fluid-checkout - en to ja translation catalogue (523 entries)

en: WooCommerce
ja: ウーコマース

en: Go to Plugin Search
ja: プラグイン検索へ

en: Activate %s
ja: sをアクティブにする

en: <strong>%1$s</strong> requires <strong>%2$s</strong> to be installed and activated. <a href="%4$s">%3$s</a>
ja: <strong>%1$s</strong>は<strong>%2$s</strong>をインストールして有効化する必要があります。<a href="%4$s">%3$s</a> です。

en: Enter your code here
ja: コードを入力してください

note: translators: %s: Form field label
en: Add %s
ja: sを追加

en: Remove
ja: 削除

en: Order number and receipt will be sent to this email address.
ja: 注文番号と領収書はこのメールアドレスに送信されます。

en: Apartment, unit, building, floor, etc.
ja: アパート、ユニット、ビル、フロアなど

en: Shipping phone
ja: 発送電話

en: Only used for shipping-related questions.
ja: 発送に関する質問にのみ使用します。

en: Single step
ja: シングルステップ

en: Click to go to the order summary
ja: クリックすると注文の概要が表示されます。

en: Cart total:
ja: カートの合計：

note: translators: Next checkout step title
en: Proceed to %s
ja: sに進む

en: Proceed to contact
ja: 連絡先

en: Proceed to shipping
ja: 出荷に進む

en: Proceed to billing
ja: 請求に進む

en: Proceed to payment
ja: 支払いに進む

en: Shipping method
ja: 配送方法

en: Additional notes
ja: 追記

en: Payment method
ja: 支払方法

note: translators: %1$s is replaced with html for "current checkout step number", %2$s is replaced with html for "total number of checkout steps".
en: Step %1$s of %2$s
ja: 2$s のステップ %1$s

en: Change: %s
ja: 変更: %s

en: Not selected yet.
ja: まだ選ばれていない。

en: Same as shipping address
ja: 発送先住所と同じ

en: Same as billing address
ja: 請求先住所と同じ

en: Order summary
ja: オーダー概要

en: Edit cart
ja: 編集カート

note: translators: %s: html for the email address typo correction suggestion link
en: Did you mean %s?
ja: sのことですか？

en: Change email address to: {suggestion-value}
ja: メールアドレスを変更する{提案値} に変更する

en: This is a required field.
ja: これは必須項目です。

en: This is not a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスではありません。

en: This field does not match the related field value.
ja: このフィールドは関連するフィールドの値と一致しない。

en: The CPF number "{cpf_number}" is invalid.
ja: CPF番号「{cpf_number}」が無効です。

en: The CNPJ number "{cnpj_number}" is invalid.
ja: CNPJ番号"{cnpj_number}"が無効です。

en: (Required)
ja: 必須

en: Checkout Header - Desktop
ja: チェックアウト・ヘッダー - デスクトップ

en: Display widgets on the checkout header for large screens. Only displayed if using the plugin's checkout header.
ja: 大画面用にチェックアウトヘッダーにウィジェットを表示します。プラグインのチェックアウトヘッダーを使用している場合のみ表示されます。

en: Checkout Header - Mobile
ja: チェックアウト・ヘッダー - モバイル

en: Display widgets below the checkout header for mobile devices. Only displayed if using the plugin's checkout header.
ja: モバイルデバイス用にチェックアウトヘッダーの下にウィジェットを表示します。プラグインのチェックアウトヘッダーを使用している場合のみ表示されます。

en: Checkout Sidebar
ja: チェックアウト・サイドバー

en: Display widgets on the checkout sidebar after the order summary.
ja: 注文概要の後に、チェックアウトのサイドバーにウィジェットを表示する。

en: Checkout Order Summary
ja: レジ注文の概要

en: Display widgets inside the order summary at the checkout page.
ja: チェックアウトページの注文サマリー内にウィジェットを表示する。

en: Checkout Below Place Order
ja: 注文する

en: Display widgets below the place order button at the checkout page.
ja: チェックアウトページの注文ボタンの下にウィジェットを表示する。

en: Checkout Footer
ja: チェックアウトフッター

en: Display widgets on the checkout footer. Only displayed if using the plugin's checkout footer.
ja: チェックアウトフッターにウィジェットを表示する。プラグインのチェックアウトフッターを使用している場合のみ表示されます。

en: Classic
ja: クラシック

en: Boxed
ja: 箱入り

en: Split
ja: スプリット

en: Minimalist
ja: ミニマリスト

en: Fluid Checkout and Delivery Date plugins by CodeRockz
ja: CodeRockzによるFluid CheckoutとDelivery Dateプラグイン

en: <p>We detected that you are using the plugins Delivery & Pickup Date Time for WooCommerce (free and PRO) by CodeRockz. Integration with these plugins have been moved to Fluid Checkout PRO.</p>
ja: <p>CodeRockzのWooCommerce用プラグインDelivery & Pickup Date Time (無料およびPRO)を使用していることがわかりました。これらのプラグインとの統合はFluid Checkout PROに移動しました。

en: Upgrade to PRO
ja: PROへのアップグレード

en: Fluid Checkout database updated successfully
ja: Fluid Checkoutデータベースが正常に更新されました。

en: The database changes where applied successfully.
ja: データベースの変更が正常に適用されました。

en: Ok
ja: オッケー

en: Dismiss
ja: 解散

en: Fluid Checkout database update
ja: フルイド・チェックアウト・データベースの更新

en: Some changes to the database are required. As with any update, we recommend you to <strong>take a full backup of your website before proceeding</strong>.
ja: データベースへのいくつかの変更が必要です。他のアップデートと同様に、<strong>作業を進める前にウェブサイトの完全なバックアップを取ることをお勧めします</strong>。

en: Update database
ja: データベースの更新

en: Fluid Checkout is not compatible with the Divi Builder checkout layout
ja: Fluid CheckoutはDivi Builderのチェックアウトレイアウトと互換性がありません。

en: <p>Fluid Checkout needs the classic WooCommerce shortcode-based checkout form to work. When using the Divi Builder to customize the look and feel of the checkout page, the classic shortcodes are replaced with custom widgets from the Divi Builder for each part of the checkout page. These custom widgets are not compatible with Fluid Checkout.</p><p>Please edit your checkout page replacing the Divi Builder widgets with the a text widget containing the shortcode <code>[woocommerce_checkout]</code>.</p>
ja: <p>Fluid Checkoutを動作させるには、WooCommerceのクラシックなショートコードベースのチェックアウトフォームが必要です。チェックアウトページのルックアンドフィールをカスタマイズするためにDivi Builderを使用する場合、古典的なショートコードは、チェックアウトページの各部分のためのDivi Builderからのカスタムウィジェットに置き換えられます。これらのカスタムウィジェットはFluid Checkoutと互換性がありません。</p><p>Divi Builderのウィジェットを、ショートコード<code>[woocommerce_checkout]</code>を含むテキストウィジェットに置き換えて、チェックアウトページを編集してください。

en: Edit the checkout page
ja: チェックアウトページの編集

en: Read the documentation.
ja: ドキュメントを読む。

en: Germanized PRO multistep checkout feature needs to be disabled when using Fluid Checkout
ja: Fluid Checkoutを使用する場合、ドイツ語化されたPROのマルチステップ・チェックアウト機能を無効にする必要があります。

en: When using Fluid Checkout, the multistep feature from the Germanized PRO plugin becomes unnecessary and can cause <strong>critical errors while processing new orders</strong>. Please disable the Germanized PRO multistep checkout feature in the plugin settings.
ja: Fluid Checkoutを使用すると、Germanized PROプラグインのマルチステップ機能が不要になり、新規注文の処理中に<strong>重大なエラー</strong>を引き起こす可能性があります。プラグインの設定でGermanized PROのマルチステップチェックアウト機能を無効にしてください。

en: Go to Germanized settings
ja: ドイツ語設定のページへ

en: Thanks for choosing Fluid Checkout!
ja: Fluid Checkoutをご利用いただきありがとうございます！

en: You have been using the plugin for a while now. How do you like it so far? <br>Please give us a quick rating, we appreciate every bit of feedback and it encourages us to keep improving the plugin :)
ja: プラグインを使い始めてしばらく経ちますね。今のところ気に入っていますか？<br>簡単な評価をお願いします。私たちはフィードバックのすべてのビットに感謝し、それは私たちがプラグインを改善し続ける励みになります :)

en: Rate the plugin
ja: プラグインを評価する

en: I need help!
ja: 助けが必要なんだ！

en: Some features of WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers might not work as expected when using it with Fluid Checkout. Read <a href="%s">our documentation</a> for more information and alternative solutions.
ja: QuadlayersのWooCommerce Checkout Managerの一部の機能は、Fluid Checkoutと併用すると期待通りに動作しない場合があります。より詳細な情報や代替案については<a href="%s">ドキュメント</a>をお読みください。

en: Read documentation
ja: ドキュメントを読む

en: Don't show this again
ja: 二度と見せるな

en: Special offers
ja: 特別オファー

en: Extend all the goodness of Fluid Checkout to your cart page and thank you pages.
ja: Fluid Checkoutの良さをカートページとサンキューページに拡張しましょう。

en: Fluid Checkout PRO
ja: フルード・チェックアウトPRO

en: Design templates, optimized cart and order received pages, account matching, and much more.
ja: デザインテンプレート、最適化されたカートと注文受付ページ、アカウントマッチングなど。

en: The best tools to further <strong>improve your WooCommerce checkout conversion rate</strong> and make the purchase experience consistent on the entire journey.
ja: <strong>WooCommerceのチェックアウトのコンバージョン率</strong>をさらに向上させ、全旅程で一貫した購買体験を実現するための最高のツールです。

en: More design templates
ja: その他のデザインテンプレート

en: Optimized cart page
ja: カートページの最適化

en: Optimized order received / thank you page
ja: 注文受付／サンキューページの最適化

en: Edit cart contents at checkout page
ja: チェックアウトページでカートの内容を編集する

en: Account matching / user matching
ja: アカウント・マッチング／ユーザー・マッチング

en: Express Checkout buttons from supported payment methods
ja: エクスプレス・チェックアウト・ボタン

en: Trust symbols on the cart and thank you pages
ja: カートとサンキューページの信頼マーク

en: More positions for the coupon code on the checkout page
ja: チェックアウトページでクーポンコードを入力する位置が増えます。

en: Integrated coupon code field on the cart page
ja: カートページにクーポンコード欄を統合

en: International phone numbers
ja: 国際電話番号

en: Gift messages and packing slips
ja: ギフト・メッセージと荷造り伝票

en: Local pickup and in-store collection
ja: 現地での受け取りと店舗での受け取り

en: Upgrade to PRO &mdash; 99 EUR
ja: PROへのアップグレード 99ユーロ

en: Fluid Checkout PRO – Bundle
ja: Fluid Checkout PRO - バンドル

en: All PRO features + All add-ons for a special price.
ja: PROの全機能＋全アドオンを特別価格で。

en: The bundle includes all add-ons we currently offer and Fluid Checkout add-ons we launch in the future.
ja: このバンドルには、現在提供しているすべてのアドオンと、今後開始するFluid Checkoutアドオンが含まれています。

en: 226 EUR value (Save 42%)
ja: 226ユーロ相当 (42%割引)

en: Google Address Autocomplete
ja: Googleアドレスオートコンプリート

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: EU-VAT Assistant
ja: EU-VATアシスタント

en: All future add-ons *
ja: 今後のすべてのアドオン

en: * For as long as you have an active subscription.
ja: * アクティブなサブスクリプションを持っている限り。

en: Get the Bundle – Only 129 EUR
ja: バンドル - わずか129ユーロ

en: All prices shown in EUR. If there are any divergencies with the prices on our website, the offers shown on the website superseed these and will be applied.
ja: 価格はすべてユーロ表示です。当ウェブサイトに掲載されている価格と異なる場合は、当ウェブサイトに掲載されているオファーが優先して適用されます。

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Enhance your checkout experience with these add-ons.
ja: これらのアドオンでチェックアウト体験を向上させましょう。

en: I already have it – Hide this offer
ja: すでに持っている - このオファーを隠す

en: Installed &mdash; Activate
ja: インストール＆起動

en: Activated
ja: 活性化

en: Up to 40% less checkout fields to fill in.
ja: チェックアウトの入力項目が最大40％削減されます。

en: Avoid delivery delays and unsatisfied customers. Collect the <strong>correct address information</strong> from the first time they buy with you.
ja: 配送の遅れや不満足な顧客を避ける。お客様が初めて購入されたときから、<strong>正しい住所情報</strong>を収集しましょう。

en: Get this add-on &mdash; 29 EUR
ja: このアドオンを入手する 29 EUR

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Multiple saved addresses for shipping and billing.
ja: 配送先と請求先の住所を複数保存できます。

en: Let customers <strong>save multiple shipping and billing addresses</strong> on their account and choose which ones to use at checkout and cart pages.
ja: 顧客に<strong>複数の配送先住所と請求先住所をアカウントに保存させ、チェックアウトとカートページで使用する住所を選択させます。

en: Get this add-on &mdash; 59 EUR
ja: このアドオンを入手する。

en: Simplified EU-VAT validation for your store.
ja: お店のEU-VATバリデーションを簡素化します。

en: Collect and <strong>validate EU VAT numbers at the checkout page</strong>, removes tax charges on reverse charge basis and confirms customer location when needed.
ja: チェックアウトページで<strong>EUのVAT番号を収集・検証</strong>し、リバースチャージ方式で税金を取り除き、必要に応じて顧客の所在地を確認します。

en: Get this add-on &mdash; 39 EUR
ja: このアドオンを手に入れる 39 EUR

en: All add-ons are sold separately and require the <strong>Fluid Checkout Lite</strong> plugin to be installed and activated, except when noted.
ja: すべてのアドオンは別売りで、<strong>Fluid Checkout Lite</strong> プラグインをインストールして有効化する必要があります。

en: Select an image
ja: 画像を選択する

en: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Log in to your account</a> to get your license key, or <a href="%s" target="_blank">purchase a new license key</a>.
ja: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">アカウントにログイン</a>してライセンス・キーを取得するか、<a href="%s" target="_blank">新しいライセンス・キーを購入</a>してください。

note: translators: %s: License key expiration date.
en: Valid until %s.
ja: sまで有効です。

note: translators: %s: License key expiration date.
en: Expired on %s.
ja: sで失効しました。

en: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">Log in to your account</a> to renew your license key and continue to receive updates and support.
ja: <a href="https://fluidcheckout.com/account/" target="_blank">アカウントにログイン</a>してライセンスキーを更新し、引き続きアップデートとサポートをご利用ください。

en: License key cancelled.
ja: ライセンスキーがキャンセルされました。

en: <a href="%s" target="_blank">Purchase a new license key</a> and continue to receive updates and support.
ja: <a href="%s" target="_blank">新しいライセンス・キーを購入する</a>と、引き続きアップデートとサポートを受けることができます。

en: Error:
ja: エラー：

en: Setup & Documentation
ja: セットアップ & ドキュメンテーション

en: Great! Your checkout page is now running on Fluid Checkout.
ja: 素晴らしい！あなたのチェックアウトページはFluid Checkoutで実行されています。

en: Here are a few resources for you to get started:
ja: ここで、いくつかのリソースを紹介しよう：

en: Read the installation guide <a href="%s" target="_blank">Getting stated with Fluid Checkout</a>.
ja: インストールガイド<a href="%s" target="_blank">Fluidチェックアウトを使用する</a>をお読みください。

en: Setup layout and design on the <a href="%s">checkout options</a>.
ja: <a href="%s">チェックアウト・オプション</a>のレイアウトとデザインを設定します。

en: Check if there are any <a href="%s">integration options</a> available for other plugins you have installed.
ja: インストールしている他のプラグインで利用可能な<a href="%s">統合オプション</a>があるかどうかを確認します。

en: Visit <a href="%s" target="_blank">our documentation</a> for more information about Fluid Checkout features.
ja: Fluid Checkoutの機能の詳細については、<a href="%s" target="_blank">ドキュメント</a>をご覧ください。

en: If you ever need help, <a href="%s" target="_blank">open a support ticket</a> on our official support channel.
ja: ヘルプが必要な場合は、<a href="%s" target="_blank">公式サポートチャンネルでサポートチケットを開いてください</a>。

en: Cart layout
ja: カートのレイアウト

en: Cart optimizations
ja: カートの最適化

en: Enable cart page optimizations
ja: カートページの最適化を有効にする

en: Display the cart page with a layout similar to the checkout page.
ja: チェックアウトページと同様のレイアウトでカートページを表示します。

en: Header and footer
ja: ヘッダーとフッター

en: Header and footer template
ja: ヘッダーとフッターのテンプレート

en: Controls whether to use the distraction free page header and footer or keep the currently active theme's header and footer.
ja: 邪魔にならないページのヘッダーとフッターを使うか、現在アクティブなテーマのヘッダーとフッターを維持するかをコントロールします。

en: Distraction free header and footer
ja: 邪魔にならないヘッダーとフッター

en: Theme's header and footer
ja: テーマのヘッダーとフッター

en: Cart elements
ja: カート要素

en: Make the order summary stay visible on the cart page while scrolling
ja: カートのページでスクロールしても注文の概要が表示されるようにする。

en: Coupon codes
ja: クーポンコード

en: Select position where to display the coupon codes section on the cart page. Only applicable when AJAX cart and the integrated coupon codes in the checkout page are enabled.
ja: カートページのクーポンコード表示位置を選択します。AJAXカートとチェックアウトページの統合クーポンコードが有効な場合にのみ適用されます。

en: Hidden
ja: ヒドゥン

en: Before the cart items section
ja: カート項目セクションの前

en: Inside the cart items section
ja: カート項目セクション内

en: After the cart items section
ja: カート項目セクションの後

en: Before the shipping section
ja: 出荷セクションの前に

en: After the shipping section
ja: 出荷セクションの後

en: Before the order summary
ja: オーダー概要の前に

en: Inside the order summary
ja: 注文概要

en: Before the order totals
ja: オーダー合計前

en: After the order totals
ja: オーダー合計後

en: After the order summary
ja: 注文概要の後

en: Shipping
ja: 送料

en: Select position where to display the shipping costs and calculator on the cart page.
ja: カートページで送料と電卓を表示する位置を選択します。

en: Display as a cart section
ja: カートセクションとして表示

en: Cross-sells
ja: クロスセル

en: Select position where to display the cross-sells section on the cart page.
ja: カートページでクロスセルを表示する位置を選択します。

en: Before the cart actions
ja: カートアクションの前に

en: After the cart actions
ja: カートアクションの後

en: Layout of cross-sell items on the cart page.
ja: カートページのクロスセル項目のレイアウト。

en: Optimized horizontal cross-sells layout
ja: 最適化された水平クロスセルのレイアウト

en: Theme's cross-sells layout
ja: テーマのクロスセル・レイアウト

en: Number of cross-sell items to display on the cart page
ja: カートページに表示するクロスセルアイテムの数

en: Trust symbols &amp; badges
ja: 信頼のシンボルとバッジ

en: Add widget areas to the cart page
ja: カートページにウィジェットエリアを追加する

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the cart page.
ja: これらのウィジェットエリアは、カートページに信頼シンボルと信頼バッジを追加するために使用されます。

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Layout &amp; design
ja: レイアウト＆デザイン

en: Checkout layout
ja: レジのレイアウト

en: Design template
ja: デザインテンプレート

en: Dark mode
ja: ダークモード

en: Enable dark mode
ja: ダークモードを有効にする

en: Header and footer templates
ja: ヘッダーとフッターのテンプレート

en: We recommend using the distraction free header and footer to avoid distractions at the checkout page. <a href="https://baymard.com/blog/cart-abandonment" target="_blank">Read the research about cart abandonment</a>.
ja: チェックアウトページで気が散らないように、気が散らないヘッダーとフッターを使用することをお勧めします。<a href="https://baymard.com/blog/cart-abandonment" target="_blank">カート放棄に関する調査を読む</a>.

en: Logo image
ja: ロゴイメージ

en: Choose an image to be displayed on the checkout page header. Only applies when using the distraction free header and footer.
ja: チェックアウトページのヘッダーに表示する画像を選択します。邪魔にならないヘッダーとフッターを使用する場合にのみ適用されます。

en: Header background color
ja: ヘッダーの背景色

en: Choose a background color for the checkout page header. Only applies when using the distraction free header and footer.
ja: チェックアウトページのヘッダーの背景色を選択してください。邪魔にならないヘッダーとフッターを使用する場合にのみ適用されます。

en: HTML color value. ie: #f3f3f3
ja: HTMLカラー値：#f3f3f3

en: Page background color
ja: ページの背景色

en: Choose a background color for the checkout page. Color is applied to the <em>body</em> element.
ja: チェックアウトページの背景色を選択します。色は<em>body</em>要素に適用されます。

en: Footer background color
ja: フッター背景色

en: Choose a background color for the checkout page footer. Only applies when using the distraction free header and footer.
ja: チェックアウトページのフッターの背景色を選択します。邪魔にならないヘッダーとフッターを使用する場合にのみ適用されます。

en: Checkout elements
ja: チェックアウト要素

en: Progress bar
ja: プログレスバー

en: Display the checkout progress bar when using multi-step checkout layout
ja: マルチステップ・チェックアウト・レイアウトを使用している場合、チェックアウトのプログレスバーを表示する。

en: Make the checkout progress bar stay visible while scrolling
ja: チェックアウトのプログレスバーをスクロール中も表示されるようにする。

en: Express checkout
ja: エクスプレス・チェックアウト

en: Enable the express checkout section
ja: エクスプレス・チェックアウトを有効にする

en: Displays the express checkout section at checkout when supported payment gateways have this feature enabled.
ja: サポートされている支払いゲートウェイがこの機能を有効にしている場合、チェックアウト時にエクスプレスチェックアウトセクションを表示します。

en: Display express checkout buttons in one line for larger screens
ja: エクスプレス・チェックアウト・ボタンを大画面用に1行で表示する

en: Ignore additional checkout required fields when paying with a compatible express checkout payment gateway
ja: 互換性のあるエクスプレスチェックアウト・ペイメントゲートウェイで支払う場合、追加のチェックアウト必須フィールドを無視します。

en: Make the order summary stay visible while scrolling
ja: スクロール中も注文サマリーが表示されるようにする

en: Choose a background color for the order summary section.
ja: 注文概要セクションの背景色を選択します。

en: Highlight the order totals row in the order summary table
ja: 注文集計表の注文集計行をハイライトする。

en: Most useful when the order summary section does not have a highlighted background color. Might also apply to the Cart, Order Received and View Order pages when using Fluid Checkout PRO.
ja: 注文概要セクションの背景色がハイライトされていない場合に最も便利です。また、Fluid Checkout PROを使用している場合、カート、注文受領、注文の表示ページにも適用できます。

en: Action link on the order summary at checkout.
ja: チェックアウト時の注文概要にあるアクションリンク。

en: Edit cart link
ja: カートリンクの編集

en: Cart items count
ja: カートアイテム数

en: Link to shop page
ja: ショップページへのリンク

en: Cart items
ja: カートアイテム

en: Enable options to edit cart items on the checkout page
ja: チェックアウトページでカート項目を編集するオプションを有効にする。

en: Allow customers to change product quantities or removing items directly at the checkout page.
ja: 顧客がチェックアウトのページで直接商品の数量を変更したり、商品を削除したりできるようにする。

en: Hide cart items errors at the checkout page
ja: チェックアウトページでカートアイテムのエラーを隠す

en: Do not display the cart items errors message at the top of the checkout page. When submitting the checkout form to complete the purchase, these error messages will always be displayed.
ja: チェックアウトページの上部にカートアイテムのエラーメッセージを表示しない。チェックアウトフォームを送信して購入を完了すると、これらのエラーメッセージが常に表示されます。

en: Place order
ja: 注文する

en: Define the position to display "Place order" and terms checkbox section.
ja: 注文する "とチェックボックスのセクションを表示する位置を定義します。

en: Some options might not be compatible with some plugins and themes.
ja: 一部のオプションは、一部のプラグインやテーマと互換性がない場合があります。

en: Below the payment section
ja: 支払い欄の下

en: Below the order summary
ja: 注文概要の下

en: Both below the payment section and the order summary
ja: 支払いセクションと注文概要の下の両方

en: Add widget areas to the checkout page
ja: チェックアウトページにウィジェットエリアを追加する

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the checkout page.
ja: これらのウィジェットエリアは、チェックアウトページにトラストシンボルとトラストバッジを追加するために使用されます。

en: Display checkout sidebar widgets only when viewing the last checkout step on mobile devices when using multi-step checkout layout
ja: マルチステップ・チェックアウト・レイアウトを使用している場合、モバイルデバイスで最後のチェックアウト・ステップを表示している時のみ、チェックアウト・サイドバー・ウィジェットを表示する。

en: Enable integrated coupon code section
ja: 統合されたクーポンコードのセクションを有効にする

en: Only applicable if use of coupon codes are enabled in the WooCommerce settings.
ja: WooCommerceの設定でクーポンコードの使用が有効になっている場合のみ適用されます。

en: Display the coupon codes section title
ja: クーポンコードのセクションタイトルを表示する

en: Only applicable when coupon code is displayed as a separate section on the checkout or cart pages.
ja: クーポンコードがチェックアウトまたはカートのページに別のセクションとして表示されている場合にのみ適用されます。

en: Select position where to display the coupon codes section on the checkout page.
ja: チェックアウトページでクーポンコードを表示する位置を選択します。

en: Before the checkout steps
ja: チェックアウトの前に

en: As a substep before payment methods
ja: 支払い方法の前の段階として

en: As a substep after payment methods
ja: 支払い方法の後のサブステップとして

en: Select style of the "apply coupon" button. Only applicable when the coupon code section is displayed "Before the checkout steps" on the checkout page, or "Before the cart items section" on the cart page.
ja: クーポン適用」ボタンのスタイルを選択します。クーポンコード欄がチェックアウトページの「チェックアウトステップの前」、またはカートページの「カートアイテム欄の前」に表示されている場合にのみ適用されます。

en: Default button style
ja: デフォルトのボタンスタイル

en: "Add" link button
ja: 「追加」リンクボタン

en: Checkout fields
ja: チェックアウトフィールド

en: Optional fields
ja: オプション

en: Hide optional fields behind a link button
ja: オプション・フィールドをリンク・ボタンの後ろに隠す

en: It is recommended to keep this option checked to reduce the number of open input fields, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#1-address-line-2--company-name-can-safely-be-collapsed-behind-a-link" target="_blank">read the research</a>.
ja: <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#1-address-line-2--company-name-can-safely-be-collapsed-behind-a-link" target="_blank">調査を読む</a>入力フィールドの数を減らすために、このオプションをチェックしたままにすることをお勧めします。

en: Do not hide "Address line 2" fields behind a link button
ja: アドレス行2」フィールドをリンクボタンの後ろに隠さないでください。

en: Recommended only when most customers actually need the "Address line 2" field, or when getting the right shipping address is crucial (ie. if delivering food and other perishable products).
ja: ほとんどの顧客が実際に "Address line 2 "フィールドを必要とする場合、または正しい配送先住所を取得することが重要な場合（例えば、食品やその他の生鮮品を配送する場合）にのみ推奨されます。

en: Display the "Add" link buttons in lowercase
ja: 追加」リンクボタンを小文字で表示する

en: Make the labels of optional field "Add" link button as <code>lowercase</code> (ie. "Add phone number" instead of "Add Phone Number"). This option also affects the link buttons for coupon code fields.
ja: オプションフィールドの "追加 "リンクボタンのラベルを<code>小文字</code>にします（例："電話番号を追加 "の代わりに "電話番号を追加"）。このオプションは、クーポンコードフィールドのリンクボタンにも影響します。

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Select position where to display the billing address section on the checkout page.
ja: チェックアウトページの請求先住所セクションを表示する位置を選択します。

en: As a step before shipping
ja: 出荷前の段階として

en: As a sub-step before the shipping address section
ja: 配送先住所セクションの前のサブステップとして

en: As a sub-step after the shipping address section
ja: 配送先住所セクションの後のサブステップとして

en: As a step after shipping
ja: 出荷後のステップとして

en: As a sub-step before the payment section
ja: 支払いセクションの前のサブステップとして

en: Force billing and shipping addresses to the same (single section)
ja: 請求先住所と配送先住所を強制的に同じにする（単一セクション）

en: Checkbox for "Same as shipping/billing address" checked by default
ja: 出荷/請求先住所と同じ」チェックボックスはデフォルトでチェックされています。

en: The checkbox "Same as shiping address" will start as checked by default when the shipping address section is displayed first. <br>The checkbox "Same as billing address" will start as checked by default when the billing address section is displayed first. <br> It is recommended to leave this option checked as to significantly reduce the number of open input fields at checkout, <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#3-default-billing--shipping-and-hide-the-fields-entirely" target="_blank">read the research</a>.
ja: <br>「配送先住所と同じ」チェックボックスは、配送先住所が最初に表示されたときにデフォルトでチェックされます。<br>「請求先住所と同じ」チェックボックスは、請求先住所が最初に表示されたときにデフォルトでチェックされます。<br> <a href="https://baymard.com/blog/checkout-flow-average-form-fields#3-default-billing--shipping-and-hide-the-fields-entirely" target="_blank">調査を読む</a>チェックアウト時に入力フィールドの数を大幅に減らすために、このオプションをチェックしたままにすることをお勧めします。

en: Highlight the billing address section in the checkout form
ja: チェックアウトフォームの請求先住所欄をハイライトする。

en: Shipping address
ja: 配送先住所

en: Highlight the shipping address section in the checkout form
ja: チェックアウトフォームの配送先住所欄を強調表示する。

en: Shipping methods
ja: 配送方法

en: Choose in which position to display the shipping methods section.
ja: 配送方法のセクションをどの位置に表示するかを選択します。

en: Before shipping address
ja: 発送前住所

en: After shipping address
ja: 発送先住所以降

en: Prevent automatic selection of the first shipping method
ja: 最初の配送方法が自動的に選択されないようにする

en: When enabled, the first shipping method available will not be automatically selected when no other shipping method was previously selected for each shipping package. <br>This option will be automatically enabled if the option for clearing the selected shipping method is enabled for the Local Pickup feature.
ja: <br>このオプションを有効にすると、各配送パッケージで以前に他の配送方法が選択されていない場合、利用可能な最初の配送方法は自動的に選択されません。<br>このオプションは、選択された配送方法をクリアするオプションがローカルピックアップ機能で有効になっている場合に自動的に有効になります。

en: Local pickup
ja: 現地ピックアップ

en: Removes shipping address section when a local pickup shipping method is selected.
ja: ローカルピックアップの配送方法が選択されている場合、配送先住所のセクションを削除します。

en: Replaces the shipping address with the pickup point location when a local pickup shipping method is selected.
ja: ローカルピックアップの配送方法を選択した場合、配送先住所をピックアップポイントの場所に置き換えます。

en: Show option to clear shipping methods in the pickup location substep
ja: 集荷場所のサブステップで配送方法をクリアするオプションを表示する。

en: Show a link button on the pickup location substep to clear the chosen shipping methods. This can be used to allow showing the shipping address section again if a local pickup method was previously selected.
ja: 選択した配送方法をクリアするために、受け取り場所のサブステップにリンクボタンを表示します。これは、以前にローカルピックアップメソッドが選択された場合に、配送先住所セクションを再度表示するために使用できます。

en: Choose which address to save as the shipping address for local pickup orders.
ja: ローカルピックアップ注文の配送先住所として保存する住所を選択します。

en: Save the selected pickup location
ja: 選択したピックアップ場所を保存する

en: Save same as the billing address
ja: 請求先住所と同じものを保存

en: Do not save any shipping address
ja: 配送先住所を保存しない

en: Company name field for shipping address
ja: 配送先住所の会社名フィールド

en: Change visibility for the company name field for the shipping address section on the checkout form.
ja: チェックアウトフォームの配送先住所セクションの会社名フィールドの可視性を変更しました。

en: If field is set as "optional", which is the default visibility state, no changes will be applied to let other plugins apply any changes they need.
ja: フィールドが "optional"（デフォルトの可視状態）に設定されている場合、変更は適用されず、他のプラグインが必要な変更を適用できるようになります。

en: Hidden (remove field)
ja: 非表示（フィールドを削除）

en: Optional
ja: オプション

en: Required
ja: 必須

en: Add shipping phone field to the checkout form.
ja: チェックアウトフォームに配送先電話番号フィールドを追加する。

en: Choose in which step to display the shipping phone field.
ja: どのステップで配送先電話番号フィールドを表示するかを選択します。

en: Contact step
ja: コンタクトステップ

en: Billing phone
ja: 請求先電話番号

en: Add billing phone field to the checkout form.
ja: チェックアウトフォームに請求先電話番号フィールドを追加する。

en: Choose in which step to display the billing phone field.
ja: どのステップで請求先電話フィールドを表示するかを選択します。

en: Enable phone number validation based on country rules
ja: 国別ルールに基づく電話番号検証を有効にする

en: When disabled, the phone field validation will not check if country or area codes are valid for the country.
ja: 無効にすると、国番号や市外局番がその国で有効かどうかをチェックしません。

en: Only show allowed countries for shipping or billing
ja: 出荷または請求のために許可された国のみを表示する

en: When enabled, only the countries allowed for shipping will be available in the shipping phone field, and only countries allowed for billing will be available for the billing phone field.
ja: 有効にすると、配送先電話番号フィールドでは配送が許可された国のみが利用可能になり、請求先電話番号フィールドでは請求が許可された国のみが利用可能になります。

en: Show country code beside the flag
ja: 国旗の横に国コードを表示

en: Show an example of a valid phone number inside phone fields
ja: 電話番号フィールドに有効な電話番号の例を表示する。

en: Do not change placeholders
ja: プレースホルダーを変更しない

en: Show if not defined
ja: 定義されていない場合は表示

en: Always show
ja: 常に見せる

en: Order notes
ja: 注文に関する注意事項

en: Define the visibility of the additional order notes field.
ja: 追加オーダーメモフィールドの可視性を定義します。

en: Gift options
ja: ギフト・オプション

en: Display gift message and other gift options at the checkout page
ja: チェックアウトページでギフトメッセージやその他のギフトオプションを表示する

en: Allow customers to add a gift message and other gift related options to the order.
ja: 注文時にギフトメッセージやその他のギフト関連オプションを追加できるようにする。

en: Display the gift message fields always expanded
ja: ギフトメッセージフィールドを常に展開して表示する

en: Display the gift message as part of the order details table instead of a separate section
ja: ギフトメッセージを別のセクションではなく、注文詳細テーブルの一部として表示する。

en: This option affects the order confirmation page (thank you page) and order details on account pages, emails and packing slips.
ja: このオプションは、注文確認ページ（サンキューページ）、アカウントページの注文詳細、Eメール、梱包明細書に影響します。

en: Account matching
ja: アカウント・マッチング

en: Enable the account matching feature
ja: アカウント・マッチング機能を有効にする

en: Associate the guest customer's orders with their existing account when an account already exists with the customer's contact details.
ja: 顧客の連絡先情報を持つアカウントが既に存在する場合、ゲスト顧客の注文を既存のアカウントに関連付ける。

en: Display message when an account exists with the email address provided
ja: 提供されたメールアドレスにアカウントが存在する場合のメッセージ表示

en: Replaces the account creation fields with a notification and option to log in. In some contexts, it might be recommended to leave this option disabled to protect the privacy of customers.
ja: アカウント作成フィールドを通知とログインオプションに置き換えます。文脈によっては、顧客のプライバシーを保護するためにこのオプションを無効にしておくことをお勧めします。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Integrations
ja: 統合

en: No integrations available at the moment on this section. The options related to each plugin will only appear here if that plugin is activated.
ja: 現在、このセクションで利用可能な統合はありません。各プラグインに関連するオプションは、そのプラグインが有効になっている場合にのみここに表示されます。

en: License keys
ja: ライセンスキー

en: No license keys options available at the moment on this section. The options related to each plugin or add-on will appear here when that plugin is activated.
ja: 現在、このセクションにはライセンスキーのオプションはありません。各プラグインまたはアドオンに関連するオプションは、そのプラグインが有効化されたときにここに表示されます。

en: Visit our website for more information about our plugins and add-ons.
ja: プラグインとアドオンの詳細については、当社のウェブサイトをご覧ください。

en: Order pay page
ja: 注文支払いページ

en: Order pay
ja: オーダーペイ

en: Enable order pay page optimizations
ja: 注文支払いページの最適化を有効にする

en: Changes the layout of order pay page for existing orders pending payment from the customer.
ja: 顧客からの支払いが保留されている既存の注文の支払いページのレイアウトを変更します。

en: Add widget areas to the order pay page
ja: 注文の支払いページにウィジェット・エリアを追加する

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the order pay page.
ja: これらのウィジェットエリアは、注文の支払いページに信頼マークと信頼バッジを追加するために使用されます。

en: Thank you page & order details layout
ja: サンキューページと注文詳細のレイアウト

en: Order details optimizations
ja: 注文内容の最適化

en: Enable thank you page and order details optimizations
ja: サンキューページと注文詳細の最適化

en: Changes the layout of order details on the thank you page and account pages.
ja: サンキューページとアカウントページの注文詳細のレイアウトを変更します。

en: Enable order details customizations on email notifications
ja: Eメール通知で注文詳細のカスタマイズを有効にする

en: Display new sections and change order of sections on email notifications. Styles of order details on email notifications remain unchanged.
ja: 新しいセクションを表示し、メール通知のセクションの順序を変更します。Eメール通知の注文詳細のスタイルは変更されません。

en: Thank you page
ja: お礼のページ

en: These options affect the thank you page, also known as order received or order confirmation pages.
ja: これらのオプションは、サンキューページ（注文受付ページまたは注文確認ページとも呼ばれる）に影響します。

en: Order details layout
ja: 注文詳細レイアウト

en: Display the order details with wide layout on the thank you page
ja: サンキューページにワイドレイアウトで注文詳細を表示する

en: Add widget areas to the thank you page
ja: サンキューページにウィジェットエリアを追加

en: These widget areas are used to add trust symbols and trust badges on the thank you page.
ja: これらのウィジェットエリアは、サンキューページにトラストシンボルやトラストバッジを追加するために使用されます。

en: These options affect the thank you page , view order details on account pages and on email notifications.
ja: これらのオプションは、サンキューページ、アカウントページの注文詳細の表示、および電子メール通知に影響します。

en: Order actions
ja: オーダーアクション

en: Choose in which position to display the order actions.
ja: 注文アクションをどの位置に表示するかを選択します。

en: Inside the order overview
ja: 注文概要

en: After the order overview
ja: 注文概要の後

en: After order sections
ja: 注文後のセクション

en: Order status
ja: 注文状況

en: Display the order status progress bar
ja: 注文ステータスのプログレスバーを表示する

en: Choose in which position to display the section.
ja: どの位置にセクションを表示するかを選択する。

en: After the order overview and payment instructions
ja: ご注文の概要とお支払い方法の説明の後

en: Before the order items section
ja: 注文項目の前に

en: Inside the order items section
ja: 注文項目セクション内

en: After the order items section
ja: 注文項目セクションの後

en: On the sidebar
ja: サイドバー

en: Order downloads
ja: ダウンロード注文

en: Gift message
ja: ギフトメッセージ

en: Tools
ja: ツール

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Debug options
ja: デバッグ・オプション

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Using debug mode affects the website performance. Only use this option while troubleshooting.
ja: デバッグモードを使用すると、ウェブサイトのパフォーマンスに影響します。このオプションはトラブルシューティング時のみ使用してください。

en: Load unminified assets
ja: 最小化されていない資産をロードする

en: Enhanced select fields
ja: セレクト・フィールドの強化

en: Replace <code>select2</code> dropdown components with <code>TomSelect</code>
ja: <code>select2</code>ドロップダウン・コンポーネントを<code>TomSelect</code>に置き換える。

en: TomSelect is a simpler dropdown selection component which is less prone to errors than Select2, while offering the same features that are actually used on WooCommerce checkout pages.
ja: TomSelectは、WooCommerceのチェックアウトページで実際に使用されるのと同じ機能を提供しながら、Select2よりもエラーが起こりにくい、よりシンプルなドロップダウンセレクションコンポーネントです。

en: Fix automatic zoom-in on form fields
ja: フォームフィールドの自動ズームインを修正

en: Set <code>font-size</code> inside form fields to 16px
ja: フォームフィールド内の<code>font-size</code>を16pxに設定する。

en: When the font size inside form fields is smaller than 16px, Safari and other browsers might automatically zoom in on mobile devices to make the text easier to read. When this option is enabled, it will set the font size for inside the form fields to 16px on pages optimized by Fluid Checkout to avoid it zooming in.
ja: フォームフィールド内のフォントサイズが16pxより小さい場合、Safariやその他のブラウザは、テキストを読みやすくするために、モバイルデバイス上で自動的にズームインする可能性があります。このオプションを有効にすると、Fluid Checkoutによって最適化されたページでは、フォームフィールド内のフォントサイズが16pxに設定され、ズームインが回避されます。

en: The shipping destination is always set to "Default to customer shipping address" when Fluid Checkout is activated. Customers can still provide different shipping and billing addresses during checkout, an option for setting the default billing address to be the same as the shipping address is available at WooCommerce > Settings > Fluid Checkout.
ja: Fluid Checkoutが有効になっている場合、配送先は常に「顧客の配送先住所がデフォルト」に設定されます。顧客はチェックアウト中に異なる配送先住所と請求先住所を提供することができます。デフォルトの請求先住所を配送先住所と同じに設定するオプションは、WooCommerce > Settings > Fluid Checkoutで利用可能です。

en: Fluid Checkout
ja: フルードチェックアウト

en: Settings
ja: 設定

en: Support
ja: サポート

en: <a target="_blank" href="%s">Upgrade to PRO</a> to unlock more options.
ja: <a target="_blank" href="%s">PROにアップグレード</a>すると、より多くのオプションがアンロックされます。

en: (PRO)
ja: (プロ)

en: (experimental)
ja: (実験的）

en: Confirm
ja: 確認

en: Verify Phone Number
ja: 電話番号の確認

en: Please verify your phone number.
ja: 電話番号をご確認ください。

en: The Bluehost Plugin
ja: Bluehostプラグイン

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Enable custom shipping email field
ja: カスタム配送Eメールフィールドを有効にする

en: When enabled, the shipping email field from the Bluehost plugin will be added to the checkout form.
ja: 有効にすると、Bluehostプラグインの配送メールフィールドがチェックアウトフォームに追加されます。

en: Captcha Pro by BestWebSoft
ja: BestWebSoftによるCaptcha Pro

en: Captcha position
ja: キャプチャの位置

en: Define the position to display the captcha section. Some positions might not work depending on the captcha type chosen.
ja: キャプチャセクションを表示する位置を定義します。選択されたcaptchaタイプによっては、機能しない場合があります。

en: Selecting a pickup point is required before proceeding.
ja: 先に進む前にピックアップポイントを選択する必要がある。

en: Pickup point
ja: ピックアップポイント

en: Pickup point not selected yet.
ja: ピックアップポイントはまだ選択されていません。

en: Pickup point:
ja: ピックアップポイント

en: Mailchimp for WooCommerce
ja: WooCommerce用メールチンプ

en: Subscribe checkbox
ja: 購読チェックボックス

en: Override the position for the subscribe checkbox on the checkout page and always display it on the contact step
ja: チェックアウトページの購読チェックボックスの位置をオーバーライドし、常にコンタクトステップに表示する。

en: Before Shipping Address
ja: 発送前住所

en: (originally "%s")
ja: (本来は "%s")

en: After Shipping Address
ja: 発送後の住所

en: Selecting a collection point is required when shipping with FermoPoint.
ja: FermoPointで出荷する場合は、集荷場所の選択が必要です。

en: If checked informs typos in email to users. (This feature has been disabled because Fluid Checkout offers the feature. Changes to this option will not take effect)
ja: チェックした場合、タイプミスをユーザーにメールで通知します。(Fluid Checkoutがこの機能を提供しているため、この機能は無効になっています。このオプションの変更は反映されません)

en: Enable Mail Check: (disabled feature)
ja: メールチェックを有効にする：（無効機能）

en: Carrier:
ja: キャリア

en: Sendinblue - WooCommerce Email Marketing
ja: Sendinblue - WooCommerceメールマーケティング

en: Sign up checkbox position
ja: 登録チェックボックスの位置

en: Move the sign up checkbox to the contact step
ja: 登録チェックボックスを連絡先ステップに移動する

en: When enabled, the checkbox will be moved to the contact step independently of the display location defined in the Sendinblue plugin settings.
ja: 有効にすると、チェックボックスは、Sendinblueプラグイン設定で定義された表示位置とは無関係に、コンタクトステップに移動します。

en: Theme Betheme
ja: テーマ ベテーム

en: Checkout progress
ja: チェックアウトの進捗状況

en: Output the checkout steps section from Betheme on the checkout, cart and order received pages.
ja: チェックアウト、カート、注文受付ページにBethemeのチェックアウトステップセクションを出力します。

en: Theme Fennik
ja: テーマ フェニック

en: Breadcrumbs
ja: パン粉

en: Output the breadcrumbs section from the Fennik theme when using Fluid Checkout header and footer.
ja: Fluid Checkoutのヘッダーとフッターを使用している場合、Fennikテーマからパンくずセクションを出力します。

en: Theme Go
ja: テーマ囲碁

en: My account layout
ja: アカウントレイアウト

en: Enable wide layout on "My account" page.
ja: マイアカウント」ページでワイドレイアウトを有効にする。

en: Theme Impreza
ja: テーマ・インプレッサ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Spacing for site header at the checkout page (in pixels)
ja: チェックアウトページのサイトヘッダーの間隔（単位：ピクセル）

en: Only applicable when using the Impreza theme header at the checkout page.
ja: チェックアウトページでImprezaテーマのヘッダーを使用する場合のみ適用されます。

en: Theme Kapee
ja: テーマ カピー

en: Output the checkout steps section from the Kapee theme on the checkout, cart and order received pages.
ja: Kapeeテーマのチェックアウトステップセクションをチェックアウト、カート、注文受付ページに出力します。

en: Theme Porto
ja: テーマ ポルト

en: Output the checkout steps section from the Porto theme on the checkout, cart and order received pages.
ja: チェックアウト、カート、注文受付ページにPortoテーマからチェックアウトステップセクションを出力する。

en: Theme Pressmart
ja: テーマ・プレスマート

en: Output the checkout steps section from the Pressmart theme on the checkout, cart and order received pages.
ja: Pressmartテーマからチェックアウトのステップセクションをチェックアウト、カート、注文受付ページに出力します。

en: Theme The Gem
ja: テーマ ザ・ジェム

en: Output the checkout steps section from The Gem theme when using Fluid Checkout header and footer.
ja: Fluid Checkoutのヘッダーとフッターを使用している場合、The Gemテーマからチェックアウトのステップセクションを出力します。

en: Theme Woodmart
ja: テーマ ウッドマート

en: Output the checkout steps section from the Woodmart theme when using Fluid Checkout header and footer.
ja: Fluid Checkoutのヘッダーとフッターを使用している場合、Woodmartテーマからチェックアウトのステップセクションを出力します。

en: Checkout options
ja: チェックアウトオプション

en: Disable the theme checkout options
ja: テーマのチェックアウトオプションを無効にする

en: The options display product image, quantity field, remove button and link to product page added by the theme are disabled by default.
ja: テーマによって追加された商品画像の表示、数量フィールド、削除ボタン、商品ページへのリンクのオプションは、デフォルトでは無効になっています。

en: Theme Atomion
ja: テーマ・アトミオン

en: Order progress
ja: オーダー進捗状況

en: Display order progress from the theme
ja: テーマから注文の進捗状況を表示する

en: Display the form field labels visible on the page
ja: ページ上にフォームフィールドラベルを表示する

en: It is recommended to keep this option enabled for a better user experience.
ja: より良いユーザーエクスペリエンスのために、このオプションを有効にしておくことをお勧めします。

en: Theme ZK Nito
ja: テーマ ZKニート

en: Add extra fields to the checkout form
ja: チェックアウトフォームに追加フィールドを追加する

en: Adds an extra shipping email and shipping phone field to the shipping address section.
ja: 配送先住所に配送先メールアドレスと配送先電話番号を追加しました。

en: Go to the home page
ja: ホームページへ

en: Skip to content
ja: コンテンツへスキップ

en: Create an account
ja: アカウントの作成

en: Log in to your account
ja: アカウントにログインする

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか？

en: Logged in as %1$s. <a href="%2$s">Log out</a>
ja: 1$sとしてログインしました。<a href="%2$s">ログアウト</a>。

en: Your order has a total amount due of %s. No further payment is needed.
ja: あなたの注文の支払総額は %s です。これ以上の支払いは必要ありません。

en: Close and continue with checkout
ja: チェックアウトを終了し、続行する

en: Continue
ja: 続ける

en: Parcel terminal
ja: 小荷物ターミナル

en: <p>This widget has been replaced by Fluid Checkout. </p><p>When using Fluid Checkout, the checkout page needs to use the original WooCommerce shortcode <code>[woocommerce_checkout]</code> to work properly.</p><p>For more information, visit the Fluid Checkout documentation.</p>
ja: <p>このウィジェットはFluid Checkoutに置き換えられました。</p><p>Fluidチェックアウトを使用する場合、チェックアウトページはオリジナルのWooCommerceショートコード<code>[woocommerce_checkout]</code>を使用する必要があります。</p><p>詳細については、Fluidチェックアウトのドキュメントをご覧ください。

en: Theme The7
ja: テーマThe7

en: Additional header sections
ja: ヘッダーセクションの追加

en: Output additional header sections if enabled in the theme settings.
ja: テーマ設定で有効になっていれば、追加のヘッダーセクションを出力する。

en: More information
ja: 詳細情報

en: Pick a Locker
ja: ロッカーを選ぶ

en: Page template
ja: ページテンプレート

en: Use `Order confirmation` page template for block-based themes
ja: ブロックベースのテーマで「注文確認」ページテンプレートを使用する

en: Only applies when using a block-based theme.
ja: ブロックベースのテーマを使用している場合のみ適用されます。

en: WooCommerce Stripe Gateway
ja: WooCommerce Stripeゲートウェイ

en: Payment form
ja: 支払フォーム

en: Apply styles to the Stripe payment form fields
ja: Stripeの支払いフォームフィールドにスタイルを適用する

en: When enabled, Fluid Checkout will apply styles optimized for compatibility with the plugin. You may want to disable this if you are using custom styles for the Stripe payment form fields.
ja: 有効にすると、Fluid Checkoutはプラグインとの互換性のために最適化されたスタイルを適用します。Stripeの支払いフォームフィールドにカスタムスタイルを使用している場合は、これを無効にするとよいでしょう。

en: Theme Nyture
ja: テーマ

en: Output the checkout steps section from the Nyture theme when using Fluid Checkout.
ja: Fluid Checkoutを使用する場合、Nytureテーマからチェックアウトのステップセクションを出力します。

en: Maybe be forced as "required" if the billing address section is displayed after the shipping address section, and the billing phone field is set as "required. This is needed to ensure the shipping address can be copied to the billing address when that option is checked.
ja: 請求先住所セクションが配送先住所セクションの後に表示され、請求先電話フィールドが「必須」に設定されている場合、「必須」が強制されることがあります。このオプションがチェックされている場合、配送先住所を請求先住所に確実にコピーするために必要です。

en: Maybe be forced as "required" if the billing address section is displayed after the billing address section, and the billing phone field is set as "required. This is needed to ensure the billing address can be copied to the billing address when that option is checked.
ja: 請求先住所セクションが請求先住所セクションの後に表示され、請求先電話フィールドが "必須 "に設定されている場合、強制的に "必須 "に設定される可能性があります。これは、このオプションがチェックされているときに、請求先住所を請求先住所にコピーできるようにするために必要です。

en: Allows customers to make payments for orders that are either created manually by the store admin or not completed during checkout.
ja: 店舗管理者が手動で作成した注文、またはチェックアウト中に完了しなかった注文に対して、顧客が支払いを行うことができます。

en: The plugin WooCommerce Checkout Manager by Quadlayers is not compatible with Fluid Checkout
ja: QuadlayersのプラグインWooCommerce Checkout ManagerはFluid Checkoutと互換性がありません。

en: Company name field for billing address
ja: 請求先住所の会社名フィールド

en: Change visibility for the company name field for the billing address section on the checkout form.
ja: チェックアウトフォームの請求先住所セクションの会社名フィールドの可視性を変更しました。

en: Theme Bookshelf
ja: テーマのある本棚

en: Output the checkout steps section from the Bookshelf theme when using Fluid Checkout.
ja: Fluid Checkoutを使用する場合、Bookshelfテーマからチェックアウトのステップセクションを出力します。

en: Account password
ja: アカウントパスワード

en: An account will be created with the information provided at checkout when completing the order.
ja: アカウントは、注文完了時にチェックアウトで提供された情報で作成されます。

en: Choose the style of the progress bar.
ja: プログレスバーのスタイルを選択します。

en: Bars
ja: バー

en: Theme Ireca
ja: テーマ イレカ

en: WooCommerce page layout
ja: WooCommerceページレイアウト

en: Force wide layout on WooCommerce pages
ja: WooCommerceページでワイドレイアウトを強制する

en: This ensures the content section is not too narrow on WooCommerce pages including checkout, cart, order received, order pay and account pages.
ja: これにより、チェックアウト、カート、注文受付、注文支払い、アカウントページなどのWooCommerceページでコンテンツセクションが狭くなりすぎないようにします。

en: WooCommerce Smart Coupons
ja: WooCommerce スマートクーポン

en: Position on checkout page
ja: チェックアウトページでの位置

en: Choose where to display the available coupons section on the checkout page.
ja: チェックアウトページの利用可能なクーポンセクションを表示する場所を選択します。

en: Before the progress bar
ja: プログレスバーの前

en: After the progress bar
ja: プログレスバーの後

en: Before coupon codes section
ja: クーポンコード欄の前に

en: Enable international phone number fields
ja: 国際電話番号フィールドを有効にする

en: Format phone numbers according to the rules for each country.
ja: 各国のルールに従って電話番号をフォーマットする。

en: Use precise phone number validation
ja: 正確な電話番号の検証

en: Try to ensure the phone number is a valid mobile or landline number based on the rules for the selected country code. This option uses the <code>intl-tel-input</code> precise validation feature, which may give false positives for some phone numbers.
ja: 選択した国コードのルールに基づいて、電話番号が有効な携帯電話番号または固定電話番号であることを確認しようとします。このオプションは<code>intl-tel-input</code>の正確な検証機能を使います。

en: This is an experimental feature and may not work as expected in all setups. Use it with caution.
ja: これは実験的な機能であり、すべてのセットアップで期待通りに機能するとは限りません。注意して使用してください。

en: Phone number validation types used when precise validation is enabled.
ja: 正確な検証が有効な場合に使用される電話番号検証タイプ。

en: Mobile
ja: モバイル

en: Fixed line
ja: 固定回線

en: Toll free
ja: フリーダイヤル

en: Or
ja: あるいは

en: Contact
ja: 連絡先

en: Multi step
ja: マルチステップ

en: 2 columns
ja: 2列

en: 1 column
ja: 1列

en: General styles for the checkout steps, order summary and other sections. <br>Might also apply to other pages such as the Cart, Order Received and View Order pages.
ja: チェックアウトのステップ、注文の概要、その他のセクションのための一般的なスタイルです。<br>また、カートページ、注文受付ページ、注文を見るページなどの他のページにも適用される場合があります。

en: The design template <em>"Split"</em> is not available when using <em>"1 column"</em> layout and will fall back to <em>"Minimalist"</em> if chosen.
ja: デザインテンプレート <em>"Split"</em> は、<em>"1 column"</em> レイアウトを使用している場合は使用できず、<em>"Minimalist"</em>を選択した場合にフォールバックします。

en: Before checkout steps
ja: チェックアウト前の手順

en: When using the <em>"1 column"</em> checkout layout this option is always set to <em>"Before checkout steps"</em> and also applies to desktop view.
ja: <em>"1カラム"</em>チェックアウトレイアウトを使用している場合、このオプションは常に<em>"チェックアウトのステップの前に"</em>に設定され、デスクトップ表示にも適用されます。

en: Position for the extra order summary section on mobile.
ja: モバイルの追加注文概要セクションの位置。

en: The option <em>"On the site header"</em> only applies when using the distraction-free header.
ja: オプション<em>"On the site header"</em>はdistraction-free headerを使用するときのみ適用されます。

en: On the site header (requires distraction-free header)
ja: サイトのヘッダーについて（邪魔にならないヘッダーが必要）

en: Initial state for the expansible order summary section on mobile.
ja: モバイルの拡張可能な注文概要セクションの初期状態。

en: We recommend setting it as <em>expanded</em> for the following countries due to regulatory requirements: <strong>Germany</strong>, <strong>Austria</strong>, <strong>Switzerland</strong>, <strong>Netherlands</strong>, <strong>Poland</strong>, <strong>Belgium</strong> and <strong>France</strong>.
ja: 規制上の要件のため、以下の国では<em>expanded</em>に設定することをお勧めします：<strong>ドイツ</strong>、<strong>オーストリア</strong>、<strong>スイス</strong>、<strong>オランダ</strong>、<strong>ポーランド</strong>、<strong>ベルギー</strong>、<strong>フランス</strong>。

en: Collapsed
ja: 崩壊

en: Expanded
ja: 拡大

en: Do not show
ja: 表示しない

[ctx: Button label for applying coupon codes]
en: Apply
ja: 応募する

[ctx: Checkout step title]
en: Contact
ja: 連絡先

[ctx: Checkout step title]
en: Shipping
ja: 送料

[ctx: Checkout step title]
en: Billing
ja: 請求

[ctx: Checkout step title]
en: Payment
ja: 支払い

[ctx: Checkout substep change link label]
en: Change
ja: 変更

[ctx: Checkout substep save link label]
en: Save changes
ja: 変更を保存する

[ctx: Substep review text]
en: None.
ja: いない。

[ctx: Substep review field format: with label]
note: translators: %1$s the selected option text, %2$s the field label.
en: %2$s: %1$s
ja: 2$s: %1$s

[ctx: Image uploader.]
en: No image selected.
ja: 画像が選択されていません。

[ctx: Settings section]
en: Cart
ja: カート

[ctx: Settings section]
en: Order pay
ja: オーダーペイ

[ctx: Settings section]
en: Thank you
ja: ありがとう

[ctx: Settings section title]
en: Integrations
ja: 統合

[ctx: Settings section title]
en: License keys
ja: ライセンスキー

[ctx: Captcha position]
en: Before place order section
ja: ご注文の前に

[ctx: Captcha position]
en: Before place order button
ja: 注文ボタンを押す前に

[ctx: Close button aria-label]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: Log in link label at checkout contact step]
en: Log in
ja: ログイン

[ctx: Log in separator label at for when guest checkout is disabled]
en: Or continue below
ja: または以下に続く

[ctx: Log in separator label at for when guest checkout is disabled]
en: Or continue as a guest
ja: またはゲストとして続ける

[ctx: Clear image selection on admin pages.]
en: Remove image
ja: 画像を削除する

[ctx: shipping packages]
note: translators: %d: shipping package number translators: %d: Package number
en: Shipping %d
ja: 配送 %d

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
ja: 送料
