 IPs, como 192.168.0.*. Encontre seu IP com %s.

en: You can't set both ADMIN and LOGIN with the same name. Please use different names
pt_BR: Você não pode definir tanto ADMIN quanto LOGIN com o mesmo nome. Por favor, utilize nomes diferentes.

en: You got %d attempts left before lockout.
pt_BR: Você tem %d tentativas restantes antes do bloqueio.

en: You need to activate the URL Rewrite for IIS to be able to change the permalink structure to friendly URL (without index.php). %sMore details%s
pt_BR: Você precisa ativar a Reescrita de URL para o IIS poder alterar a estrutura de links permanentes para URLs amigáveis (sem index.php). %sMais detalhes%s.

en: You need to set a positive number of attempts.
pt_BR: Você precisa definir um número positivo de tentativas.

en: You need to set a positive waiting time.
pt_BR: Você precisa definir um tempo de espera positivo.

en: You need to set the permalink structure to friendly URL (without index.php).
pt_BR: Você precisa definir a estrutura de link permanente para URLs amigáveis (sem index.php).

en: You should always update WordPress to the %slatest versions%s. These usually include the latest security fixes, and don't alter WP in any significant way. These should be applied as soon as WP releases them. <br /><br />When a new version of WordPress is available, you will receive an update message on your WordPress Admin screens. To update WordPress, click the link in this message.
pt_BR: Você deve sempre atualizar o WordPress para as %súltimas versões%s. Geralmente, elas incluem as últimas correções de segurança e não alteram significativamente o WP. Elas devem ser aplicadas assim que o WP as disponibilizar. <br /><br />Quando uma nova versão do WordPress estiver disponível, você receberá uma mensagem de atualização nas telas de administração do WordPress. Para atualizar o WordPress, clique no link desta mensagem.

en: You should check your website every week to see if there are any security changes.
pt_BR: Você deve verificar seu site toda semana para ver se houve alguma alteração de segurança.

en: You shouldn't let users subscribe to your blog if you don't have an e-commerce, membership, or guest posting website. You will end up with spam registrations, and your website will be filled with spammy content and comments. We recommend using the Brute Force protection on the registration form.
pt_BR: Você não deve permitir que usuários se inscrevam em seu blog se não tiver um site de e-commerce, associação ou postagem de convidados. Você acabará com registros de spam, e seu site ficará cheio de conteúdo e comentários de spam. Recomendamos usar a proteção contra Força Bruta no formulário de registro.

en: Your %s %s license expired on %s %s. To keep your website security up to date please make sure you have a valid subscription on %saccount.hidemywpghost.com%s
pt_BR: Sua licença %s %s expirou em %s %s. Para manter a segurança do seu site atualizada, certifique-se de ter uma assinatura válida em %saccount.hidemywpghost.com%s.

en: Your admin URL can't be changed on %s hosting because of the %s security terms.
pt_BR: A URL do seu admin não pode ser alterada no hospedagem %s por causa dos termos de segurança do %s.

en: Your admin URL is changed by another plugin/theme in %s. To activate this option, disable the custom admin in the other plugin or deativate it.
pt_BR: A URL de administração foi alterada por outro plugin/tema em %s. Para ativar esta opção, desative a personalização de administração no outro plugin ou desative-o.

en: Your login URL is changed by another plugin/theme in %s. To activate this option, disable the custom login in the other plugin or deativate it.
pt_BR: A URL de login foi alterada por outro plugin/tema em %s. Para ativar esta opção, desative o login personalizado no outro plugin ou desative-o.

en: Your login URL is: %s
pt_BR: Seu URL de login é: %s

en: Your login URL will be: %s In case you can't login, use the safe URL: %s
pt_BR: A URL de login será: %s Caso não consiga fazer login, utilize a URL segura: %s

en: Your new site URLs are
pt_BR: Os URLs do seu novo site são:

en: Your website security %sis extremely weak%s. %sMany hacking doors are available.
pt_BR: A segurança do seu site %sé extremamente fraca%s. %sMuitas portas para hackers estão disponíveis.

en: Your website security %sis very weak%s. %sMany hacking doors are available.
pt_BR: A segurança do seu site %sé muito fraca%s. %sMuitas portas para hackers estão disponíveis.

en: Your website security is getting better. %sJust make sure you complete all the security tasks.
pt_BR: A segurança do seu site está melhorando. %sApenas certifique-se de concluir todas as tarefas de segurança.

en: Your website security is still weak. %sSome of the main hacking doors are still available.
pt_BR: A segurança do seu site ainda está fraca. %sAlgumas das principais portas de entrada para hackers ainda estão disponíveis.

en: activate feature
pt_BR: Ativar recurso.

en: already active
pt_BR: Já ativo.

en: dark
pt_BR: escuro

en: default
pt_BR: padrão

en: display_errors PHP directive
pt_BR: diretiva PHP `display_errors`

en: e.g. *.colocrossing.com
pt_BR: por exemplo *.colocrossing.com

en: e.g. /cart/
pt_BR: por exemplo /carrinho/

en: e.g. /cart/ will whitelist all path starting with /cart/
pt_BR: Por exemplo, /cart/ irá incluir na lista branca todos os caminhos que começam com /cart/.

en: e.g. /checkout/
pt_BR: por exemplo /checkout/

en: e.g. acapbot
pt_BR: por exemplo acapbot

en: e.g. alexibot
pt_BR: por exemplo, alexibot

en: e.g. badsite.com
pt_BR: por exemplo, badsite.com

en: e.g. gigabot
pt_BR: por exemplo, gigabot

en: e.g. kanagawa.com
pt_BR: por exemplo, kanagawa.com

en: e.g. xanax.com
pt_BR: por exemplo xanax.com

en: eg. /logout or
pt_BR: por exemplo, /logout ou

en: eg. adm, back
pt_BR: por exemplo, adm, voltar

en: eg. ajax, json
pt_BR: por exemplo, ajax, json

en: eg. aspect, templates, styles
pt_BR: por exemplo, aspecto, modelos, estilos

en: eg. comments, discussion
pt_BR: por exemplo, comentários, discussão

en: eg. core, inc, include
pt_BR: por exemplo, núcleo, inc, incluir

en: eg. disable_url, safe_url
pt_BR: eg. desativar_url, url_segura

en: eg. images, files
pt_BR: por exemplo, imagens, arquivos

en: eg. json, api, call
pt_BR: por exemplo, json, api, call

en: eg. lib, library
pt_BR: por exemplo, lib, biblioteca

en: eg. login or signin
pt_BR: ex: login ou signin

en: eg. logout or disconnect
pt_BR: ex: logout ou desconectar

en: eg. lostpass or forgotpass
pt_BR: eg. perdidosenha ou esquecisenha

en: eg. main.css,  theme.css, design.css
pt_BR: eg. main.css, theme.css, design.css

en: eg. modules
pt_BR: por exemplo, módulos

en: eg. multisite activation link
pt_BR: por exemplo, link de ativação de multisite

en: eg. newuser or register
pt_BR: ex. novousuário ou registrar

en: eg. profile, usr, writer
pt_BR: por exemplo, perfil, usuário, escritor

en: from
pt_BR: de

en: help
pt_BR: ajuda

en: install.php & upgrade.php files are accessible
pt_BR: Os arquivos install.php e upgrade.php estão acessíveis.

en: light
pt_BR: luz

en: log
pt_BR: registo

en: logs
pt_BR: registos

en: more details
pt_BR: mais detalhes

en: only %d chars
pt_BR: apenas %d caracteres

en: or
pt_BR: ou

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
pt_BR: Não correspondem

[ctx: password strength]
en: Medium
pt_BR: Médio

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
pt_BR: Nível de Segurança da Senha Desconhecido

[ctx: password strength]
en: Strong
pt_BR: Forte

[ctx: password strength]
en: Very weak
pt_BR: Muito fraco

[ctx: password strength]
en: Weak
pt_BR: Fraca

en: reCAPTCHA Test
pt_BR: Teste reCAPTCHA

en: reCAPTCHA V2 Test
pt_BR: Teste reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA V3 Test
pt_BR: Teste reCAPTCHA V3

en: reCaptcha Language
pt_BR: linguagem reCaptcha

en: reCaptcha Theme
pt_BR: tema reCaptcha

en: readme.html file is accessible
pt_BR: O arquivo readme.html está acessível.

en: recommended
pt_BR: recomendado

en: redirects
pt_BR: redirecionamentos

en: see feature
pt_BR: Ver recurso

en: start feature setup
pt_BR: Iniciar configuração do recurso

en: to
pt_BR: para

en: too simple
pt_BR: muito simples

en: wp-config.php & wp-config-sample.php files are accessible
pt_BR: Os arquivos wp-config.php e wp-config-sample.php estão acessíveis.
