Plugins - Smush Image Optimization – Optimize Images - en to pt_BR translation catalogue (482 entries)

en: Get Smush Pro.
pt_BR: Garanta o Smush Pro.

note: translators: %s: plugin discount
en: Get Smush Pro
pt_BR: Garanta o Smush Pro

en: Restore all thumbnails
pt_BR: Restaurar todas as miniaturas

en: Restore all images
pt_BR: Restaurar todas as imagens

en: Restore original
pt_BR: Restaurar original

en: Thumbnail URL not found.
pt_BR: URL da miniatura não encontrada.

en: Video thumbnail not found.
pt_BR: Miniatura do vídeo não encontrada.

en: Invalid video URL or dimensions.
pt_BR: URL ou dimensões do vídeo inválidos.

en: Not logged in.
pt_BR: Não conectado.

en: Create a free account
pt_BR: Crie uma conta gratuita

en: OR continue with email
pt_BR: OU continue com e-mail

en: I am an existing user
pt_BR: Eu já sou um usuário

en: I am a new user
pt_BR: Sou um novo usuário

en: Keep me logged in
pt_BR: Mantenha-me conectado

en: Forgot password?
pt_BR: Esqueceu a senha?

en: You do not have the permission to view this page.
pt_BR: Você não tem permissão para visualizar esta página.

en: Free Plan
pt_BR: Plano gratuito

en: Actions
pt_BR: Ações

en: File Name
pt_BR: Nome do arquivo

en: CONNECT MY SITE
pt_BR: CONECTAR MEU SITE

en: When you connect, you’ll get:
pt_BR: Ao conectar, você terá:

note: translators: %s: plugin discount
en: What can I get with Smush Pro?
pt_BR: O que posso ter com o Smush Pro?

en: SET UP MY FREE ACCOUNT
pt_BR: CONFIGURAR MINHA CONTA GRATUITA

en: Configure Smush
pt_BR: Configurar o Smush

en: You’re Almost There!
pt_BR: Você está quase lá!

en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

en: Site connected successfully!
pt_BR: Site conectado com sucesso!

en: Unlimited bulk smushing.
pt_BR: Otimização em massa ilimitada.

en: Disconnect site
pt_BR: Desconectar site

en: Mind sharing why you’re disconnecting?
pt_BR: Poderia compartilhar o motivo da desconexão?

en: Premium WPMU DEV services and site management tools
pt_BR: Serviços premium WPMU DEV e ferramentas de gerenciamento de sites

en: You’ll lose the following key Smush features:
pt_BR: Você perderá os seguintes recursos principais do Smush:

note: translators: %s. config name
en: %s config created successfully.
pt_BR: %s configuração criada com sucesso.

en: Save your current settings configuration. You’ll be able to then download and apply it to your other sites.
pt_BR: Salve suas configurações atuais. Você poderá fazer o download e aplicá-lo a seus outros sites.

en: Save Config
pt_BR: Salvar configuração

en: Change your config name to something recognizable.
pt_BR: Altere seu nome de configuração para algo reconhecível.

en: Rename Config
pt_BR: Renomear Configuração

en: Save
pt_BR: Salvar

en: The config name is required
pt_BR: O nome da configuração é obrigatório

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Config name
pt_BR: Nome da configuração

note: translators: %s config name
en: Are you sure you want to delete %s? You will no longer be able to apply it to this or other connected sites.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir %s? Você não poderá mais aplicá-lo a este ou a outros sites conectados.

en: Delete Configuration File
pt_BR: Excluir Arquivo de Configuração

note: translators: %s. config name
en: %s config has been applied successfully.
pt_BR: %s a configuração foi aplicada com sucesso.

note: translators: %s config name
en: Are you sure you want to apply the %s config to this site? We recommend you have a backup available as your existing settings configuration will be overridden.
pt_BR: Tem certeza de que deseja aplicar a configuração %s a este site? Recomendamos que você tenha um backup disponível, pois as configurações existentes serão substituídas.

en: Apply Config
pt_BR: Aplicar Configuração

note: translators: %s request status
en: %s config has been uploaded successfully – you can now apply it to this site.
pt_BR: %s a configuração foi carregada com sucesso - agora você pode aplicá-la a este site.

note: translators: %s request status
en: Request failed. Status: %s. Please reload the page and try again.
pt_BR: O pedido falhou. Status: %s. Recarregue a página e tente novamente.

en: Try The Hub
pt_BR: Experimente o Hub

en: Name and Description
pt_BR: Nome e Descrição

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Check again
pt_BR: Verifique novamente

en: Created or updated configs via the Hub?
pt_BR: Criou ou atualizou as configurações por meio do Hub?

en: Use configs to save preset configurations of Smush’s settings, then upload and apply them to your other sites in just a few clicks!
pt_BR: Use configs para salvar as configurações predefinidas do Smush, em seguida, carregue e aplique-as em seus outros sites com apenas alguns cliques!

en: You don’t have any available config. Save preset configurations of Smush’s settings, then upload and apply them to your other sites in just a few clicks!
pt_BR: Você não tem nenhuma configuração disponível. Salve as configurações predefinidas do Smush, depois carregue e aplique-as em seus outros sites com apenas alguns cliques!

en: Updating the config list…
pt_BR: Atualizando a lista de configuração…

en: Save config
pt_BR: Salvar configuração

en: Upload
pt_BR: Envio

en: Preset Configs
pt_BR: Configurações Predefinidas

en: the Hub.
pt_BR: o HUB

en: You can easily apply configs to multiple sites at once via
pt_BR: Você pode facilmente aplicar configurações a vários sites de uma vez por meio de

en: The tab these settings belong to is missing.
pt_BR: A guia à qual essas configurações pertencem está faltando.

en: The page these settings belong to is missing.
pt_BR: A página à qual essas configurações pertencem está faltando.

en: Allow usage tracking
pt_BR: Permitir rastreamento de uso

en: Your settings have been updated
pt_BR: Suas configurações foram atualizadas

en: none
pt_BR: nenhum

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: . Fade in delay:
pt_BR: . Desvanecer no Atraso:

en: . Fade in duration:
pt_BR: . Desvanecer na duração:

en: Native Lazy Load Enabled
pt_BR: Carregamento Lento Nativo Ativado

en: Load Scripts In Footer
pt_BR: Carregar Scripts No Rodapé

en: Display And Animation
pt_BR: Exibição e Animação

en: Included Post Types
pt_BR: Tipos de Postagem Incluídos

en: Keep Data On Uninstall
pt_BR: Manter Os Dados Na Desinstalação

note: translators: 1. Resize-size max width, 2. Resize-size max height
en: Full images max-sizes to resize - Max-width: %1$s. Max height: %2$s
pt_BR: Tamanhos máximos de imagens completas para redimensionar - Largura máxima: %1$s. Altura máxima: %2$s

en: The given config ID does not exist
pt_BR: O ID de configuração fornecido não existe

en: The provided configs list isn’t correct. Please make sure the uploaded file is the correct one.
pt_BR: A lista de configurações fornecida não está correta. Certifique-se de que o arquivo carregado é o correto.

en: The uploaded config must have a name and a set of settings. Please make sure the uploaded file is the correct one.
pt_BR: A configuração enviadas deve ter um nome e um conjunto de configurações. Certifique-se de que o arquivo enviado é o correto.

en: There was an error decoding the file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao decodificar o arquivo.

en: There was an error getting the contents of the file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao obter o conteúdo do arquivo.

en: The file must be a JSON.
pt_BR: O arquivo deve ser um JSON.

note: translators: error message
en: Error: %s.
pt_BR: Erro: %s.

en: The configs file is required
pt_BR: O arquivo de configuração é necessário

en: Recommended performance config for every site.
pt_BR: Configuração de desempenho recomendada para cada site.

en: Missing configs data
pt_BR: Dados de configuração ausentes

en: Missing config data
pt_BR: Dados de configuração ausentes

en: API instances require a version and name properties
pt_BR: Instâncias de API requerem uma versão e propriedades de nome

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Selected:
pt_BR: Selecionado:

en: Configure general settings for this plugin.
pt_BR: Defina as configurações gerais para este plugin.

en: Control what to do with your settings and data. Settings are each module’s configuration options. Data includes the compression savings, statistics and other pieces of information stored over time.
pt_BR: Controle o que fazer com suas configurações e dados. As configurações são as opções de configuração de cada módulo. Os dados incluem a economia de compactação, estatísticas e outras informações armazenadas ao longo do tempo.

en: Enable support for any accessibility enhancements available in the plugin interface.
pt_BR: Ative o suporte para quaisquer aprimoramentos de acessibilidade disponíveis na interface do plugin.

en: View Tools
pt_BR: Ver Ferramentas

en: Available Tools
pt_BR: Ferramentas Disponíveis

en: Use Tools for extra configurations.
pt_BR: Use ferramentas para configurações extras.

en: Incomplete setup
pt_BR: Configuração incompleta

en: Available Integrations
pt_BR: Integrações Disponíveis

en: Integrate with powerful third-party providers and make compression even easier.
pt_BR: Integre-se com poderosos provedores de terceiros e torne a compactação ainda mais fácil.

note: translators: %d - number of failed images
en: %d images failed to be optimized. This is usually because they no longer exist, or we can't optimize the file format.
pt_BR: %d as imagens não foram otimizadas. Geralmente, isso ocorre porque eles não existem mais ou não podemos otimizar o formato do arquivo.

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: You're almost through your CDN bandwidth limit. Please contact your administrator to upgrade your Smush CDN plan to ensure you don't lose this service.
pt_BR: Você está quase ultrapassando o limite de largura de banda do CDN. Entre em contato com o administrador para atualizar seu plano Smush CDN para garantir que você não perca este serviço.

en: You've gone through your CDN bandwidth limit, so we’ve stopped serving your images via the CDN. Contact your administrator to upgrade your Smush CDN plan to reactivate this service.
pt_BR: Você ultrapassou o limite de largura de banda do CDN, por isso paramos de veicular suas imagens por meio do CDN. Entre em contato com seu administrador para atualizar seu plano Smush CDN para reativar este serviço.

en: Upgrade to Pro
pt_BR: Atualize para o Pro

note: translators: %1$s - opening <a> tag, %2$s - closing </a> tag, %3$s - number of images
en: %1$sUpgrade to Pro%2$s to bulk smush all images in one click. Free users can smush %3$s images per batch.
pt_BR: %1$sAtualize para o Pro%2$s para smush em massa todas as imagens em um clique. Usuários gratuitos podem smush %3$s imagens por lote.

note: translators: %d - number of uncompressed attachments
en: You have %d images that needs compressing!
pt_BR: Você tem %d imagens que precisam ser comprimidas!

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: Data & Settings
pt_BR: Dados e Configurações

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Configs
pt_BR: Configurações

en: General
pt_BR: Geral

en: Missing config ID
pt_BR: ID de configuração ausente

en: Navigate
pt_BR: Navegar

en: Local WebP
pt_BR: WebP local

en: WebP files were deleted successfully.
pt_BR: Os arquivos WebP foram excluídos com sucesso.

en: Something went wrong with the request. Please reload the page and try again.
pt_BR: Algo deu errado com a solicitação. Por favor, recarregue a página e tente novamente.

en: Join WPMU DEV to use this feature
pt_BR: Junte-se ao WPMU DEV para usar este recurso

en: Reload NGINX.
pt_BR: Recarregue o NGINX.

en: If you don't know where those files are, or you aren't able to reload Apache, you would need to consult with your hosting provider or a system administrator who has access to change the configuration of your server.
pt_BR: Se você não sabe onde esses arquivos estão ou não consegue recarregar o Apache, você precisará consultar seu provedor de hospedagem ou um administrador de sistema que tenha acesso para alterar a configuração de seu servidor.

en: Reload Apache.
pt_BR: Recarregue o Apache.

en: Look for your site in the file and find the line that starts with <Directory> - add the code above that line and into that section and save the file.
pt_BR: Procure seu site no arquivo e encontre a linha que começa com <Directory> - adicione o código acima dessa linha e nessa seção e salve o arquivo.

en: Troubleshooting
pt_BR: Resolução de problemas.

en: Apply rules
pt_BR: Aplicar regras

en: Please note: Some servers have both Apache and NGINX software which may not begin serving WebP images after applying the .htaccess rules. If errors occur after applying the rules, we recommend adding NGINX rules manually.
pt_BR: Observação: alguns servidores possuem os softwares Apache e NGINX que podem não começar a servir imagens WebP após a aplicação das regras .htaccess. Se ocorrerem erros após a aplicação das regras, recomendamos adicionar regras NGINX manualmente.

en: Re-check status
pt_BR: Verifique novamente o status

note: translators: server type
en: We've automatically detected your server type is %s. If this is incorrect, manually select your server type to generate the relevant rules and instructions.
pt_BR: Detectamos automaticamente que o seu tipo de servidor é %s. Se estiver incorreto, selecione manualmente o tipo de servidor para gerar as regras e instruções relevantes.

en: You don't have permission to do this.
pt_BR: Você não tem permissão para fazer isso.

en: Close this dialog window
pt_BR: Fechar esta janela

en: Fix Google PageSpeed image recommendations
pt_BR: Corrigir recomendações de imagens do Google PageSpeed

note: translators: 1. opening strong tag, 2: re-smush images count,3. closing strong tag.
en: %1$s%2$d attachment%3$s that needs re-smushing | %1$s%2$d attachments%3$s that need re-smushing
pt_BR[0]: %1$s%2$d anexo%3$s que precisa re-smushing
pt_BR[1]: %1$s%2$d anexos%3$s que precisam re-smushing

note: translators: 1. opening strong tag, 2: unsmushed images count,3. closing strong tag.
en: %1$s%2$d attachment%3$s that needs smushing | %1$s%2$d attachments%3$s that need smushing
pt_BR[0]: %1$s%2$d anexo%3$s que precisa smushing
pt_BR[1]: %1$s%2$d anexos%3$s que precisam smushing

en: Check Complete
pt_BR: Verificação Completa

en:  and
pt_BR:  e

en: View All
pt_BR: Ver tudo

en: Serve next-gen WebP images (without Smush CDN)
pt_BR: Veicule imagens WebP de próxima geração (sem Smush CDN)

en: Streamline your images with Smush CDN
pt_BR: Otimize suas imagens com Smush CDN

en: Smush Updated Modal
pt_BR: Smush Modal Atualizado

en: Dismiss notice
pt_BR: Dispensar aviso

note: translators: %1$s - opening a tag, %2$s - closing a tag
en: In some cases can cause the "Defer offscreen images" Google PageSpeed audit to fail. See browser compatibility %1$shere%2$s.
pt_BR: Em alguns casos, pode causar falha na auditoria "Adiar imagens fora da tela" do Google PageSpeed. Veja a compatibilidade do navegador %1$shere%2$s.

en: Enable native lazy loading
pt_BR: Ativar carregamento lento nativo

en: Enable support for native browser lazy loading.
pt_BR: Ative o suporte para carregamento lento do navegador nativo.

en: Native lazy load
pt_BR: Carregamento lento nativo

en: All images are properly sized
pt_BR: Todas as imagens são dimensionadas corretamente

en: Error getting file name
pt_BR: Erro ao obter nome do arquivo

en: Photos often store camera settings in the file, i.e., focal length, date, time and location. Removing EXIF data reduces the file size. Note: it does not strip SEO metadata.
pt_BR: As fotos costumam armazenar as configurações da câmera no arquivo, como distância focal, data, hora e local. A remoção de dados EXIF ​​reduz o tamanho do arquivo. Nota: não retira os metadados do SEO.

en: Generate leads with pop-ups, slide-ins and email opt-ins.
pt_BR: Gere leads com pop-ups, slides e opt-ins por email.

en: Create dynamic forms easily and quickly with our form builder.
pt_BR: Crie formulários dinâmicos com facilidade e rapidez com nosso criador de formulários.

en: Configure your markup for optimal page and social ranking.
pt_BR: Configure sua marcação para otimizar a página e a classificação social.

en: Secure and protect your site from malicious hackers and bots.
pt_BR: Proteja seu site contra hackers e bots maliciosos.

en: Add powerful caching and optimize your assets.
pt_BR: Adicione armazenamento em cache poderoso e otimize seus ativos.

en: Resize, optimize and compress all of your images to the max.
pt_BR: Redimensione, otimize e comprima todas as suas imagens ao máximo.

note: translators: %s - plugin name
en: Enjoying %s? Try out a few of our other popular free plugins...
pt_BR: Está gostando de %s? Experimente alguns dos nossos outros populares plugins gratuitos ...

en: This feature stops offscreen images from loading until a visitor scrolls to them. Make your page load faster, use less bandwidth and fix the “defer offscreen images” recommendation from a Google PageSpeed test.
pt_BR: Esse recurso impede que as imagens fora da tela sejam carregadas até que um visitante role para elas. Aumente o carregamento da página, use menos largura de banda e corrija a recomendação de "adiar imagens fora da tela" de um teste do Google PageSpeed.

en: Learn More
pt_BR: Saiba Mais

en: Learn why Smush Pro is the best image optimization plugin.
pt_BR: Saiba por que o Smush Pro é o melhor plugin de otimização de imagem.

en: Optimize unlimited images with Smush Pro
pt_BR: Otimize imagens ilimitadas com o Smush Pro

en: Play
pt_BR: Começar

en: Image compression complete.
pt_BR: Compactação de imagem concluída.

note: translators: %1$d - number of skipped images, %2$d - total number of images, %3$d - number of failed images
en: %1$d/%2$d images were skipped because they were already optimized and %3$d/%2$d images resulted in an error
pt_BR: %1$d/%2$d as imagens foram ignoradas porque já estavam otimizadas e %3$d/%2$d imagens resultaram em erro

note: translators: %1$s: bytes savings, %2$s: percentage savings
en: Reduced by %1$s (%2$s)
pt_BR: Reduzido em %1$s (%2$s)

en: Smush: Not processed
pt_BR: Smush: Não processado

en: Manage Plugins
pt_BR: Gerenciar Plugins

en: You have multiple WordPress image optimization plugins installed. This may cause unpredictable behavior while optimizing your images, inaccurate reporting, or images to not display. For best results use only one image optimizer plugin at a time. These plugins may cause issues with Smush:
pt_BR: Você tem vários plugins de otimização de imagem do WordPress instalados. Isso pode causar comportamento imprevisível ao otimizar suas imagens, relatórios imprecisos ou imagens não exibidas. Para obter melhores resultados, use apenas um plug-in otimizador de imagens por vez. Esses plug-ins podem causar problemas com o Smush:

en: Premium Support
pt_BR: Suporte Premium

en: View details
pt_BR: Ver detalhes

en: Rate Smush
pt_BR: Avaliar Smus

en: Go to Smush Dashboard
pt_BR: Vá para o Painel de Controle do Smush

en: View Smush Documentation
pt_BR: Ver Documentação do Smush

en: Renew Membership
pt_BR: Renovar Membership

en: Potential Phar PHP Object Injection detected
pt_BR: Potencial injeção Phar PHP Object detectada

en: Close this modal
pt_BR: Fechar esse modal

en: Restoring images...
pt_BR: Restorando imagens...

en: First step
pt_BR: Primeiro passo

en: Filter by Smush status
pt_BR: Filtrar por status Smush

en: To use this feature you need be using WPBakery Page Builder.
pt_BR: Para usar esse recurso, você precisa usar o WPBakery Page Builder.

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: images smushed
pt_BR: imagens compactadas

en: Couldn't process image due to bad headers. Try re-saving the image in an image editor, then upload it again.
pt_BR: Não foi possível processar a imagem devido a cabeçalhos incorretos. Tente salvar novamente a imagem em um editor de imagens e faça o upload novamente.

en: 24/7 live WordPress support
pt_BR: 24/7 live Suporte WordPress

en: Smush looks for additional savings and automatically converts PNG files to JPEG if it will further reduce the size without a visible drop in quality. Now that's smart image compression.
pt_BR: O Smush procura economias adicionais e converte automaticamente arquivos PNG para JPEG, se reduzir ainda mais o tamanho sem uma queda visível na qualidade. Agora isso é uma compressão de imagem inteligente.

en: No limits, no restrictions
pt_BR: Sem limites, sem restrições

en: Upgrading to Pro will get you the following benefits.
pt_BR: Atualize para Pro para obter seguintes benifícios.

en: customers
pt_BR: clientes

en: 5.0 rating from
pt_BR: classificação 5.0 em

en: By default, subsites will inherit your network settings. Choose which modules you want to allow subsite admins to override.
pt_BR: Por padrão, os subsites herdarão suas configurações de rede. Escolha quais módulos você deseja permitir que os administradores do subsite substituam.

en: Subsite Controls
pt_BR: Controle Subsites

en: Choose which modules settings subsite admins have access to.
pt_BR: Escolha quais configurações de módulos os administradores do subsite têm acesso.

en: Subsite admins can override all module settings.
pt_BR: Os administradores do subsite podem substituir todas as configurações do módulo.

en: Subsite admins can't override any module settings and will always inherit your network settings.
pt_BR: Os administradores do subsite não podem substituir as configurações do módulo e sempre herdarão suas configurações de rede.

en: Images will flash into view as soon as they are ready to display.
pt_BR: As imagens aparecerão assim que estiverem prontas para serem exibidas.

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Background color
pt_BR: Cor do fundo

en: Placeholder image
pt_BR: Imagem placeholder

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Display a placeholder to display instead of the actual image during lazy loading. You can choose a predefined image, or upload your own.
pt_BR: Exibir um espaço reservado para exibir em vez da imagem atual durante o carregamento lento. Você pode escolher uma imagem predefinida ou carregar a sua própria.

en: Remove file
pt_BR: Remover arquivo

en: Upload file
pt_BR: Enviar arquivo

en: Spinner image
pt_BR: Imagem spinner

en: Display a spinner where the image will be during lazy loading. You can choose a predefined spinner, or upload your own GIF.
pt_BR: Exibir um spinner onde a imagem será durante o carregamento lento. Você pode escolher um spinner predefinido ou fazer upload de seu próprio GIF.

en: Once the image has loaded, choose how you want the image to display when it comes into view.
pt_BR: Depois que a imagem for carregada, escolha como deseja que a imagem seja exibida quando ela aparecer.

en: Choose how you want the non-loaded image to look.
pt_BR: Escolha como deseja que a imagem não carregada seja exibida.

en: Display
pt_BR: Mostrar

en: Choose how you want preloading images to be displayed, as well as how they animate into view.
pt_BR: Escolha como você deseja pré-carregar as imagens a serem exibidas, bem como a forma como elas são animadas.

en: Display & Animation
pt_BR: Exibição & Animação

en: Retry
pt_BR: Tente Novamente

note: translators: 1: Open a link <a>, 2: Close the link </a>
en: Note: You can find all the images which couldn't be restored (still smushed) in your %1$sMedia Library%2$s.
pt_BR: Nota: Você pode encontrar todas as imagens que não puderam ser restauradas (ainda comprimidas) em sua %1$sBiblioteca de Mídia%2$s.

en: View item in Media Library
pt_BR: Ver Item na Biblioteca de Mídia

en: Finish
pt_BR: Finalizar

en: images were successfully restored.
pt_BR: imagens foram restauradas corretamente.

en: Initializing restore...
pt_BR: Inicializando restauração...

en: Your bulk restore has finished running.
pt_BR: Sua restauração em massa terminou a execução.

en: Your bulk restore is still in progress, please leave this tab open while the process runs.
pt_BR: Sua restauração em massa ainda está em andamento. Deixe essa guia aberta enquanto o processo é executado.

en: Restore complete
pt_BR: Restauração Concluída

en: Enable Lazy Loading
pt_BR: Habilitar Lazy Loading

en: Error detecting language
pt_BR: Erro detectando idioma

en: API Status
pt_BR: Status da API

en: Activating
pt_BR: Ativando

en: Overcap
pt_BR: Sobrecarga

en: You're almost through your CDN bandwidth limit. Please contact your administrator to upgrade your Smush CDN plan to ensure you don't lose this service
pt_BR: Você está quase no limite de largura de banda do CDN. Entre em contato com seu administrador para atualizar seu plano de CDN do Smush para garantir que você não perca este serviço

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Needs upgrade
pt_BR: Precisa de upgrade

en: You've gone through your CDN bandwidth limit, so we’ve stopped serving your images via the CDN. Contact your administrator to upgrade your Smush CDN plan to reactivate this service
pt_BR: Você passou pelo limite de largura de banda do CDN, então paramos de veicular suas imagens por meio do CDN. Entre em contato com seu administrador para atualizar seu plano de CDN Smush para reativar este serviço

en: Allow smushing images resized in WPBakery Page Builder editor.
pt_BR: Permitir que as imagens sejam redimensionadas com o smushing no editor do WPBakery Page Builder.

en: Enable WPBakery Page Builder integration
pt_BR: Ativar integração no WPBakery Page Builder

en: This will add functionality to your website that highlights images that are either too large or too small for their containers.
pt_BR: Isso adicionará funcionalidade ao seu site que destaca imagens que são muito grandes ou muito pequenas para seus containers.

en: Image Resize Detection
pt_BR: Detecção de Redimensionamento de Imagem

en: Automatic compression
pt_BR: Compactação automática

en: Image Sizes
pt_BR: Tamanhos de Imagem

en: If you're having issues with enabling pro features you can force the API to update your membership status here.
pt_BR: Se você estiver tendo problemas com os recursos pro você pode forçar a API para atualizar seu status da assinatura aqui.

en: [WPMUDEV API] Skipped sync due to API error exponential backoff.
pt_BR: [WPMUDEV API] Sincronização ignorada devido ao backoff exponencial de erros da API.

en: Update API status
pt_BR: Atualizar status API

en: Bulk smush detects images that can be optimized and allows you to compress them in bulk.
pt_BR: o Smush em massa detecta imagens que podem ser otimizadas e permite compactá-las em massa.

en: Resume
pt_BR: Continuar

en: You can also have Smush compress your original images - this is helpful if your theme serves full size images.
pt_BR: Você também pode fazer com que o Smush comprima suas imagens originais - isso é útil se o seu tema carregar imagens em tamanho real

en: Note: We will only automatically compress the image sizes selected above.
pt_BR: Nota: Apenas comprimiremos os tamanhos de imagem selecionados acima.

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: All
pt_BR: Todos

en: Your media is currently being served from the WPMU DEV CDN. Bulk and Directory smush features are treated separately and will continue to run independently.
pt_BR: Sua mídia está sendo servida no WPMU DEV CDN. Os recursos em Massa e Diretórios smush são tratados separadamente e continuarão sendo executados independentemente.

en: Included image sizes
pt_BR: Tamanhos de imagens inclusas

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Smush Pro requires the WPMU DEV Dashboard plugin to unlock pro features. Please make sure you have installed, activated and logged into the Dashboard.
pt_BR: O Smush Pro requer o plug-in WPMU DEV Dashboard para desbloquear recursos. Por favor, verifique se você foi instalado, ativado e logado no Dashboard.

en: Undersized
pt_BR: Subdimensionado

en: No attachment ID was received.
pt_BR: Nenhum ID do anexo foi recebido.

en: Choose how you want us to handle your plugin data.
pt_BR: Escolha como você quer que lidemos com seus dados de plug-in.

en: Data
pt_BR: Dado

en: Uninstallation
pt_BR: Desinstalação

en: Reset settings
pt_BR: Resetar configurações

en: Are you sure you want to reset Smush’s settings back to the factory defaults?
pt_BR: Você tem certeza que você deseja resetar as configurações do Smush para os padrões de fabrica?

en: Show in bulk Smush
pt_BR: Mostrar em Smush em massa

en: Ignore this image from bulk smushing
pt_BR: Ignore esta imagem do Smush em massa

en: No longer wish to use this feature? Turn it off instantly by hitting Deactivate.
pt_BR: Não deseja mais usar esse recurso? Desative imediatamente precionando Desativar.

en: Your theme must be using the wp_footer() function.
pt_BR: Seu tema precisa estar usando a função wp_footer().

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Method
pt_BR: Método

en: By default we will load the required scripts in your footer for max performance benefits. If you are having issues, you can switch this to the header.
pt_BR: Por padrão nós iremos carregar os scripts obrigatórios em seu rodapé para melhor desempenho. Se você estiver tendo problemas, você pode mudar para o cabeçalho.

note: translators: %1$s - opening strong tag, %2$s - closing strong tag
en: Add page or post URLs one per line in relative format. I.e. %1$s/example-page%2$s or %1$s/example-page/sub-page/%2$s.
pt_BR: Adicione uma página ou poste URLs um por linha no formato relativo. E.x %1$s/example-page%2$s ou %1$s/example-page/sub-page/%2$s.

en: Your theme must be using the wp_head() function.
pt_BR: Seu tema precisa estar usando a função wp_header().

en: Reset Settings
pt_BR: Redefinir Configurações

en: Reset Factory Settings
pt_BR: Redefinir Configurações de Fábrica

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Keep
pt_BR: Manter

en: When you uninstall the plugin, what do you want to do with your settings? You can save them for next time, or wipe them back to factory settings.
pt_BR: Quando você desinstala um plugin, o que você deseja que fazer com suas configurações? Você pode gravar para a próxima vez, ou limpar para as configurações de fabrica.

en: E.g. /page
pt_BR: E.x. /pagina

en: Post, Pages & URLs
pt_BR: Post, Páginas e URLs

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Frontpage
pt_BR: Página Inicial

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Name
pt_BR: Nome

en: Post Types
pt_BR: Tipos de Post

en: Duration
pt_BR: Duração

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Post Thumbnail
pt_BR: Miniatura da Postagem

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Output Locations
pt_BR: Locais de saída

en: Media Types
pt_BR: Tipos de Mídias

en: Saving changes...
pt_BR: Salvando mudanças...

en: Choose the post types you want to lazy load.
pt_BR: Escolha os tipos de post que você deseja usar o lazy load.

en: Add URLs to the posts and/or pages you want to disable lazy loading on.
pt_BR: Adicione URLs às postagens e / ou páginas nas quais você deseja desabilitar o lazyloading.

en: By default we will lazy load all images, but you can refine this to specific media outputs too.
pt_BR: Por padrão, carregaremos todas as imagens, mas você também poderá refinar isso para saídas de mídia específicas.

en: Choose which media types you want to lazy load.
pt_BR: Escolha quais tipos de mídia você deseja lazy load.

en: Lazy loading is active.
pt_BR: Lazy loading está ativo.

en: Need to revert back to the default settings? This button will instantly reset your settings to the defaults.
pt_BR: Precisa reverter para o as configurações padrão? Esse botão irá imediatamente redefinir suas configurações para padrão.

en: Help make Smush better by letting our designers learn how you’re using the plugin.
pt_BR: Ajude a melhorar a Smush informando aos designers como você está usando o plug-in.

en: Usage Tracking
pt_BR: Acompanhamento de Uso

en: Increase the visibility and accessibility of elements and components to meet WCAG AAA requirements.
pt_BR: Aumentar a visibilidade e a acessibilidade de elementos e componentes para atender aos requisitos da WCAG AAA.

en: Color Accessibility
pt_BR: Acessibilidade de Cor

en: Enable high contrast mode
pt_BR: Ativar modo de alto contraste

en: No images available to restore
pt_BR: Nenhuma imagem disponível para restaurar

en: Smushing all images
pt_BR: Comprimindo todas imagens

note: translators: %d - number of images
en: Smushing first %d images
pt_BR: Comprimindo primeira %d imagens

note: translators: %s Smush image Id(s)
en: Smushing image ID: %d | Smushing images %s
pt_BR[0]: Comprimindo imagem ID: %d

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade to Smush Pro
pt_BR: Atualizar para Smush Pro

en: Skip this, I’ll set it up later
pt_BR: Pular, irei configurar depois

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Finish setup wizard
pt_BR: Concluir o assistente de configuração

en: Note: By default we will store a copy of your original uploads just in case you want to revert in the future - you can turn this off at any time.
pt_BR: Observação: por padrão, armazenaremos uma cópia de seus envios originais para o caso de você querer reverter no futuro. Você pode desativá-la a qualquer momento.

en: Compress my full size images
pt_BR: Comprimir minhas imagens em tamanho real

en: Automatically optimize new uploads
pt_BR: Otimize automaticamente novos envios

en: Begin setup
pt_BR: Começar configuração

en: When you upload images to your site, Smush can automatically optimize and compress them for you saving you having to do this manually.
pt_BR: Quando você faz o upload de imagens para o seu site, o Smush pode otimizá-las e compactá-las automaticamente, para que você não precise fazer isso manualmente.

en: Automatic Compression
pt_BR: Compressão Automática

en: Note: Usage tracking is completely anonymous. We are only tracking what features you are/aren’t using to make our feature decisions more informed.
pt_BR: Nota: O acompanhamento de uso é completamente anônimo. Estamos acompanhando apenas os recursos que você não está usando para tornar nossas decisões sobre recursos mais informadas.

en: Select an image to view Smush stats.
pt_BR: Selectiona uma imagem para ver o Status do Smush

en: User can not modify options
pt_BR: O usuário não pode modificar opções

en: Enable automatic resizing of my images
pt_BR: Ativar o redimensionamento automático de minhas imagens

en: Invalid API service.
pt_BR: Serviço de API inválido.

en: Community
pt_BR: Comunidade

en: Privacy Policy
pt_BR: Política de Privacidade

en: Terms of Service
pt_BR: Termos de Serviços

en: The Hub
pt_BR: O Hub

en: Docs
pt_BR: Documentações

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Free Plugins
pt_BR: Plugins Grátis

note: translators: %1$s: opening a tag, %2$s: closing a tag
en: Not using your language, or have improvements? Help us improve translations by providing your own improvements %1$shere%2$s.
pt_BR: Não está usando seu idioma, ou tem melhorias? 
    Ajude-nos a melhorar as traduções fornecendo suas próprias melhorias %1$saqui%2$s.

en: Active Translation
pt_BR: Ativar Tradução

note: translators: %1$s: opening a tag, %2$s: closing a tag
en: By default, Smush will use the language you’d set in your %1$sWordPress Admin Settings%2$s if a matching translation is available.
pt_BR: Por padrão, Smush irá usar o idioma que você defenir em suas %1$sConfigurações do Administrador WordPress%2$s se uma tradução correspondente estiver disponível.

en: In addition to smushing your media uploads, you may want to smush non WordPress images that are outside of your uploads directory. Get started by adding files and folders you wish to optimize.
pt_BR: Além de comprimir seus envios de mídia, você pode querer excluir imagens que estão fora do seu diretório de envios. Comece adicionando arquivos e pastas que você deseja otimizar.

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: Your images are currently being served via the WPMU DEV CDN. Bulk smush will continue to operate as per your settings below and is treated completely separately in case you ever want to disable the CDN.
pt_BR: Suas imagens estão sendo servidas atualmente através do WPMU DEV CDN. O smush em massa continuará operando conforme as configurações abaixo e será tratado completamente em separado caso você queira desabilitar o CDN.

en: Note: You won’t lose any images by deactivating, all of your attachments are still stored locally on your own server.
pt_BR: Nota: Você não perderá nenhuma imagem desativando, todos os seus anexos ainda estarão armazenados localmente em seu próprio servidor.

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: If you no longer require your images to be hosted from our CDN, you can disable this feature.
pt_BR: Se você não precisar mais das imagens hospedadas em nosso CDN, você pode desativar esse recurso.

en: At this time, we don’t support videos. We recommend uploading your media to a third-party provider and embedding the videos into your posts/pages.
pt_BR: No momento, não oferecemos suporte à vídeos. Recomendamos o envio de mídia para um provedor terceirizado e a incorporação de vídeos em suas postagens/páginas.

en: Here’s a list of the media types we serve from the CDN.
pt_BR: Veja uma lista dos tipos de mídia que servimos no CDN.

en: Supported Media Types
pt_BR: Tipos de Mídia Suportados

en: Activating CDN...
pt_BR: Ativando CDN...

en: Save & Activate
pt_BR: Salvar & Ativar

en: Your media is currently being served from the WPMU DEV CDN.
pt_BR: Sua mídia está sendo servida no WPMU DEV CDN.

en: CDN is not yet active. Configure your settings below and click Activate.
pt_BR: O CDN ainda não está ativo. Defina suas configurações abaixo e clique em Ativar.

en: Almost there! To finish activating this feature you must save your settings.
pt_BR: Quase Lá! Para finalizar a ativação desse recurso você precisa salvar suas configurações.

note: translators: %1$s: opening anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: Incorrect image size highlighting is active. %1$sView the frontend%2$s of your website to see if any images aren't the correct size for their containers.
pt_BR: O realce do tamanho incorreto da imagem está ativo. %1$s Veja a interface %2$s do seu site para ver se alguma imagem não tem o tamanho correto para seus contêineres.

en: Resume scan.
pt_BR: Continuar o exame.

en: View all
pt_BR: Ver Tudo

en: Note: It’s not always easy to make this happen, fix up what you can.
pt_BR: Nota: Nem sempre é facil fazer acontecer, corrija o que você puder.

en: Oversized
pt_BR: Grande demais

en: Image Issues
pt_BR: Problemas de Imagem

en: Smush: Bulk ignored
pt_BR: Smush: Bulk ignorado

en: Smush: All images
pt_BR: Smush: Todas imagens

en: Skipped with wp_smush_image filter
pt_BR: Ignorado com o filtro wp_smush_image

en: The images listed below are being resized to fit a container. To avoid serving oversized or blurry images, try to match the images to their container sizes.
pt_BR: As imagens listadas abaixo estão sendo redimensionadas para caber em um contêiner. Para evitar a exibição de imagem superdimensionada ou borrada, tente corresponder as imagens ao tamanho do contêiner.

en: Original Images
pt_BR: Imagens Originais

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: -/- images optimized
pt_BR: -/- imagens otimizadas

en: Bulk smushing is in progress, you need to leave this tab open until the process completes.
pt_BR: Smush em massa está em progresso, você precisa deixar essa aba aberta até o processo for concluído.

en: Gutenberg Support
pt_BR: Suporte ao Gutenberg

en: To use this feature you need to install and activate the Gutenberg plugin.
pt_BR: Para usar esse recurso você precisa instalar e ativar o plugin Gutenberg.

en: Show Smush stats in Gutenberg blocks
pt_BR: Mostrar status do Smush nos blocos do Gutenberg

note: translators: %1$s - opening <a>, %2$s - closing </a>
en: Smush uses the Stackpath Content Delivery Network (CDN). Stackpath may store web log information of site visitors, including IPs, UA, referrer, Location and ISP info of site visitors for 7 days. Files and images served by the CDN may be stored and served from countries other than your own. Stackpath's privacy policy can be found %1$shere%2$s.
pt_BR: Smush usa a rede de entrega de conteúdo do Stackpath (CDN). 
    O Stackpath pode armazenar informações de log da web de visitantes do site, incluindo IPs, UA, referência, localização e informações do ISP dos visitantes do site por 7 dias. Arquivos e imagens servidos pelo CDN podem ser armazenados e servidos de países que não sejam seus. A política de privacidade do Stackpath pode ser econtradas %1$saqui%2$s.

note: translators: %d - number of images
en: %d image was successfully optimized | %d images were successfully optimized
pt_BR[0]: %d imagem foi otimizadas com sucesso.
pt_BR[1]: %d imagens foram otimizadas com sucesso.

en: RESUME
pt_BR: RESUMIR

en: Resume scan
pt_BR: Retomar exame

en: images optimized
pt_BR: imagens otimizadas

en: Empty Directory Path
pt_BR: Caminho do diretório vazio

en: There was a problem getting the selected directories
pt_BR: Houve um problema ao obter os diretórios selecionados.

en: Unauthorized
pt_BR: Não autorizado

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Resmush
pt_BR: Re-Compactar

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Re-Check Images
pt_BR: Rechecar Imagens

en: UPGRADE TO PRO
pt_BR: UPGRADE PARA PRO

en: All attachments have been smushed. Awesome!
pt_BR: Todos os anexos foram compactados. Fantástico!

en: Once you upload images, reload this page and start playing!
pt_BR: Uma vez que você envia imagens, recarregue a página para começar a brincar!

en: Images Smushed
pt_BR: Imagens Compactadas

en: Total Savings
pt_BR: Total economizado

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Pro Features
pt_BR: Recursos Pro

en: Bulk Smush
pt_BR: Smush em Massa

en: Smush data.
pt_BR: Compactar dados.

en: Learn more
pt_BR: Aprenda mais

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Choose Directory
pt_BR: Escolher Diretório

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Directory Smush
pt_BR: Diretório Smush

en: Smushing in progress
pt_BR: Compactação em progresso

note: translators: %s - width, %s - height.
en: This image is too small for its container. Adjust the image dimensions to %1$s x %2$spx for optimal results.
pt_BR: Esta imagem é pequena demais para o contêiner.
    Ajustando a dimansão de imagem para %1$s x %2$spx para resultado otimizado.

note: translators: %s - width, %s - height.
en: This image is too large for its container. Adjust the image dimensions to %1$s x %2$spx for optimal results.
pt_BR: Esta imagem é muito grande para o seu contêiner. Ajustando a dimensão da imagem para %1$s x %2$spx para resultado otimizado.

note: translators: %1$d - number of images, %2$s - opening a tag, %3$s - closing a tag
en: Image check complete, you have %1$d images that need smushing. %2$sBulk smush now!%3$s
pt_BR: Verificação de imagens concluida, você tem %1$d imagens que precisam ser comprimidas. %2$sCompactar em massa agora!%3$s

en: Detect and show incorrectly sized images
pt_BR: Detectar e mostrar imagens de tamanho incorreto

en: Optimize images up to 2x more than regular smush with our multi-pass lossy compression.
pt_BR: Optimize imagens até 2x mais que compactação regular com o nosso multi-pass compressão com perda.

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Strip my image metadata
pt_BR: Remover meus metadados da imagem

en: Directory smushing requires custom tables and it seems there was an error creating tables. For help, please contact our team on the support forums.
pt_BR: Diretório de compressão requer tabelas personalizadas e aparentemente houve um erro criando essas tabelas. Para ajuda, entre em contato com o nosso time nos forums de suporte.

en: Smush uses a third-party email service (Drip) to send informational emails to the site administrator. The administrator's email address is sent to Drip and a cookie is set by the service. Only administrator information is collected by Drip.
pt_BR: Smush usa serviços de email de terceiros (Drip)  para enviar informações para o administrador do site. O endereço de email do administrador é setado no Drip e um cookie é setado pelo serviço. Somente as informações do administrador são coletadas pelo Drip.

en: Note: Smush does not interact with end users on your website. The only input option Smush has is to a newsletter subscription for site admins only. If you would like to notify your users of this in your privacy policy, you can use the information below.
pt_BR: Nota: Smush não interage com usuários finais em seu site. A única opção de entrada do Smush é a subscrição de uma newsletter apenas para o administrador do site. Se você quer notificar seus usuários sobre isso em suas políticas de privacidade, você pode usar as informações abaixo.

en: Smush sends images to the WPMU DEV servers to optimize them for web use. This includes the transfer of EXIF data. The EXIF data will either be stripped or returned as it is. It is not stored on the WPMU DEV servers.
pt_BR: Smush envia imagens para os servidores da WPMU DEV para para otimizá-las para web. Isso inclue a transferência de dados EXIF. Os dados EXIF serão destruidos ou retornados. Não serão armazenados nos servidores da WPMU DEV.

en: Click to start Bulk Smushing images in Media Library
pt_BR: Clique para começar Compactando em massa imagens na Biblioteca de Mídia

en: GET STARTED
pt_BR: INICIAR

en: Select a directory you'd like to Smush.
pt_BR: Selecione o diretório que você deseja Compactar.

en: Smush Stats
pt_BR: Status do Smush

en: Give us a moment while we sync the stats.
pt_BR: Nos de um momento enquanto nós sincronizamos os status.

en: Note: For this process to happen automatically you need automatic smushing enabled.
pt_BR: Nota: Para que esse processo aconteça automaticamente, é necessário ativar o compactamento automático.

en: Smush will automatically check for any images that need re-smushing.
pt_BR: Smush irá automaticamente marcar qualquer imagem que precisa ser re-comprimida.

en: Total savings
pt_BR: Total economizado

en: Images Resized
pt_BR: Imagens Redimensionadas

en: Stop current bulk smush process.
pt_BR: Parar o processo atual de smush em massa.

en: Images smushed
pt_BR: Imagens compactadas

en: Get started
pt_BR: Iniciar

en: Enable Amazon S3 support
pt_BR: Ativar suporte ao Amazon S3

en: Choose directory
pt_BR: Escolher diretório

en: Smush images that aren't located in your uploads folder.
pt_BR: Comprimir imagens que não estão localizadas em sua pasta de uploads.

en: Directory Smush Savings
pt_BR: Economias do Smush

en: PNG to JPEG Conversion
pt_BR: Conversão PNG para JPEG

en: When you compress a PNG, Smush will check if converting it to JPEG could further reduce its size.
pt_BR: Quando você comprimir um arquivo PNG, Smush irá verificar se a conversão para JPEG irá reduzir seu tamanho.

en: Auto-convert PNGs to JPEGs (lossy)
pt_BR: Auto converter PNGs para JPEGs (Com Perdas)

en: Full Size Images
pt_BR: Imagens de tamanho completo

en: When you upload images to your site, we will automatically optimize and compress them for you.
pt_BR: Quando você envia imagens para o seu site, as otimizaremos e as compactaremos automaticamente para você.

en: Max height
pt_BR: Altura máxima

en: Max width
pt_BR: Largura máxima

note: translators: %1$s: strong tag, %2$d: max width size, %3$s: tag, %4$d: max height size, %5$s: closing strong tag
en: Currently, your largest image size is set at %1$s%2$dpx wide %3$s %4$dpx high%5$s.
pt_BR: Atualmente, seu tamanho de imagem maior é definido em %1$s%2$dpx de largura x %3$s %4$dpx altura %5$s.

en: Updating Stats
pt_BR: Atualizando estatísticas

en: Incorrect image id
pt_BR: Id da imagem incorreto

en: Image couldn't be optimized
pt_BR: Imagem não pode ser otimizada

en: We could not find any images in the selected directory.
pt_BR: Nós não conseguimos achar nenhuma imagem na pasta selecionada.

en: Ajax Error
pt_BR: Erro de Ajax

en: images could not be smushed.
pt_BR: imagens não podem ser comprimidas.

en: image could not be smushed.
pt_BR: imagem não pode ser comprimida.

en: Missing file path.
pt_BR: Caminho do arquivo perdido.

en: Manage Galleries
pt_BR: Gerenciar Galerias

en: Smush Free was deactivated. You have Smush Pro active!
pt_BR: WP Smush Free foi desativado. Você possui o WP Smush Pro ativado.

note: translators: %1$s - a href opening tag, %2$s - a href closing tag
en: Smush individual images via your %1$sManage Galleries%2$s section
pt_BR: Compacte imagens de forma individual através da sessão de %1$sGereciamento de Galerias%2$s

note: translators: %1$s: opening a tga, %2$s: closing a tag
en: We haven't found any images in your %1$sgallery%2$s yet, so there's no smushing to be done! Once you upload images, reload this page and start playing!
pt_BR: Ainda não encontramos nenhuma imagem em sua %1$sgaleria%2$s, então não há nada a ser ser feito! Depois de fazer upload de imagens, recarregue esta página e comece a otimizar suas imagens!

en: Smush image including original file
pt_BR: Compactar imagem incluindo arquivo original.

en: Restore original image
pt_BR: Restaurar imagem original.

note: translators: %s: number of thumbnails
en: When you upload an image to WordPress it automatically creates %s thumbnail sizes that are commonly used in your pages. WordPress also stores the original full-size image, but because these are not usually embedded on your site we don’t Smush them. Pro users can override this.
pt_BR: Quando você carrega uma imagem no WordPress, ela cria automaticamente %s tamanhos de miniaturas que são comumente usados ​​em suas páginas. O WordPress também armazena a imagem em tamanho original, mas, como geralmente não são incorporadas ao seu site, não as desfocamos. Usuários profissionais podem substituir isso.

en: Image couldn't be smushed as it exceeded the 5Mb size limit, Pro users can smush images without any size restriction.
pt_BR: A imagem não pode ser smush porque excedeu o limite de tamanho de 5 MB, os usuários do Pro podem smush imagens sem qualquer restrição de tamanho.

en: Detailed stats for all the image sizes
pt_BR: Estatísticas detalhadas para todos os tamanhos de imagem

note: translators: $1$s: recheck link, $2$s: closing a tag, %3$s; contact link, %4$s: closing a tag
en: It looks like Smush couldn’t verify your WPMU DEV membership so Pro features have been disabled for now. If you think this is an error, run a %1$sre-check%2$s or get in touch with our %3$ssupport team%4$s.
pt_BR: Parece que o Smush não conseguiu confirmar sua inscrição no WPMU DEV e funcionalidades PRO como Super-Compactação podem não funcionar corretamente. Se você acha que é um erro,  %1$sre-verifique%2$s ou entre em contato com nossa %3$sequipe de suporte%4$s.

en: Validating...
pt_BR: Validando...

en: BULK SMUSH
pt_BR: OTIMIZAR EM MASSA

en: CANCEL
pt_BR: CANCELAR

en: UPLOAD IMAGES
pt_BR: ENVIAR IMAGENS

en: Your settings have been updated!
pt_BR: Suas configurações foram atualizadas!

en: No attachments found - Upload some images
pt_BR: Nenhum anexo encontrado - Suba alguma imagem

en: Lets you check if any images can be further optimized. Useful after changing settings.
pt_BR: Permite verificar se as imagens podem ser ainda mais otimizadas. Útil após alterar as configurações.

en: Media Library
pt_BR: Biblioteca de Mídia

en: Unable to restore image
pt_BR: Incapaz de restaurar a imagem

note: translators: %1$s - a href opening tag, %2$s - a href closing tag
en: Smush individual images via your %1$sMedia Library%2$s
pt_BR: Compacte imagens de forma individual na %1$s Biblioteca de Mídia %2$s

en: Bulk smush is currently running. You need to keep this page open for the process to complete.
pt_BR: Atualmente, está em execução a granel de massa. Você precisa manter esta página aberta para a conclusão do processo.

en: We haven’t found any images in your media library yet so there’s no smushing to be done!
pt_BR: Não encontramos nenhuma imagem em sua biblioteca de mídia então não há nenhuma compactação a ser feito!

en: Your membership couldn't be verified.
pt_BR: Sua inscrição não pôde ser verificada.

en: We successfully verified your membership, all the Pro features should work completely.
pt_BR: Verificamos sua inscrição com sucesso, todas as funcionalidades Pro devem funcionar por completo.

note: translators: %s: total number of images
en: You've smushed %d images in total.
pt_BR: Você comprimiu %d imagens no total.

en: Yay! All images are optimized as per your current settings.
pt_BR: Oba! Todas as imagens foram compactadas conforme suas configurações atuais.

en: Image couldn't be smushed as the nonce verification failed, try reloading the page.
pt_BR: A imagem não pode ser compactada com um campo de verificação vazio, tente atualizar a página.

en: Image not smushed, fields empty.
pt_BR: Imagem não compactada, campos vazios.

en: All images are fully optimized.
pt_BR: Todas as imagens foram completamente otimizadas.

en: Allow smushing images directly through NextGen Gallery settings.
pt_BR: Permitir compactação de imagem de forma direta através das configurações da Galeria NextGen.

en: Enable NextGen Gallery integration
pt_BR: Permitir a integração com o NextGen Gallery

en: Restoring image...
pt_BR: Restaurando imagem...

note: translators: %1$s - <a>, %2$s - </a>
en: You have images that need smushing. %1$sBulk smush now!%2$s
pt_BR: Você possui imagens que precisam ser compactadas. %1$sSmush em massa agora!%2$s

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Install Plugin
pt_BR: Instalar Plugin

en: Automatically compress my images on upload
pt_BR: Compactar automaticamente minhas imagens no envio

en: Smush Now
pt_BR: Smush Agora

en: Already Optimized
pt_BR: Já otimizado

en: All Done!
pt_BR: Tudo feito!

en: You don't have permission to work with uploaded files.
pt_BR: Você não tem permissão para trabalhar com os arquivos carregados.

en: No attachment ID was provided.
pt_BR: Não foi fornecido nenhum ID de anexo.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: File path is empty
pt_BR: O caminho do arquivo está vazio

en: Image size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Savings
pt_BR: Gravando

en: Smush Now!
pt_BR: Comprimir Agora!

en: Not processed
pt_BR: Não processado

en: Image couldn't be smushed
pt_BR: A imagem não pode ser comprimida.

en: Smush data corrupted, try again.
pt_BR: Os dados da compressão foram corrompidos, tente novamente.

note: translators: %s: Error message.
en: Error posting to API: %s
pt_BR: Erro ao enviar para API: %s

en: Unknown API error
pt_BR: Erro desconhecido na API

note: translators: %s: Directory path
en: %s is not writable
pt_BR: %s não possui permissão de escrita

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Error posting to API: %1$s %2$s
pt_BR: Ocorreu um erro ao enviar para API:%1$s %2$s

en: Save changes
pt_BR: Salvar Mudanças

en: Super-Smushed images
pt_BR: Imagens Super Compactadas

en: Smushing in progress...
pt_BR: Otimização em progresso...

note: Description of the plugin
en: Reduce image file sizes, improve performance and boost your SEO using the free <a href="https://wpmudev.com/">WPMU DEV</a> WordPress Smush API.
pt_BR: Reduza o tamanho dos arquivos de imagem, melhore o desempenho e impulsione seu SEO usando o <a href="https://wpmudev.com/"> WPMU DEV </a> WordPress Smush API.
