Plugins - Code Snippets - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (345 entries)

en: Version
pt_BR: Versão

en: Refresh Versions
pt_BR: Atualizar versões

en: Version Change
pt_BR: Alteração de versão

en: An error occurred while switching versions. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao alternar entre as versões. Tente novamente.

en: An error occurred.
pt_BR: Ocorreu um erro.

en: Processing version switch. Please wait...
pt_BR: Processando a mudança de versão. Aguarde...

en: Switching versions may cause compatibility issues. Always backup your site before switching versions.
pt_BR: Mudar de versão pode causar problemas de compatibilidade. Sempre faça um backup do seu site antes de mudar de versão.

en: Available versions updated successfully.
pt_BR: Versões disponíveis atualizadas com sucesso.

en: You do not have permission to manage options.
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar as opções.

en: Synced cloud data has been <strong>successfully</strong> refreshed.
pt_BR: Os dados sincronizados na nuvem foram atualizados com <strong>sucesso</strong>.

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Update Available
pt_BR: Atualização disponível

en: Partner image
pt_BR: Imagem do parceiro

en: Go to Partner
pt_BR: Ir para Parceiro

en: Partners and apps
pt_BR: Parceiros e aplicativos

en: Feature image
pt_BR: Imagem em destaque

en: Helpful articles
pt_BR: Artigos úteis

en: Latest changes
pt_BR: Últimas alterações

en: Read the full changelog
pt_BR: Leia o registro de alterações completo

en: Latest news image
pt_BR: Imagem de notícias mais recentes

en: Read more
pt_BR: Ler mais

en: Latest news
pt_BR: Últimas Notícias

en: Resources and <span>What's New</span>
pt_BR: Recursos e <span>Novidades</span>

en: Code Snippets Logo
pt_BR: Logo do Code Snippets

en: Other
pt_BR: Outro

en: Bug fixes
pt_BR: Correção de erros

en: Improvements
pt_BR: Melhorias

en: New features
pt_BR: Novos recursos

en: Cloud
pt_BR: Nuvem

en: Welcome to Code Snippets
pt_BR: Boas-vindas ao Code Snippets

[ctx: menu label]
en: What's New
pt_BR: O que há de novo

en: Successfully reset snippets caches.
pt_BR: Os caches de snippets foram redefinidos com sucesso.

en: Use this button to manually clear snippets caches.
pt_BR: Use este botão para limpar manualmente os caches de snippets.

en: Reset Caches
pt_BR: Redefinir cache

en: Successfully performed database table upgrade.
pt_BR: Atualização da tabela de banco de dados realizada com sucesso.

en: Debug
pt_BR: Depurar

en: Use this button to manually upgrade the Code Snippets database table. This action will only affect the snippets table and should be used only when necessary.
pt_BR: Use este botão para atualizar manualmente a tabela do banco de dados de trechos de código. Esta ação afetará apenas a tabela de snippets e deverá ser usada somente quando necessário.

en: Upgrade Database Table
pt_BR: Atualizar tabela do banco de dados

en: Database Table Upgrade
pt_BR: Atualização da tabela de banco de dados

en: Community
pt_BR: Comunidade

en: Docs and Support
pt_BR: Documentos e suporte

[ctx: top-level menu label]
en: Go Pro
pt_BR: Seja Pro

en: e.g. Remove unused javascript…
pt_BR: ex.: Remover JavaScript não utilizado...

en: Name of codevault
pt_BR: Nome do codevault

en: Search by keyword(s)
pt_BR: Pesquisar palavra-chave

en: Search Cloud
pt_BR: Pesquisar na Nuvem

en: Search cloud snippets
pt_BR: Pesquisar snippets na nuvem

en: (Note: codevault name is case and spelling sensitive and only public snippets will be shown)
pt_BR: (Observação: o nome do codevault diferencia maiúsculas de minúsculas e ortografia e apenas trechos públicos serão mostrados)

en: Use the search bar below to search cloud snippets by entering either the name of a codevault or keywords.
pt_BR: Use a barra de pesquisa abaixo para pesquisar snippets de nuvem digite o nome de um codevault ou palavras-chave.

en: Learn more about Code Snippets Cloud &rarr;
pt_BR: Saiba mais sobre Code Snippets Cloud &rarr;

en: See all your public and private snippets that are stored in your Code Snippet Cloud codevault.
pt_BR: Veja todos os seus snippets públicos e privados armazenados em seu codevault Code Snippet Cloud.

en: Learn more about javascript snippets &rarr;
pt_BR: Saiba mais sobre snippets de JavaScript &rarr;

en: Learn more about style snippets &rarr;
pt_BR: Saiba mais sobre snippets de estilo &rarr;

en: Learn more about content snippets &rarr;
pt_BR: Saiba mais sobre snippets de conteúdo &rarr;

en: Learn more about function snippets &rarr;
pt_BR: Saiba mais sobre snippets de função &rarr;

en: Find more about Pro (opens in external tab)
pt_BR: Saiba mais sobre o Pro (abre na aba externa)

en: Last page
pt_BR: Última página

en: Next page
pt_BR: Próxima página

[ctx: paging]
note: translators: 1: Current page, 2: Total pages.
en: %1$s of %2$s
pt_BR: %1$s de %2$s

en: Current page
pt_BR: Página atual

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: First page
pt_BR: Primeira página

note: translators: %s: Number of items.
en: %s item | %s items
pt_BR[0]: %s item
pt_BR[1]: %s itens

en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: View
pt_BR: Visualizar

en: Please enter a term to start searching code snippets in the cloud.
pt_BR: Digite um termo para iniciar a pesquisar code snippets na nuvem.

en: No snippets or codevault could be found with that search term. Please try again.
pt_BR: Nenhum snippet ou codevault foi encontrado com esse termo de pesquisa. Tente novamente.

note: translators: %s: tested status.
en: Author states %s
pt_BR: O autor menciona que %s

en: Not indicated by author
pt_BR: Não indicado pelo autor

en: WP Compatibility:
pt_BR: Compatibilidade com WP:

en: Snippet has passed basic review.
pt_BR: O snippet passou na revisão básica.

en: Last Updated:
pt_BR: Última atualização:

[ctx: votes]
note: translators: 1: number of votes with label, 2: number of users with label.
en: %1$s by %2$s
pt_BR: %1$s por %2$s

note: translators: 1: number of users.
en: %d user | %d users
pt_BR[0]: %d usuário
pt_BR[1]: %d usuários

[ctx: vote count]
note: translators: 1: number of votes.
en: %d time | %d times
pt_BR[0]: %d Hora
pt_BR[1]: %d Horas

en: Preview this snippet
pt_BR: Pré-visualizar snippet

en: Snippet Code:
pt_BR: Código de snippet:

en: Pro Verified
pt_BR: Versão Pro Verificada

en: AI Verified
pt_BR: IA Verificada

en: Unverified
pt_BR: Não verificado

en: Public
pt_BR: Público

en: Private
pt_BR: Privado

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Invalid action.
pt_BR: Ação inválida.

en: Bundles
pt_BR: Pacotes

en: Codevault
pt_BR: Gerenciamento de Código

en: Cloud Search
pt_BR: Pesquisar na nuvem

en: AI
pt_BR: IA

en: Learn more.
pt_BR: Saber mais.

en: Select a snippet to display
pt_BR: Selecione um snippet para exibir

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da Fonte

en: Height
pt_BR: Altura

en: Off
pt_BR: Desativado

en: On
pt_BR: Ligado

en: Word Wrap
pt_BR: Quebra de linha

en: Highlight Lines
pt_BR: Linhas de destaque

en: Styles (CSS)
pt_BR: Estilos (CSS)

en: Content (Mixed)
pt_BR: Conteúdo (Misto)

en: Functions (PHP)
pt_BR: Funções (PHP)

en: Code Snippet Source
pt_BR: Origem do Code Snippet

en: Select a snippet to show
pt_BR: Selecione um snippet para mostrar

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Justified
pt_BR: Justificado

en: Right
pt_BR: Direita

en: Center
pt_BR: Centro

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: Processing Options
pt_BR: Opções de processamento

en: JavaScript loaded just before the closing &amp;lt;/body&amp;gt; tag
pt_BR: JavaScript carregado antes do fechamento &amp;lt;/body&amp;gt; tag

en: JavaScript loaded in the site &amp;lt;head&amp;gt; section
pt_BR: JavaScript carregado no site &amp;lt;head&amp;gt; section

en: Administration area stylesheet
pt_BR: Folha de estilo da área de administração

en: Site front-end stylesheet
pt_BR: Folha de estilo da interface do site

en: View Full Script
pt_BR: Ver script completo

en: View Full Stylesheet
pt_BR: Ver folha de estilo completa

en: Minify Snippet Output
pt_BR: Minimizar saída de snippet

en: Thanks
pt_BR: Obrigado

en: Notice
pt_BR: Aviso

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: You can now safely remove the free version of Code Snippets
pt_BR: Agora você pode remover com segurança a versão gratuita do Code Snippets

en: Could not activate snippet.
pt_BR: Não foi possível ativar o snippet.

en: Could not activate snippet: code did not pass validation.
pt_BR: Não foi possível ativar o snippet: o código não passou na validação.

note: translators: %d: snippet identifier.
en: Could not locate snippet with ID %d.
pt_BR: Não foi possível localizar o snippet com ID %d.

en: Sublime Text
pt_BR: Texto sublime

en: The set of keyboard shortcuts to use in the code editor.
pt_BR: O conjunto de atalhos de teclado a serem usados ​​no editor de código.

en: Keymap
pt_BR: Mapa de teclas

en: Allow folding functions or other blocks into a single line.
pt_BR: Permite dobrar funções ou outros blocos em uma única linha.

en: Code Folding
pt_BR: Dobramento de código

en: Soft-wrap long lines of code instead of horizontally scrolling.
pt_BR: Envolva longas linhas de código em vez de rolar horizontalmente.

en: The number of spaces to indent a block.
pt_BR: O número de espaços para recuar um bloco.

[ctx: unit]
en: spaces
pt_BR: espaços

en: Disable syntax highlighting when displaying snippet code on the front-end.
pt_BR: Desativar o realce de sintaxe ao exibir o código do snippet na interface.

en: Disable Syntax Highlighter
pt_BR: Desativar o Marcador de Sintaxe

[ctx: unit]
en: rows
pt_BR: linhas

en: Description Editor Height
pt_BR: Tamanho da Área de Descrição

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Date and time when the snippet was last modified, in ISO format.
pt_BR: Data e hora da última modificação do snippet, em formato ISO.

en: If a network snippet, whether can be activated on discrete sites instead of network-wide.
pt_BR: Se for um snippet de rede, ele poderá ser ativado em sites separados, em vez de em toda a rede.

en: Whether the snippet is network-wide instead of site-wide.
pt_BR: O snippet é para toda a rede ou para todo o site.

en: Relative priority in which the snippet is executed.
pt_BR: Prioridade em que o snippet é executado.

en: Snippet activation status.
pt_BR: Status de ativação do snippet.

en: Context in which the snippet is executable.
pt_BR: Contexto no qual o snippet é executável.

en: List of tag categories the snippet belongs to.
pt_BR: Lista de categorias de tags às quais o snippet pertence.

en: Executable snippet code.
pt_BR: Snippet code executável.

en: Descriptive text associated with snippet.
pt_BR: Texto descritivo associado ao snippet.

en: Descriptive title for the snippet.
pt_BR: Título descritivo do snippet.

en: Unique identifier for the snippet.
pt_BR: Identificador exclusivo do snippet.

en: The snippet could not be deactivated.
pt_BR: O snippet não pôde ser desativado.

en: The snippet could not be deleted.
pt_BR: Não foi possível excluir o snippet.

en: The snippet could not be updated.
pt_BR: O snippet não pôde ser atualizado.

en: Cannot update a snippet without a valid ID.
pt_BR: Não é possível atualizar um snippet sem um ID válido.

en: The snippet could not be created.
pt_BR: Não foi possível criar o snippet.

en: The snippet could not be found.
pt_BR: O snippet não foi encontrado.

en: Script snippets are loaded on the site front-end in a JavaScript file, either in the head or body sections.
pt_BR: Os snippets de script são carregados na interface do site em um arquivo JavaScript, nas seções head ou body.

en: Style snippets are written in CSS and loaded in the admin area or on the site front-end, just like the theme style.css.
pt_BR: Os snippets de estilo são escritos em CSS e carregados na área administrativa ou na interface do site, assim como o tema style.css.

en: Export Code
pt_BR: Exportar código

en: Join our community on Facebook
pt_BR: Junte-se à nossa comunidade no Facebook

en: Loading edit page…
pt_BR: Carregando página de edição...

en: Search Snippets
pt_BR: Pesquisar snippets

en: All Snippets
pt_BR: Todos os snippets

en: Highlight the line that is currently being edited.
pt_BR: Realça a linha que está sendo editada no momento.

en: Highlight Active Line
pt_BR: Realçar linha ativa

en: Modified (oldest first)
pt_BR: Modificado (mais antigos primeiro)

en: Modified (latest first)
pt_BR: Modificado (mais recentes primeiro)

en: Name (Z-A)
pt_BR: Nome (Z-A)

en: Name (A-Z)
pt_BR: Nome (A-Z)

en: Default way to order snippets on the All Snippets admin menu.
pt_BR: Maneira padrão de ordenar snippets no menu de administração Todos os snippets.

en: Snippets List Order
pt_BR: Ordem da lista dos Snippets

en: Show line numbers
pt_BR: Mostrar números das linhas

en: Insert Snippet Source
pt_BR: Inserir origem do snippet

en: Snippet Source Code
pt_BR: Código origem do snippet

en: Enable shortcodes
pt_BR: Ativar shortcodes

en: Apply formatting
pt_BR: Aplicar formatação

en: Run PHP code
pt_BR: Rodar código PHP

en: Insert Content Snippet
pt_BR: Inserir Snippet de conteúdo

en: Content Snippet
pt_BR: Snippet de conteúdo

note: translators: %d: snippet ID.
en: Could not load snippet with an invalid ID: %d.
pt_BR: Não foi possível carregar o snippet com um ID inválido: %d.

en: Shortcode for inserting the current year into a post or page..
pt_BR: Shortcode para inserir o ano atual em um post ou uma página.

en: Current year
pt_BR: Ano atual

en: Allows smiley conversion in obscure places.
pt_BR: Permite a conversão de smiley em lugares obscuros.

en: Allow smilies
pt_BR: Permitir smilies

en: Turns off the WordPress admin bar for everyone except administrators.
pt_BR: Desativa a barra de administração do WordPress para todos, exceto administradores.

en: Disable admin bar
pt_BR: Desativar barra de administração

en: Makes sure that image and file uploads have lowercase filenames.
pt_BR: Garante que imagens e arquivos enviados tenham nomes de arquivos em letras minúsculas.

en: Make upload filenames lowercase
pt_BR: Tornar os nomes dos arquivos minúsculos no envio

en: This is a sample snippet. Feel free to use it, edit it, or remove it.
pt_BR: Este é um snippet de amostra. Sinta-se à vontade para usá-lo, editá-lo ou removê-lo.

en: Front-end styles
pt_BR: Estilos front-end

en: Admin styles
pt_BR: Estilos do admin

en: Footer content
pt_BR: Conteúdo do rodapé

en: Head content
pt_BR: Conteúdo do cabeçalho

en: Single-use function
pt_BR: Função de uso único

en: Front-end function
pt_BR: Função front-end

en: Admin function
pt_BR: Função do admin

en: Global function
pt_BR: Função global

en: Styles
pt_BR: Estilos

en: Content snippets are bits of reusable PHP and HTML content that can be inserted into posts and pages.
pt_BR: Snippets de conteúdo são pedaços de conteúdo PHP e HTML reutilizáveis ​​que podem ser inseridos em postagens e páginas.

en: Function snippets are run on your site as if there were in a plugin or theme functions.php file.
pt_BR: Os snippets de função são executados no seu site como se estivessem em um arquivo functions.php de plugin ou tema.

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Functions
pt_BR: Funções

note: translators: %s: snippet title.
en: %s [CLONE]
pt_BR: %s [CÓPIA]

en: It looks like you don't have any snippets of this type.
pt_BR: Parece que você não tem nenhum snippet desse tipo.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: If something goes wrong with a snippet, and you can't use WordPress, you can cause all snippets to stop executing by turning on <strong>safe mode</strong>.
pt_BR: Se algo der errado com um snippet e você não puder usar o WordPress, você pode fazer com que todos os snippets parem de ser executados ativando o <strong>modo de segurança</strong>.

en: Active Snippets
pt_BR: Snippets ativos

note: translators: %s: formatted last modified date
en: Last modified %s
pt_BR: Última modificação em %s

en: Upgrade to Pro
pt_BR: Atualizar para Pro

en: Upgrade to Code Snippets Pro
pt_BR: Atualizar para o Code Snippets Pro

en: Find out how to get support with Code Snippets
pt_BR: Descubra como obter suporte com o Code Snippets

en: Change plugin settings
pt_BR: Alterar as configurações do plugin

note: translators: %s: Update PHP URL.
en: Please <a href="%s">upgrade your server to the latest version of PHP</a> to continue using Code Snippets.
pt_BR: Por favor, <a href="%s">atualize seu servidor para a versão mais recente do PHP</a> para continuar usando o Code Snippets.

note: translators: %s: required PHP version number.
en: Code Snippets requires PHP %s or later.
pt_BR: Code Snippets requer o PHP %s ou superior.

en: Another version of Code Snippets appears to be installed. Deactivating this version.
pt_BR: Outra versão do Code Snippets parece estar instalada. Desativando esta versão.

note: translators: %s: PHP identifier name
en: Cannot redeclare %s.
pt_BR: Não é possível redeclarar %s.

note: translators: %s: PHP interface name
en: Cannot redeclare interface %s.
pt_BR: Não é possível redeclarar a interface %s.

note: translators: %s: PHP class name
en: Cannot redeclare class %s.
pt_BR: Não é possível redeclarar a classe %s.

note: translators: %s: PHP function name
en: Cannot redeclare function %s.
pt_BR: Não é possível redeclarar a função %s.

en: Parse error: syntax error, unexpected end of snippet.
pt_BR: Erro de análise: erro de sintaxe, fim inesperado do snippet.

note: translators: 1: search query, 2: line number.
en:  for &ldquo;%1$s&rdquo; on line %2$d
pt_BR: para &ldquo;%1$s&rdquo; na linha %2$d

en: No snippets were found matching the current search query. Please enter a new query or use the "Clear Filters" button above.
pt_BR: Nenhum snippet foi encontrado correspondendo à consulta de pesquisa atual. Insira uma nova consulta ou use o botão "Limpar filtros" acima.

en: Modified
pt_BR: Alterado

[ctx: date and time format]
note: translators: 1: date format, 2: time format.
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s em %2$s

en: Y/m/d
pt_BR: d/m/Y

note: translators: %s: Human-readable time difference.
en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: Here you can load snippets from a code snippets export file into the database alongside existing snippets.
pt_BR: Aqui você pode carregar snippets de um arquivo de exportação de snippets para o banco de dados ao lado de trechos existentes.

en: Here you can add a new snippet, or edit an existing one.
pt_BR: Aqui você pode adicionar um novo snippet ou editar um existente.

en: Here you can manage your existing snippets and perform tasks on them such as activating, deactivating, deleting and exporting.
pt_BR: Aqui você pode gerenciar seus snippets existentes e executar tarefas neles, como ativação, desativação, exclusão e exportação.

en: Snippets are similar to plugins - they both extend and expand the functionality of WordPress. Snippets are more light-weight, just a few lines of code, and do not put as much load on your server.
pt_BR: Snippets são parecidos com plugins - ambos estendem e expandem as funcionalidades do WordPress. Snippets são mais leves, com poucas linhas de código e não colocam muita carga no seu servidor.

[ctx: menu label]
en: Edit Snippet
pt_BR: Editar snippet

note: translators: %s: tag name.
en:  in tag &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR:  na tag &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: %s: search query.
en:  for &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR:  para &ldquo;%s&rdquo;

en: It looks like you don't have any snippets.
pt_BR: Parece que você não tem nenhum snippet.

en: Clone
pt_BR: Clonar

[ctx: snippets]
en: Import
pt_BR: Importar

en: Upload Files
pt_BR: Enviar Arquivos

[ctx: snippets]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: snippets]
en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: Selected snippets <strong>cloned</strong>.
pt_BR: Snippets selecionados <strong>clonados</strong>.

en: Snippet <strong>cloned</strong>.
pt_BR: Snippet <strong>duplicado</strong>.

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Do not import any duplicate snippets; leave all existing snippets unchanged.
pt_BR: Não importe nenhum snippet duplicado; deixe todos os snippets existentes inalterados.

en: Replace any existing snippets with a newly imported snippet of the same name.
pt_BR: Substitua qualquer snippet existente por um snippet recém-importado com o mesmo nome.

en: Ignore any duplicate snippets: import all snippets from the file regardless and leave all existing snippets unchanged.
pt_BR: Ignore quaisquer snippets duplicados: importe todos os snippets do arquivo e deixe todos os snippets existentes inalterados.

en: What should happen if an existing snippet is found with an identical name to an imported snippet?
pt_BR: O que deve acontecer se um snippet existente for encontrado com um nome idêntico a um snippet importado?

en: Duplicate Snippets
pt_BR: Duplicar Snippets

en: Choose one or more Code Snippets (.xml or .json) files to upload, then click "Upload files and import".
pt_BR: Escolha um ou mais arquivos de Snippets (.xml ou .json) para enviar e clique em "Carregar arquivos e importar".

en: Upload one or more Code Snippets export files and the snippets will be imported.
pt_BR: Faça upload de um ou mais arquivos de exportação de snippets e os trechos serão importados.

en: When the plugin is deleted from the Plugins menu, also delete all snippets and plugin settings.
pt_BR: Quando o plugin for excluído do menu Plugins, excluir também todos os trechos e configurações do plugin.

en: Complete Uninstall
pt_BR: Desinstalação completa

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Run Once
pt_BR: Executar uma vez

en: Snippets &raquo; Settings
pt_BR: Snippets &raquo; Configurações

en: Reset to Default
pt_BR: Redefinir para o padrão

en: All settings have been reset to their defaults.
pt_BR: Todas as configurações foram redefinidas para seus padrões.

en: Snippet <strong>executed</strong>.
pt_BR: Snippet <strong>executado</strong>.

en: No snippets were imported.
pt_BR: Nenhum snippet foi importado.

en: Perhaps you would like to add a new one?
pt_BR: Talvez você gostaria de adicionar um novo?

en: Network Only
pt_BR: Apenas rede

en: Network Active
pt_BR: Ativo na rede

note: Description of the plugin
en: An easy, clean and simple way to run code snippets on your site. No need to edit to your theme's functions.php file again!
pt_BR: Uma maneira fácil, limpa e simples de executar snippets no seu site. Não precisa editar o arquivo functions.php do seu tema novamente!

en: Upload files and import
pt_BR: Enviar arquivos e importar

note: translators: %s: size in bytes
en: (Maximum size: %s)
pt_BR: (Tamanho máximo: %s)

en: Choose files from your computer:
pt_BR: Escolha os arquivos do seu computador:

note: translators: %s: link to snippets admin menu
en: Afterward, you will need to visit the <a href="%s" >All Snippets</a> page to activate the imported snippets.
pt_BR: Depois, você precisará visitar a página <a href="%s" >Todos os snippets</a> para ativar os snippets importados.

[ctx: snippet]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Settings saved.
pt_BR: Configurações salvas.

en: Editor Preview
pt_BR: Pré-visualização do editor

en: Code Editor
pt_BR: Editor de código

en: General
pt_BR: Geral

en: Highlight all instances of a currently selected word.
pt_BR: Destacar todas as ocorrências de uma palavra atualmente selecionada.

en: Highlight Selection Matches
pt_BR: Destacar correspondências de seleção

en: Auto-close brackets and quotes when typed.
pt_BR: Fechamento automático de colchetes e aspas quando digitados.

en: Auto Close Brackets
pt_BR: Fechar colchetes automaticamente

en: Show line numbers to the left of the editor.
pt_BR: Mostrar os números das linhas à esquerda do editor.

en: Line Numbers
pt_BR: Números de linhas

en: Wrap Lines
pt_BR: Envolver linhas

en: Indent Unit
pt_BR: Unidade de recuo

en: The width of a tab character.
pt_BR: A largura de um caractere de tabulação (tab).

en: Tab Size
pt_BR: Tamanho da tabulação (tab)

en: Use hard tabs instead of spaces for indentation.
pt_BR: Use tabulações rígidas em vez de espaços para recuo.

en: Indent With Tabs
pt_BR: Recuar com tabulações (tabs)

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Show snippet descriptions on admin pages.
pt_BR: Exibir descrições de snippets nas páginas de administração.

en: Enable Snippet Descriptions
pt_BR: Ativar descrições de snippets

en: Show snippet tags on admin pages.
pt_BR: Mostrar tags de snippet em páginas de administração.

en: Enable Snippet Tags
pt_BR: Ativar tags de snippet

en: Make the 'Save and Activate' button the default action when saving a snippet.
pt_BR: Faça do botão "Salvar e ativar" a ação padrão ao salvar um snippet.

en: Activate by Default
pt_BR: Ativar por padrão

en: Clear Filters
pt_BR: Limpar filtros

en: Search results
pt_BR: Resultados da pesquisa

en: Clear List
pt_BR: Limpar lista

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Show all tags
pt_BR: Mostrar todas as tags

note: translators: %s: total number of recently activated snippets.
en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Ativo recentemente <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Ativo recentemente <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: total number of inactive snippets.
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Inativo <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Inativo <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: total number of active snippets.
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Ativo <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Ativo <span class="count">(%s)</span>

note: translators: %s: total number of snippets.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt_BR[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

en: Name
pt_BR: Nome

en: Shared on Network
pt_BR: Compartilhado na rede

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt_BR: 'Cancelar' para parar, 'OK' para excluir.

en: You are about to permanently delete the selected item.
pt_BR: Você está prestes a excluir permanentemente o item selecionado.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Network Activate
pt_BR: Ativar na rede

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Network Deactivate
pt_BR: Desativar rede

en: Snippets per page
pt_BR: Snippets por página

note: translators: %s: URL to Manage Snippets admin menu
en: You can save your snippets to a code snippets export file using the <a href="%s">Manage Snippets</a> page.
pt_BR: Você pode salvar seus snippets em um arquivo de exportação de snippets usando a página <a href="%s">Gerenciar Snippets</a>.

en: Exporting
pt_BR: Exportando

note: translators: %s: URL to Snippets admin menu
en: Imported snippets will be added to the database along with your existing snippets. Regardless of whether the snippets were active on the previous site, imported snippets are always inactive until activated using the <a href="%s">Manage Snippets</a> page.
pt_BR: Os snippets importados serão adicionados ao banco de dados junto com seus snippets existentes. Independentemente de os snippets estarem ativos no site anterior, os snippets importados sempre estarão inativos até serem ativados usando a página <a href="%s">Gerenciar Snippets</a>.

en: You can load your snippets from a code snippets export file using this page.
pt_BR: Você pode carregar seus snippets de um arquivo de exportação de snippets de código usando esta página.

en: Importing
pt_BR: Importando

en: You need to fill out the name and code fields for your snippet to be added. While the description field will add more information about how your snippet works, what is does and where you found it, it is completely optional.
pt_BR: Você precisa preencher os campos de nome e código para que seu snippet seja adicionado. Enquanto o campo de descrição adicionará mais informações sobre como seu snippet funciona, o que ele faz e onde você o encontrou, ele é completamente opcional.

en: Adding Snippets
pt_BR: Adicionando Snippets

en: Be sure to check your snippets for errors before you activate them, as a faulty snippet could bring your whole blog down. If your site starts doing strange things, deactivate all your snippets and activate them one at a time.
pt_BR: Certifique-se de verificar se há erros em seus snippets antes de ativá-los, pois um snippet defeituoso pode derrubar todo o seu blog. Se seu site começar a fazer coisas estranhas, desative todos os seus snippets e ative-os um de cada vez.

en: Safe Mode
pt_BR: Modo seguro

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Plugin Website
pt_BR: Site do plugin

en: Support Forum
pt_BR: Fórum de Suporte

en: FAQ
pt_BR: Perguntas frequentes

en: About Plugin
pt_BR: Sobre o Plugin

en: For more information:
pt_BR: Para mais informações:

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: Take the survey now
pt_BR: Participar da pesquisa agora

en: <strong>Have feedback on Code Snippets?</strong> Please take the time to answer a short survey on how you use this plugin and what you'd like to see changed or added in the future.
pt_BR: <strong>Tem feedback sobre o Code Snippets?</strong> Reserve um tempo para responder a uma breve pesquisa sobre como você usa este plugin e o que gostaria de ver alterado ou adicionado no futuro.

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Manage your existing snippets
pt_BR: Gerenciar snippets existentes

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Snippets Settings
pt_BR: Configurações de snippets

[ctx: menu label]
en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Selected snippets <strong>deleted</strong>.
pt_BR: Snippets selecionados <strong>excluídos</strong>.

en: Snippet <strong>deleted</strong>.
pt_BR: Snippet <strong>excluído</strong>.

en: Selected snippets <strong>deactivated</strong>.
pt_BR: Snippets selecionados <strong>desativados</strong>.

en: Snippet <strong>deactivated</strong>.
pt_BR: Snippet <strong>desativado</strong>.

en: Selected snippets <strong>activated</strong>.
pt_BR: Snippets selecionados <strong>ativados</strong>.

en: Snippet <strong>activated</strong>.
pt_BR: Snippet <strong>ativado</strong>.

[ctx: menu label]
en: All Snippets
pt_BR: Todos os snippets

en: An error occurred when processing the import files.
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar os arquivos de importação.

en: Import snippets from a code snippets export file
pt_BR: Importar snippets de um arquivo de exportação de snippets

en: Import Snippets
pt_BR: Importar snippets

[ctx: menu label]
en: Import
pt_BR: Importar

en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: menu label]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Edit Snippet
pt_BR: Editar Snippet

en: You are not authorized to access this page.
pt_BR: Você não está autorizado à acessar essa página.
